Na kolik vás letos vyšla vejce na Velikonoce?

Průměrná sleva na jedno vejce v nabídce obchodů před letošními Velikonocemi dosahovala 35 %. Nejlevnější vajíčka bylo možné koupit dva týdny před jarními svátky za korunu padesát, ale i těsně před Velikonocemi bylo možné koupit vejce výhodně od 1,99 Kč za kus. Vyplývá to z analýzy společnosti Česká distribuční, která doručuje akční letáky obchodních řetězců.
Nejvýhodnější byla velká balení po 30 kusech, v nichž vajíčka vycházela na 1,73 Kč za kus (loni to bylo 2,16 koruny za kus). Foto: Pixabay

Skoro třetina nabídky vajec v letácích byla letos bez slevy. Cena čerstvých slepičích vajec v akčních letácích před Velikonocemi byla podle analýzy průměrně 3,07 Kč za kus. Oproti loňsku tak vejce promovaná ve velikonočních letácích zdražila o 23 %. V roce 2018 totiž stála v průměru 2,50 Kč.

„Není to ale tak, že by ceny vajec tolik vzrostly,“ vysvětluje Petr Sikora, ředitel České distribuční, a dodává: „Navýšení je způsobené tím, že obchodníci letos mysleli na zákazníky, kterým záleží na původu vajec, a do letáků zařadili mnohem více těch prémiových.“ Podle něj si tedy vyberou jak lidé, kteří preferují česká vajíčka nad dováženými, tak ti, jimž jde o blaho slepic a dávají přednost vejcím od nosnic z halových chovů a volných výběhů.

PSALI JSME:
Výdaje za velikonoční mlsání rok od roku rostou

Česká za cenu dovozových

Právě vejce nosnic z halových chovů, volných výběhů a ekologického zemědělství patří k nejdražším, průměrně vyjdou na 5,53 Kč za kus. Pro srovnání jedno obyčejné vejce pořídíte v průměru za 2,08 Kč. Česká vajíčka naopak v letošních velikonočních letácích vycházela poměrně levně a stála prakticky stejně jako dovozová, seženete je v průměru za 2,07 Kč za kus.

Kromě čerstvých slepičích vajec řetězce do předvelikonočních akcí zařadily i vejce křepelčí a barvená vejce uvařená natvrdo. Křepelčí vajíčka vyšla v akci průměrně na 2,74 Kč za kus, vejce natvrdo pak na pětikorunu. Před Velikonoci jsou obzvláště žádaná také bílá vejce. Ta v letácích přišla v průměru po třech korunách za kus.

Nejběžnější byla slepičí vejce velikosti M, nezlevněné v průměru na 4,27 Kč, po slevě v průměru za 3,12 koruny. Ostatní velikosti se v letácích objevovaly jen ojediněle. Nejvýhodnější byla velká balení po 30 kusech, v nichž vajíčka vycházela na 1,73 Kč za kus (loni to bylo 2,16 koruny za kus). Na tato balení také připadly nejvyšší slevy, a to průměrně 46 %.

Akční ceny vajec před Velikonocemi. Zdroj: Česká distribuční

Dobarvovaná vejce

Z nového testu pořadu A dost! Vyplynulo, že nejkvalitnější vejce na českém trhu pocházejí z farem Alberta Bařice u Kroměříže, nebo Ekoagro ve Vážanech u Polešovic. Oba dodavatele má v nabídce online supermarket Rohlik.cz.

V testu, který provedla akreditovaná laboratoř Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze, se mezi sebou utkalo celkem 22 druhů vajec. „Zjistili jsme, že až na jedinou výjimku byla testovaná vejce uměle dobarvována. A to i ta z BIO produkce. Také jsme prokázali, že některá vejce na pultech našich obchodů nejsou čerstvá,“ uvedl k výsledkům testu autor pořadu Jan Tuna.

Vejce se uměle dobarvují tak, že se slepicím přidávají do krmiva syntetická barviva, aby byla jejich vejce žlutější. V tomto případě Kanthaxanthin E161g (potravinářská oranž). Dříve se toto barvivo používalo do omáček, cukrovinek nebo zmrzlin, dnes je jeho použití v potravinách v celé Evropské unii zakázáno. Barvivo naopak není zakázáno používat pro výkrm v živočišné výrobě nebo ve farmaceutickém průmyslu.

PSALI JSME:
Kolik nás letos čeká svátků a jak si je nejlépe užít?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Black Friday na český způsob

Lidé by při nákupech neměli sledovat výši slev, které jsou mnohdy zavádějící. Spíše by se měli orientovat podle koncových cen. Ty je vhodné srovnávat na internetu s dalšími nabídkami u jiných obchodníků.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru