Na nový být v Praze budete vydělávat 21 let a nekoupíte si ani rohlík

Největší český rezidenční stavitel v Česku, Central Group, zveřejnil svou tradiční pololetní analýzu. Vyplynulo z ní, že na nový byt v Praze je nyní třeba 16,4 ročních hrubých mezd, a to s odvoláním na CG-Index, tedy Index dostupnosti bydlení. Jde o ukazatel, kolik ročních průměrných hrubých mezd je třeba na koupi průměrného 70metrového bytu v Praze.
Index dostupnosti bydlení společnosti Central Group pracuje s průměrnou hrubou pražskou mzdou. Tu ale ve výplatě nikdo nedostává. Ilustrační foto: Central Group

Index pracuje s daty z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) ministerstva práce a sociálních věcí a vychází z cen, které vyplývají ze společné analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska. Prý ukazuje daleko přesněji, než jiné statistiky, situaci vztaženou přímo k Praze, kde je příjmová i bytová situace zcela jiná, než ve zbytku republiky.

Zatímco ještě před pěti lety stačilo na byt v novostavbě o rozloze 70 metrů v metropoli 12,7 ročních hrubých mezd, nyní by obyvatel Prahy na průměrný nový byt vydělával 16,4 roku, pokud by neměl žádné jiné výdaje, konstatuje aktuální tisková zpráva Central Group.

A dodává, že průměrná hrubá měsíční mzda v metropoli je nyní 54 849 korun a cena průměrného bytu s výše uvedenými parametry činí 10 792 677 Kč. Jak říká klasik, ďábel se skrývá v detailu. Nikdo totiž nedostane ve výplatě hrubou mzdu, nýbrž jen tu „státem očištěnou“ o zálohu na daně a zálohy na sociální a zdravotní pojištění.

Takže výše uvedená průměrná hrubá pražská mzda se podle výpočtu náhodně zvolené kalkulačky na serveru mesec.cz smrskne na čistou měsíční mzdu, tedy částku k výplatě, ve výši 43 149 korun. Co to znamená pro index Central Group? Místo 16,4 roku se bavíme o 21 letech (196 vs. 250 měsíců) vydělávání bez žádných útrat na nový byt v Praze. A to nebyla řeč o inflaci a dalších faktorech.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB