Na trhu práce dochází k polarizaci

Názor
Antivirus, diverzifikovaný průmysl, silné zaměření na logistiku a také koncentrace technologických služeb drží českou ekonomiku v běhu natolik, že zvládla absorbovat tisíce lidí, kteří se vinou pandemie ocitli bez práce.
Česká ekonomika zvládla absorbovat tisíce lidí, kteří se vinou pandemie ocitli bez práce. Třeba v logistice. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na trhu práce je ale vidět méně otevřených pozic ve středním a vyšším managementu a méně pozic pro absolventy netechnických oborů – firmy velmi racionálně zvažují, do koho se jim vyplatí investovat a které pozice jsou pro ně do budoucna klíčové.

Vlivem skokového zrychlení ve využití technologií dochází velmi rychle k polarizaci trhu práce na profese, které jsou a budou nedostatkové a na ty, které postupně mizí.

Ukazatel míry nezaměstnanosti tak přestává být tím hlavním, co trh práce charakterizuje – minimálně pro zaměstnavatele a pro strategické uvažování o vývoji ekonomiky.

Autor je generální ředitel české pobočky společnosti Randstad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost: Prohlubuje se propast mezi pohlavími i mezi odvětvími ekonomiky

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení na americkém trhu práce pokračuje

Podle včera zveřejněné zprávy amerického institutu ADP se počet pracovních míst v soukromém sektoru v dubnu zvýšil o 742 tisíce, tedy nejvíce za posledních sedm měsíců. Tempo tvorby nových pracovních míst se tak …

Nejvyšší nezaměstnanost od roku 2017

Pandemie a s ní spojený lockdown ovlivňoval vývoj na českém trhu práce i v prvním čtvrtletí letošního roku. V důsledku poklesu ekonomiky se dál snižovala zaměstnanost, zatímco nezaměstnanost opět vzrostla.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru