Nájemce bytu může mít od července nově ve smlouvě pokutu

Novela Občanského zákoníku, která začne platit již od července, přináší řadu změn týkajících se bydlení. Například dosud nebylo možné sjednat mezi pronajímatelem a nájemcem bytu smluvní pokutu – pokud ve smlouvě byla, vůbec se k ní nemohlo přihlížet.
Nájemce bytu může mít od července nově ve smlouvě pokutu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nově bude sjednání smluvní pokuty umožněno v maximální výši trojnásobku měsíčního nájemného, což pomůže lépe právně ochránit majetek vlastníků nemovitostí. Pokutu doposud sjednat ve smlouvách nešlo, protože zákonodárci chtěli chránit nájemce jako slabší smluvní stranu před sankcemi za neplnění povinností, měl je stanovit jen zákon. Pokud byla smluvní pokuta sjednána, šlo o tzv. zdánlivé právní jednání a vůbec se k ní nepřihlíželo, tedy jako by ve smlouvě vůbec nebyla.

Pronajímatel tak doposud mohl ve smlouvě s nájemcem sjednat pouze nájemné, zálohy nebo náklady na služby a jistotu. Cílem nového ustanovení je motivovat nájemce k plnění jeho povinností a zajistit pronajímateli smluvní pokutou paušalizovanou náhradu škody. Limitem pro výši smluvní pokuty a zároveň poskytnuté jistoty je trojnásobek měsíčního nájemného. Je tak možné kombinovat sjednání jistoty a smluvní pokuty, ale v souhrnu nesmí převýšit právě trojnásobek měsíčního nájmu.

Autor je advokát z AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nájemníkovi svěřujete svůj majetek, prověřte si jej předem

Zavřít reklamu ×
 1. My neumíme nic jiného než pokutovat. Stejně je to taková pokuta nepokuta. Vlk se nažere, ale koza zústane celá. Mnohem lepší by bylo upravit zákon tak, aby měl pronajímatel šanci účinněji a mnohem rychleji zasáhnou proti nájemci, který porušuje podmínky nájemní smlouvy, zejména tím, že neplatí nájemné a zálohy na služby. Nyní pronajímatel musí čekat až roky než se skončí spor o dlužné nájemné a roky než se mu podaří neplatícího nájemce vystěhovat. Nákaza neplacení se tak může přesunout na pronajímatele, který může mít zásadní potíže se splácením hypotéky na nemovitost, kterou si koupil proto aby jiným mohl poskynout ubytování. Čekat roky než pronajímatel vyhraje zcela jasný spor o placení nájmu nebo vystěhování neplatícího nájemníka zásadním způsobem podlamuje důvěru lidí v elementární spravedlnost a její účinné prosazení. Jistota (dříve kauce) je přece jen forma zajištění proti možným nedoplatkům za nájemné ze strany nájemce. Jde o ochranu pronajímatele, aby se sám nedostal do problémů. Pokuta je proti tomu sankce za porušení smlouvy. Ovšem jaký má smysl, pokud je její výše omezená. Mnohem výhodnější by bylo, aby byla pokuta z počátku menší a následně se zvyšovala v závisloti na tom zda bude porušování smlouvy pokračovat.

  • Skoro jsem se rozplakal nad tím vaším komentářem.Pronajímatel si bere hypotéku aby mohl ubytovat lidi.Tak to je vtip roku.Pronajímatelé jsou většinou bohatí lidé,kteří mají mnoho nemovitostí ale na hypotéku nemají nic.Pronájmy jsou jen jistý peníz a v nemovitostech mají jen uloženy peníze.Málokdo si bude brát hypotéku pro poskytnutí bydlení cizímu člověku.Co znám ze svého okolí pronajímatele nemovitostí tak mají kolem deseti bytů a domů na pronájem a hypotéku žádnou.Jsou to většinou zubaři,obvodní lékaři a nebo lichváři co půjčují peníze a pornájem je další způsob výdělku peněz vedle půjčování hotovosti.

   • Trochu směšné to teda bylo. Nicméně já naopak znám lidi, co si postavili barák a původní byt pronajímají a z vybraného nájmu platí část hypotéky na barák. Kolegyni takto soudní znalec vyčíslil škodu za dlužné nájemné a poškození bytu na víc než čtvrt milionu. Což pro ně, coby normální rodinu, je poměrně citelné. Smutné je, že byt chtěla původně prodat, ale nakonec jej pronajala mladé matce s dítětem, ke které se nastěhoval přítel a spolu zvládli za 6 měsíců byt absolutně vybydlit. Pozdě zjistila, že o stejné udělali v bytě předchozím.

   • Pronajímatel, který si bere na nemovitost hypotéku a kterého rozhodí několik nezaplacených nájmů, by se měl stáhnout z realitního trhu, protože jeho podnikatelský a finanční plán nedává smysl.

   • Plakat nemusíte. Je to úplně stejné podnikání jako jakékoliv jiné. A když někdo podvádí a krade – tj. neplatí nájem, tak je podvodník a zloděj. A měl by tu být jasný zákon, zajít na policii, nájemce nezaplatil, tak buď svou krádež (nezaplacení) čestně uhradí, anebo jde např. sedět. Jako v USA. Tady se „komunisticky“ z lidí, co poskytují službu (bydlení), dělají vydřiduši, a Jánošíci je „hrdě“ okrádají. Neplatící nájemníci jsou ale jen zloději a Vy si nevidíte do pusy: Tak neplaťte za elektřinu, ČEZ jsou hrozní zloději a mají nelidsky velké peníze, ne? Neplaťte např. za auto, prodejci aut jsou taky velcí zbohatlíci… To je Vaše logika? Jste opravdu hloupý. My si např. koupili ze zbytku peněz z prodeje bytu + hypotéka byt menší na pronájem (a zajištění na stáří). A nájemníci ho vybydleli a neplatili tak, že nás málem opravdu přivedli na mizinu. Jsme hloupí, viďte. Měli jsme ty peníze raději prohýřit a pak škemrat na státu. Jako zřejmě Vy, Jánošíku.

   • Plakat nemusíte. Je to úplně stejné podnikání jako jakékoliv jiné. A když někdo podvádí a krade – tj. neplatí nájem, tak je podvodník a zloděj. A měl by tu být jasný zákon, zajít na policii, nájemce nezaplatil, tak buď svou krádež (nezaplacení) čestně uhradí, anebo jde např. sedět. Jako v USA. Tady se „komunisticky“ z lidí, co poskytují službu (bydlení), dělají vydřiduši, a Jánošíci je „hrdě“ okrádají. Neplatící nájemníci jsou ale jen zloději a Vy si nevidíte do pusy: Tak neplaťte za elektřinu, ČEZ jsou hrozní zloději a mají nelidsky velké peníze, ne? Neplaťte např. za auto, prodejci aut jsou taky velcí zbohatlíci… To je Vaše logika? Jste opravdu hloupý. My si např. koupili ze zbytku peněz z prodeje bytu + hypotéka byt menší na pronájem (a zajištění na stáří). A nájemníci ho vybydleli a neplatili tak, že nás málem opravdu přivedli na mizinu. Jsme hloupí, viďte. Měli jsme ty peníze raději prohýřit a pak škemrat na státu.

   • Je to úplně stejné podnikání jako jakékoliv jiné. A když někdo podvádí a krade – tj. neplatí nájem, tak je podvodník a zloděj. A měl by tu být jasný zákon, zajít na policii, nájemce nezaplatil, tak buď svou krádež (nezaplacení) čestně uhradí, anebo jde např. sedět. Jako v USA. Tady se „komunisticky“ z lidí, co poskytují službu (bydlení), dělají vydřiduši, a Jánošíci je „hrdě“ okrádají. Neplatící nájemníci jsou ale jen zloději a Vy si nevidíte do pusy: Tak neplaťte za elektřinu, ČEZ jsou hrozní zloději a mají nelidsky velké peníze, ne? Neplaťte např. za auto, prodejci aut jsou taky velcí zbohatlíci… To je Vaše logika? Jste opravdu hloupý. My si např. koupili ze zbytku peněz z prodeje bytu + hypotéka byt menší na pronájem (a zajištění na stáří). A nájemníci ho vybydleli a neplatili tak, že nás málem opravdu přivedli na mizinu. Jsme hloupí, viďte. Měli jsme ty peníze raději prohýřit a pak škemrat na státu.

   • Tak to teda nevím, jak jste na takovou hovadinu přišel. Já třeba budu rovněž pronajímat byt, který mám na hypotéku. Je ale pro nás již malý, když plánujeme rodinu, takže ho pronajmu. Prodat ho nemůžu, když nemám ještě splacenou hypotéku, zbývá mi 6 let, takže proto. Ne každý je zbohatlík, co má x bytů a všechny pronajímá bez hypotéky.

 2. Tohle se může zneužívat ze strany majitele bytu.Jednou nezaplatíš v čas nájem a hned máš pokutu + 3 nájmy. Co když se ti tohle stane 2x do roka. Je to nesmysl. Ti co pronajímají sou zloději a stát jim de akorát pod ruku.

  • Aha, takže pro vás je normální platit pozdě. Jak už bylo výše napsáno, znám několik lidí, co koupili byt z části za úspory, z části na hypotéku (buď jako přilepšení na budoucí důchod nebo jednou pro děti), zatím ho pronajímají a když se opozdí s platbou nájemník, způsobí jim to problémy s jejich platbou hypotéky.
   Nebo ho zdědili a chtějí ho nechat dětem, které jsou ještě malé, tak ho zatím pronajímají. Pokud jsou pro vás zloději, tak doufám, že zrovna vás nevyfasují slušní lidé jako nájemníka.

 3. Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to ke smíchu celé. Já ty pronajímatele nelituju vůbec, protože to denně zažíváme na vlastní kůži. Byt se pronajme našim vopáleným spoluobčanům, případně někomu kdo sem etnicky nepatří, v horším případě ještě Airbnb a že ti dělají v domě bordel, to pronajímatele vůbec nezajímá. Já bych byl ještě radikálnější. Máš byt, bydli v něm. Pronajímáš byt a tví nájemníci dělají bordel, byt ti seberou a prodají ho někomu, kdo bydlet potřebuje. Vy byste si pak rozmysleli nastěhovat nám do baráku verbež.

  • Koukám, že byste se chtel vrátit někam do hlubokého socialismu padesátých let.
   Naštestí už majetek jen tak zabavovat nejde.

 4. Pronajímám tři činžáky a stačí jednou nezaplatit-a letí i s krámama na chodník ! Bez pardonu,bez nějaké lhůty,bez slitování !! A může si stěžovat třeba na lampárně !!

  • Jste odporný ubožák bez sociálního cítění. A navíc hlupák. Zákony naštěstí tak sprosté chování nedovolují. Nikoho nemůžete vyhodit pro zaplacení jednoho nájmu, ale až tří. Což je jasné. Když někdo žije z minimální mzdy a přijde o práci, ještě to z něj nedělá chronického neplatiče. Ale vy byste z něj udělal s radostí bezdomovce. To se ani nedá komentovat, nečlověku!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Zákon o boji s dezinformacemi musí vzniknout ihned

Osm týdnů po zablokování osmi dezinformačních webů s ruskou propagandou stále chybí jasné odůvodnění státu o výběru konkrétních webů i určení zodpovědnosti za takové kroky. Stát přitom únorovou výzvou operátorů k …

Na dezinformátory si může došlápnout i zaměstnavatel

Právní dopady na šíření dezinformací, administrativa kolem zaměstnávání válečných uprchlíků, ale i otázky trestní odpovědnosti robotů. To všechno byla témata jubilejního 10. ročníku kongresu Právní prostor, kam se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB