Nabídka státních dluhopisů neoslovila investory tak, jako v předchozích měsících

Názor
Ministerstvo financí tento týden v aukci státních dluhopisů získalo 12,2 miliardy korun. Investoři požadovali zhruba dvojnásobek, což jsou pro vládu i nadále velmi příznivé podmínky, oproti předchozím měsícům však zájem poklesl. Na vině může být kombinace neatraktivní nabídky státních dluhopisů a předčasného útlumu aktivity na finančních trzích, jenž je tradičně spojený s letní sezónou.
Česká vláda si doposud zajistila zhruba 70 procent všech letošních výpůjčních potřeb. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ministerstvo financí do nabídky zařadilo pouze dluhopisy se splatností přes deset let, které v posledních týdnech zdražily na finančních trzích nejvíce. Jejich atraktivita tak poklesla a investoři mohou vyčkávat na kratší splatnosti, které mohou nabídnout vyšší potenciál zisku.

Zároveň již několik týdnů pozorujeme velmi nízkou aktivitu na finančních trzích nejen v regionu, ale i globálně, která odpovídá spíše letním měsícům.

Až další aukce tak potvrdí, zda zájem investorů o české státní dluhopisy se opravdu začíná vracet z rekordních hodnot předchozích měsíců ke spíše průměrným úrovním, jimž odpovídala i aukce z tohoto týdne.

PSALI JSME:
Ministerstvo financí si už zajistilo 70 % všech letošních výpůjčních potřeb

Podle našich výpočtů si vláda doposavad zajistila zhruba 70 procent všech letošních výpůjčních potřeb, což jí dává pohodlný prostor pro manévrování ve zbytku roku s ohledem na plánovaný vývoj státního rozpočtu.

Navíc ministerstvo financí začalo v posledních dvou týdnech využívat výhodných podmínek na finančních trzích i ke snižování výpůjčních potřeb pro příští rok skrze výměny splatných dluhopisů za nové.

Stejnou strategii praktikovalo ministerstvo i v minulém roce, díky čemuž dokázalo rozložit rekordní emisi státních dluhopisů do delšího časového období, nezahltit tak finanční trhy a „financovat se“ za lepších podmínek.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Rostoucí dluhy budeme muset zaplatit všichni,“ říká analytik

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru