Nafta poprvé od vypuknutí války na Ukrajině zlevnila

Názor
Plošné ceny pohonných hmot, které využívají firemní zákazníci, bezprostředně odráží vývoj na burze. Umožňují tak predikovat, kam se v nejbližší době posunou ceny na stojanech čerpacích stanic. Plošná cena nafty pro podnikatele sdružené v nákupní alianci Axigon od konce minulého týdne na čerpacích stanicích Shell klesá.
Nafta poprvé od vypuknutí války na Ukrajině zlevnila. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ode dneška, tedy od úterka, je na úrovni 45,39 koruny za litr, což je o čtyři koruny méně, než před týdnem. Také průměrná cena nafty v Česku se poprvé od začátku války také začala snižovat. Ruská invaze na Ukrajinu zpočátku vyhnala ceny ropy až téměř ke 134 dolarům za barel.

To v kombinaci s korunou oslabující vůči americkému dolaru způsobilo skokové nárůsty cen pohonných hmot. Výrazně zdražovala zejména nafta, jejíž průměrná cena se přiblížila k 50 korunám za litr. Ceny nafty i benzínu tak dosáhly historicky nejvyšších hodnot.

Nebývalý růst cen pohonných hmot předpověděly hned v úvodu ruské agrese tzv. plošné ceny, které jsou pro firemní zákazníky vyhlašovány na určité období pro danou síť čerpacích stanic. Těsně před vypuknutím války na Ukrajině činila plošná cena nafty v síti Shell pro firmy sdružené v Axigonu 35,57 koruny za litr.

V návaznosti na ruskou okupaci vzrostla doslova ze dne na den o více než pět korun na litr. To předznamenalo další vývoj běžných cen na stojanech čerpacích stanic, které mají zpravidla určité zpoždění.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v Česku začaly zlevňovat

Následný výrazný růst cen paliv na výdejních stojanech překonal mnohá očekávání. V tuto chvíli se však zřejmě jejich růst v Česku zastavil. Nahrává tomu zlevňující ropa i posilující koruna. U benzínu lze pozorovat pokles průměrné ceny již třetí den v řadě, jen včera zlevnil litr v průměru o 50 haléřů. Trend se otočil též u nafty, která včera poprvé od začátku války také zlevnila, a to o 30 haléřů za litr.

Již na konci minulého týdne naznačovaly tento vývoj plošné ceny paliv, které v sobotu klesly asi o koruny na litr. Ode dneška dále klesají. Plošná cena Naturalu 95 se u námi poskytovaných tankovacích karet v síti Shell snížila ve srovnání s minulým týdnem celkem o více než tři koruny za litr.

Ještě výraznější pokles nastal u nafty, jejíž plošná cena aktuálně klesla na 45,39 koruny za litr, což je v součtu o čtyři koruny méně, než před týdnem. Pokud bude situace na trhu stabilní, lze předpokládat, že se tento vývoj v následujících dnech dále promítne rovněž do standardních cen paliv pro koncové zákazníky.

Autor je generální ředitel nákupní aliance Axigon
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v Česku letos zdražují druhým nejvýraznějším tempem v celé EU

Zavřít reklamu ×
  1. Cena 50 kč není v dnešní době nic horzného a tuto cenu už bych ponechal. To samé platí i pro benzín…….. Provoz je ohromný a lidi jezdí autem už i na záchod.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Evropský automobilový trh na novém minimu

Ani dva roky po začátku pandemie se automobilovém trhu nedaří odrazit ode dna. Dá se hovořit o recesi tohoto odvětví, za kterým ovšem není slabá poptávka, ale přetrvávající problémy s dostupností povětšinou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB