Na malé a střední firmy dopadá inflace nejhůř

Na malé a střední firmy dopadá rekordně rostoucí inflace mnohem hůř, než na giganty s etablovanou tržní silou. Dominují totiž oborům, na které má nejsilnější vliv hlavní složka dnešní inflace – ceny energií.
Malým a středním podnikům stoupají náklady, které nejsou příliš schopny přenést dále na své zákazníky. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Jsou to například dopravci nebo gastro podniky,“ upřesňuje Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Zvýšení inflace o 1,6 bodu za pouhý měsíc březen podle AMSP ČR sice nedosahuje lednového rekordu, ale bije na poplach. Malým a středním podnikům stoupají náklady, které nejsou příliš schopny přenést dále na své zákazníky.

„Už ze své podstaty vytvářejí hlavní konkurenční podhoubí dynamické ekonomiky, a jsou tak vystaveny mnohem vyššímu vzájemnému konkurenčnímu tlaku na nízké ceny pro zákazníky, než obří firmy,“ připomíná Svobodová.

PSALI JSME:
Putinova inflace zasáhla českou ekonomiku

„Vlivem tohoto konkurenčního tlaku malé a střední firmy paradoxně ještě dokonce inflaci brzdí proti té, která by nastala, kdyby okamžitě promítaly ceny energií do zákaznických cen,“ říká Josef Jaroš, předseda představenstva AMSP ČR.

„Covidové lockdowny vyčerpaly malým a středním podnikům jakékoli rezervy více, než velkým firmám. Brzy se začnou ceny energií projevovat v ceně zboží a zejména služeb ještě více, což udrží zvýšenou inflaci i v době, kdy by případně energie přestaly zdražovat,“ dodává Jaroš.

Vysoká inflace navíc dopadá na malé a střední podniky více než na velké i nepřímo: Neustále se totiž zvyšuje úroková sazba. Menší firmy pociťují toto zdražení úvěrů obzvláště těžce. Již tak často musejí platit vyšší sazby než velké firmy, když je banky považují za rizikovější.

PSALI JSME:
Živnostníci začali na podzim své úspory rozpouštět

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.