Centrální bankéři si už potřetí zmrazili platy

Sedmičlenná Bankovní rada České národní banky (ČNB) bojuje s inflací, jak může. V první řadě zvyšováním úrokových sazeb a posilováním koruny, v druhé pak, na poslední stránce výroční zprávy, kde tuzemská centrální banka oznámila zmrazení základních mezd a odměn bankovní rady pro rok 2022 na úrovni roku 2020, tedy již třetím rokem v řadě.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok si loni přišel na více než čtyři miliony korun. Ilustrační foto: ČNB

Bankovní rada se na rozdíl od některých jiných institucí nestydí za zveřejňování svých příjmů a ani se o ně nehandrkuje, jako například parlamentní sněmovna. V přehledné tabulce je tuzemská centrální banka zveřejňuje ve svých výročních zprávách. A kolik čistého to bylo za loňský rok?

Po odečtení zdravotního pojištění, pojistného na sociální zabezpečení, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, daně z příjmu a připočtení slevy na dani a daňového zvýhodnění na vyživované děti u těch členů bankovní rady, kteří o uplatnění slev požádali, jsou čísla následující:

Jiří Rusnok 4 307 871 Kč
Marek Mora 3 480 456 Kč
Tomáš Nidetzký 3 494 764 Kč
Aleš Michl 2 999 922 Kč
Tomáš Holub 2 979 530 Kč
Vojtěch Benda 2 972 082 Kč
Oldřich Dědek 2 938 465 Kč

Zdroj: ČNB

Jak vyplývá z tabulky, i ten nejhůře placený člen bankovní rady si přijde měsíčně skoro na čtvrt milionu korun. Celkově se však jejich příjmy nijak nevymykají příjmům vrcholných manažerů z komerční sféry.

PSALI JSME:
Kolik si vloni vydělal guvernér České národní banky? Téměř čtyři miliony čistého

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Trh práce vykazuje známky přehřívání

Trh práce zaznamenal v dubnu další zlepšení, i když oproti našemu očekávání nebyl pokles nezaměstnanosti tak výrazný. Podíl nezaměstnaných klesl z březnových 3,4 procenta na dubnových 3,3 procenta; my jsme čekali …

Nezaměstnanost v EU dál klesá

Asi takto jednoduše lze shrnout březnová data zveřejněná Eurostatem. Podle nich se míra nezaměstnanosti v zemích EU snížila na 6,8 procenta, zatímco ještě loni touto dobou byla o 1,4procentního bodu vyšší. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.