
Průměrné nájemné oblíbeného dvoupokojového bytu s kuchyňským koutem v hlavním městě za poslední rok vyskočilo o více než dva tisíce korun a dosáhlo bezmála na 18,8 tisíc korun. Nevyplatí se tedy vlastní byt a splácet hypotéku?
Podle údajů společnosti UlovDomov.cz je ale v Praze splátka hypotéky momentálně zhruba třikrát vyšší, než kolik činí nájemné. V Plzni nebo Brně to je více než dvojnásobek. Relativně příznivější pro vlastní bydlení je Ostrava, kde jde o 1,4 násobek.
Nedostupnost bydlení
Pohyb cen nájmů mezi druhým a třetím kvartálem ovlivňují tradičně studenti vysokých škol, kteří poptávají bydlení v místě jejich univerzity. Část jich najde ubytování na kolejích, část ho hledá právě v pronájmech. Plnou obsazenost svých 3,3 tisíce míst hlásí například Mendelova Univerzita v Brně. Stejnou informaci potvrzuje i Univerzita Karlova.
„Aktuálně jsou koleje plně obsazeny, zájem byl v letošním roce vyšší než v předchozích letech. Ke zdražení kolejného na Univerzitě Karlově došlo od 1. června a průměrné navýšení cen kolejného bylo o devět procent,“ odpověděl za Univerzitu Karlovu její mluvčí Václav Hájek.
Celkovou poptávku po nájemním bydlení však vedle sezónní poptávky studentů zvyšuje aktuálně především nedostupnost vlastního bydlení. Vyplývá to právě z indexu společnosti UlovDomov.cz, který srovnává měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky při aktuálních sazbách a cenách za metr čtvereční.
Pro Prahu dosahuje index hodnoty až 3,2. Nájemné je tedy stále více než třikrát levnější. Index ovšem nezohledňuje vstupní náklady na úvěr ani fakt, že bydlení v nájmu neznamená ukládání peněz do vlastního aktiva.
„Hodnota indexu 3,2 ukazuje aktuální extrém na trhu. Pokud bychom vzali ceny bytů mimo centrum Prahy, dostaneme se k nižším hodnotám. Například při porovnání pro Prahu 4 vychází index 2,3. Stále to ale znamená, že jsou náklady na vlastní bydlení více než dvojnásobné,“ uvedl Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz.
Nejisté nájemné
Ani v Ostravě či Olomouci už nejsou náklady na vlastní bydlení v podobě měsíčních splátek hypotéky srovnatelné s měsíčními platbami na nájemní bydlení. Například u bytu v Olomouci kategorie 1+kk lidé zaplatí za nájem průměrně 9 378 korun. Splátka 90procentní hypotéky sjednané na 30 let při úrokové sazbě 6,71 procent ročně by byla zhruba o šest tisíc vyšší.
V Brně vychází aktuálně pronájem bytu o dispozici 2+kk na necelých 15 tisíc korun, cena za metr čtvereční se zde vyšplhala nad 100 tisíc korun a byt o 60 metrech čtverečních by se tudíž kupoval kolem šesti milionů korun. Splácení takového bytu při 90procentní hypotéce by pak vycházelo na více než 40 tisíc korun měsíčně.
Vývoj trhu s bydlením je ostře sledovanou oblastí. Budoucnost je ovšem vzhledem k turbulentní současnosti značně nejistá. Odborníci například očekávají, že část domácností, která splácí úvěr už nyní s napjatým rozpočtem, bude po zdražení energií nucena byt prodat a hledat alternativu v nájemním bydlení.
„To může dále zvedat poptávku po nájmech a tlačit jejich ceny nahoru,“ řekl Michal Hrbatý. Na trhu se hovoří i o snižování úrokových sazeb hypoték a zvýšení jejich dostupnosti, které by mohlo mít za následek obnovení zájmu o vlastní bydlení.
„I pokud hypotéky o něco zlevní, pořád budou zhruba trojnásobně drahé, než před rokem. Nečekám tedy, že by tento možný faktor nějak poptávku po nájemním bydlení v dalších měsících utlumil,“ dodal Hrbatý.
Propad hypoték
Podle údajů České bankovní asociace poskytly v září banky a spořitelny hypoteční úvěry za 7,2 miliardy korun, což je oproti srpnu pokles o 30 procent. Jde o třetí dvouciferný pokles objemu hypoték v řadě. Ve srovnání se zářím předminulého roku je objem nižší o tři čtvrtiny.
„Hypotéky zažívají volný pád, dno ještě zdaleka nenašly. Kombinace drahých hypoték, očekávání poklesu cen a obava, co přinesou zimní měsíce, má za následek absolutní zchlazení hypotečního trhu,“ uvedl podle Českých novin Daniel Horňák, analytik společnosti Patron.
Úrokové sazby podle něj dosáhly maxima. „Pokud nepřijde opětovné zvýšení sazeb ze strany České národní banky, zůstanou nadále stabilní kolem šesti procent,“ odhadl Horňák. Počty a objemy hypoték budou podle něj meziměsíčně klesat i nadále. Oživení neočekává dříve, než na jaře příštího roku.