Na negativní statistiky je ještě příliš brzo

Názor
Česká národní banka (ČNB) vydala březnovou bankovní statistiku, na kterou pochopitelně všichni čekali napjatěji než obvykle. Především proto, zda v ní již jsou zachyceny dopady vyhlášeného stavu nouze a dalších proti koronaviru na kvalitu úvěrových portfolií. Ukázalo se však, že na propsání negativního vývoje do statistik je ještě příliš brzo.
Česká národní banka vydala březnovou bankovní statistiku, na kterou pochopitelně všichni čekali napjatěji než obvykle. Foto: FAEI.cz

Objem bankovních úvěrů rezidentům ke konci března 2020 dosáhl 6,162 bilionu korun a proti předchozímu měsíci tak podle statistik ČNB vzrostl o dvacet sedm miliard korun.

Domácnosti dluží celkem 1,768 bilionu korun, s nepatrným měsíčním nárůstem o sedm miliard korun. Stále jasně dominují s podílem téměř 76 % úvěry na bydlení, jež dosáhly 1,349 bilionu Kč. Jejich celkový objem se tak meziměsíčně zvýšil o půl procenta.

V případě domácností podíl úvěrů v selhání dosud zůstává na 1,7 %, ale objem hypoték s odkladem splátek na žádost klientů postižených koronavirovou krizí bude velmi rychle stoupat s tím, že část odkladů již poskytly banky z vlastní iniciativy, a o část žádají dlužníci na základě nedávno přijatého zákona. Do statistik se promítnou případné nesplácené hypotéky až po uplynutí lhůty, na níž jsou odklady poskytnuty, pokud následně dlužníci nebudou jejich obsluhu v případě ztráty zaměstnání zvládat.

PSALI JSME:
Banky nabízejí odklad splátek už podle nových pravidel

Totéž lze říct i v případě úvěrů v Česku působícím nefinančním podnikům, které oproti únoru stouply o 40 miliard na 1,164 bilionu korun, přičemž procento úvěrů v selhání je stále na hranici 3,1 %. Podíl dlouhodobých úvěrů, používaných pro financování podnikových investic, je 56 %.

Nyní bude kritické, aby se úvěrování podniků nezastavilo, aby jejich objem nezačal rychle klesat. Velmi bude záležet na tom, jak se do objemu financování podnikové sféry promítnou připravované velké programy provozních úvěrů, garantovaných ČMZRB a EGAP.

O jejich účinnosti se však z bankovní statistiky dozvíme nejdříve koncem června, což je v dnešní situaci beznadějně pozdě. Proto také ČBA ve spolupráci s ČNB, bankami, ručiteli (ČMZRB a EGAP) a vládními úřady připravuje monitorovací systém, který by zachytil vývoj nejvýše s týdenním zpožděním, a umožnil na situaci všem zúčastněným rychle reagovat.

Autor je ekonomický analytik České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi v tísni si stěžují na banky, že jsou laxní v programu Covid II

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.