Nábor nových pracovníků se přesouvá do virtuálního prostoru

Nábor nových pracovníků v Česku probíhá i během nouzového stavu. Způsob náboru se však zásadně změnil. On-line pohovory, již dříve běžně využívané s uchazeči na kancelářské profese, se nyní nově zavedly i v případě náboru zaměstnanců do výroby.
Maximum aktivit se v rámci náborového procesu přesunulo do on-line prostoru. Adepti tak nemusí být v této době vystavováni zbytečným fyzickým setkáním. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Nábor nových pracovníků čile probíhá v celé řadě oborů, zejména v logistice, e-commerce, podnikových službách či v potravinářském průmyslu,“ říká Linda Picková, ředitelka divize personálně poradenské společnosti Randstad, s tím, že maximum aktivit se v rámci náborového procesu přesunulo do on-line prostoru. Adepti tak nemusí být v této době vystavováni zbytečným fyzickým setkáním.

Cílem je, aby osobní kontakt byl až při podpisu smlouvy. Některé společnosti dělají pracovní pohovory se zájemci prostřednictvím video-konferencí, při kterých komunikují v přímém přenosu přes počítač. Tento způsob ale má svoje limity v neosobním kontaktu, kdy je přenos zvuku a obrazu ovlivněn úrovní používané techniky. Ta může vystupování zájemce o vypsanou pozici zkreslit některé zdánlivě nedůležité drobnosti, které by zkušení personalisté při osobním pohovoru jistě nepřehlédli.

Video-pohovor navíc může být nevýhodou i pro uchazeče o práci, který nemá s takovými pohovory zkušenosti. Lehce proto podcení své oblečení nebo prostředí, které má kolem sebe. Rozcuchané vlasy, nepořádek v místnosti, případně i vyrušování účastníka video-hovoru rodinnými příslušníky určitě nepřinášejí zájemci o práci plusové body.

U některých pozic, na nichž budou pracovníci často zastupovat firmu při různých jednáních a také u klíčových pozic s velkou odpovědností má ale osobní kontakt nezastupitelný význam. Přináší přesnější obrázek o vystupování i řečnických schopnostech každého ze zájemců.

PSALI JSME:
Tři zaručené nástroje pro efektivní recruitment

„U těchto pracovních míst volíme spíše odklad termínů osobních pohovorů. Je to i s ohledem na obsah jednotlivých kol našich výběrových řízení. Součástí hned toho prvního máme totiž test znalostí každého z vybraných zájemců. A ten rozhodně nemůžeme dělat na dálku, protože bychom neměli jistotu, jestli jde o skutečné znalosti, nebo jestli zájemce doma u počítače nevyužil nějakou nápovědu,“ říká Klára Hnátová, zástupkyně ředitele personálního sektoru společnosti Ekospol.

Kromě e-commerce a s ní související logistikou v současné situaci roste a posiluje obor IT a podnikových služeb. „Je to dáno mimo jiné tím, že jde o organizace, které jsou již z dřívější doby zvyklé na práci z domova, mají na to nastavené firemní procesy, a tak je nouzový stav a karanténa ničím nepřekvapila. Během několika málo dní se zaměstnanci přesunuli do svých domácích kanceláří a provoz zůstal nenarušen. A díky tomu ani nábor,“ říká Picková ze společnosti Randstad.

„Vidíme, že kandidáti se zvládají přihlásit na individuální i hromadné telefonáty či videokonference prostřednictvím chytrého telefonu, problémy jim nedělá ani registrace do systému či on-line test. Máme radost, že je v této době nemusíme vystavovat zbytečným fyzickým setkáním. Naším cílem je, aby osobně k nám či zaměstnavateli přišli až na podpis smlouvy,“ dodává.

PSALI JSME:
Příliš teorie a málo praxe. Vzdělávání suplují firmy

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Místo zvyšování mezd se bude propouštět

Zaměstnanci se začínají bát o práci a přestávají žádat zaměstnavatele o zvyšování mezd. Zaměstnavatelé zas přichází o zakázky a musí hledat úspory. V důsledku tohoto vývoje se sníží tempo růstu mezd. Mnohým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru