Na finančních trzích tak rostla riziková averze, což se podepsalo na poklesu akciových trhů. Rostoucí obavy ohledně toho, že by ekonomika USA mohla spadnout do recese posunuly ke slabším úrovním také kurz amerického dolaru.
Ten vůči euru během pondělního evropského obchodování ztratil přibližně 0,7 procenta a posunul se nad 1,098 USD/EUR. Slabší dolar byl pravděpodobně i důvodem dnešního posílení koruny. Ta oproti euru zpevnila o zhruba 0,3 procenta a její kurz se dostal pod 25,30 CZK/EUR.
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny výrazně klesla. Srpnový indikátor Sentix zaznamenal pokles z -7,3 bodu na -13,9 b., zatímco se čekalo -8,0 b. Zveřejněny byly také finální odhady PMI z oblasti služeb za červenec (Index nákupních manažerů, pozn. red.).
Ten německý byl revidován mírně směrem vzhůru z 52,0 b. na 52,5 b., zatímco PMI z eurozóny zůstal beze změny na 51,9 b. Ceny průmyslových výrobců v eurozóně v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 procenta, především v důsledku vyšších cen energií (+1,6 % m/m). Jejich meziroční pokles se tak ve výsledku zmírnil z 4,1 na 3,2 procenta.
České maloobchodní tržby bez prodejů aut v červnu meziměsíčně vzrostly v reálném vyjádření o 0,7 procenta. Šlo však z velké části o korekci květnového poklesu, který se po revizích dat z předchozího měsíce prohloubil z původních -0,1 procenta na současných -0,5 procenta meziměsíčně.
Meziročně byly červnové tržby po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní vyšší o 4,4 procenta a mírně tak překonaly tržní konsensus ve výši 4,1 procenta. Oproti předpandemickému únoru 2020 ale byly tržby bez prodejů aut stále o 2,6 procenta nižší. Z hlediska struktury rostly hlavně reálné tržby za prodej nepotravinářského zboží. Tržby za prodej potravin naopak meziměsíčně klesly o 0,8 procenta.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)