Studentské pronájmy. Majitelé si z vysokoškoláků dělají „dojné krávy“

Boje o koleje v srpnu vrcholí, a ne na všechny školou povinné se dostane. Jejich cena navíc často převyšuje nabízenou kvalitu. A tak někteří studenti volí raději společné pronájmy. Najít pohodlné bydlení v ucházejícím stavu a k tomu ještě za přívětivou cenu a v rozumné dojezdové vzdálenosti od centra či univerzity začíná být pro studenty tvrdým oříškem. Vyplatí se ale studentský pronájem i dnes? Majitelé bytů se na studujících nebojí rýžovat.
Studenti chtějí bydlet moderně a tak raději volí vlastní nábytek, před nesourodým starým nábytkem „po babičce“. Foto: Depositphotos.com

Diskuze i skupiny na sociálních sítích věnované studentským pronájmům začínají připomínat spíše seznamku. Už nestačí jen „povrchní“ poptávka, kdo a za kolik v daném městě hledá střechu nad hlavou. Studenti musejí jít se svou kůži na realitní trh.

Vymýšlejí proto grafické upoutávky či „reklamy“, slibují majitelům bezdětnost i bezúhonnost. Ideálním kandidátem jsou totiž studenti bez zvířat, tiší, klidní, jezdící na víkendy domů, o zákazu konání party na privátě ani nemluvě. Dívky využívají svůj šarm a ženské zbraně. Přitažlivých fotek studentek hledajících podnájem je totiž plný internet.

PSALI JSME:
Nájmy začínají být opět v kurzu. Vyplatí se pořídit si investiční byt?

Retro byty „po babičce“ už nefrčí

Prázdniny sice studentům ještě neskončily, ale už teď se otáčejí po „vysněném“ privátu, kde na příští školní rok zakotví. Části z nich byla kolej přidělena, ale některým se zkrátka do „moderních” králíkáren, jež často neodpovídají současným standardům, nechce. Studenti tak pro majitele investičních bytů především v univerzitních městech představují zajímavou skupinou.

„Z velké části preferují větší, tedy třípokojové byty v centru města s neprůchozími pokoji. Neřeší nedostatek parkovacích míst. Nezaměřují se ovšem pouze na centrum, ale vyhovují jim všechny vícepokojové byty v dostupnosti na městskou dopravu nebo v blízkosti školy,“ uvedla pro portál FAEI.cz Mgr. Iva Secká z Realitní kanceláře STING.

Studenti chtějí bydlet moderně a tak raději volí vlastní nábytek, před nesourodým starým nábytkem „po babičce“. Majitelé bytů jsou často překvapeni, že studenti takový staré vybavení odmítají a požadují vyklizení bytu, s tím, že si nastěhují vlastní. Někteří majitelé proto přímo vybavují byty moderním funkčním nábytkem.

PSALI JSME:
České nemovitosti letos zdražují skoro nejrychleji v celé EU. Mohou za to politici a Česká národní banka

Majitelé o studenty nestojí

Bydlení omezené pouze na akademický rok je tak pro mnohé majitele problémem. Jednak přicházejí o část příjmů, ale také nemají jistotu, že nájem bude opět obnoven. „Nejde ani tolik o to, že by studenti nedosáhli na nájemné, ale jednoduše o to, že o ně majitelé bytů často nestojí. Obávají se totiž hluku, poškození zařízení nemovitosti, nebo třeba také toho, že studenti nebudou chtít platit nájemné v letních měsících, kdy mají prázdniny,“ řekla pro náš portál Kamila Buráňová, realitní makléřka a majitelka kanceláře RE/MAX Plus v Uherském Hradišti.

V poslední době je navíc obecně menší počet bytů k dlouhodobému pronájmu. Část volných kapacit je využívána na krátkodobé pronájmy např. Airbnb, což snižuje počet volných nemovitostí. Vlivem rostoucích cen nemovitostí nebo horší dostupnosti hypotéky se také zvyšuje zájem o nájemní bydlení. „Mnoho majitelů se při rozhodování, zda vzít studenty, nebo někoho jiného, rozhodne pronajmout byt raději pracujícímu páru či mladé rodině,“ dodává Buráňová.

„Studenti mají většinou trochu jiné potřeby než rodiny. Studentské byty bývají většinou starší a před zásadní rekonstrukcí. Majitelům tím pádem jejich rychlejší opotřebení, které je výraznější než u normálních bytů, nevadí. Nájemné bývá o kousek vyšší, právě díky počtu osob, které tam žijí,“ říká.

PSALI JSME:
Na jeden byt stovky zájemců. Pronájmy trhají rekordy

Sdílené priváty. Opravdu jsou výhodné?

„Studenti pochopitelně kalkulují, aby jim vyšly celkové náklady lépe než na kolejích, což už dnes není reálné. Cena kolejí je pro jednoho kolem 2900 Kč. A pokud si pět studentů pronajme byt v centru, tak se rozhodně nevejdou do ceny 15 tisíc koruni s energiemi. Nehledě na to, že takové bydlení již odpovídá nižšímu standartu na kolejích se společným sociálním zařízením,“ dodává Secká.

Trend zvyšující se poptávky po studentském bydlení v průběhu měsíce srpna i nárůst celkových nákladů na bydlení sledují i v Ostravě. „Vzdálenost některých fakult od kolejí je někdy docela veliká, proto se někteří studenti stěhují z kolejí do centra. S výší nájmu je to pak při spolubydlení velmi podobné jako na kolejích, které vyjdou jednu osobu na dvoulůžkovém pokoji zhruba na 2700 korun za měsíc,“ popsal situaci na Ostravsku Jakub Čepica z M&M Reality.

Bydlení v pronájmu tak v některých případech vychází nepoměrně výše, než tomu bylo dříve. A mění se i s počtem studentů a velikostí bytu. Studentské bydlení v pronajatém bytě je spíše o stylu života než o finanční výhodnosti.

Makléři se shodují, že při zacílení přímo na studenty lze nastavit nájemné o něco výš, než je ve srovnatelných nemovitostech běžné. Důležité ale je, aby částka na jednoho studenta výrazně nepřekročila sumu, kterou by zaplatil na kolejích. V době, kdy je na nich nedostatek míst a je i nižší nabídka bytů k pronájmu, si majitelé z vysokoškolských studentů dělají „dojné“ krávy.

PSALI JSME:
Tuzemské byty skupují velcí i drobní investoři

×
  • Přesně. Ti, co si po převratu nemohli nic nakrást, tak se dnes tlučou do hlavy, že cinkali.

  • Opravdu, oni chtěli kapitalismus. Co berete na hlavu? Nebo hulíte? V té době ještě nebyli na světě.

 1. A takhle se to dělá, když chcete poštvat jednu skupinu obyvatel proti té druhé. Sice jsme se dozvěděli, že majitelé o studenty nestojí a že se byt opotřebovává o něco víc než normálně. Kolej v Ostravě stojí 2900,-Kč, spolubydlení 2700,-Kč, tak to vypadá, že spíš studenty ždímou na kolejích, ne? V Praze jsou byty všeobecně drahé pro všechny. Syn (student) měl cenu pronájmu jako každý jiný. Párty samozřejmě pořádat nemohl, rušil by tím ostatní nájemníky v domě, ty, co ráno vstávají do práce a z odvedených daní spolufinancují vysoké školy.

 2. Dyk si ten byt mladej nemusí pronajímat, ne? To, co ten člověk dělá přes den nikoho nezajímá, jestli chodí do práce, leží na lehátku, nebo se snaží něco naučit. Pokud s cenou nesouhlasí, má si vybrat jiný byt. Článek nechápu, je tedy o tom, že mladý člověk nechce platit tržní najem

 3. Wolowitz : tvoje příjmení koresponduje se způsobem myšlení..Příklad : bydliště od školy 150 km, místo na koleji nedostanu , TAK CO ???? Mám bydlet pod Nuselákem ??? Tak musím shánět a když nenajdu nic lacinýho, musím holt vzít to, co je ??? A nebo (což by odpovídalo tvému “ myšlení“) , přestat studovat, že ???

 4. Deniso Witoszová, za tuhle větu byste se do komunistické strany určitě dostala“
  „V době, kdy je na nich nedostatek míst a je i nižší nabídka bytů k pronájmu, si majitelé z vysokoškolských studentů dělají „dojné“ krávy“

 5. Už vidím nějakýho majitele bytu, kterej ho pronajímá bandě studentů. Možná jednou, než se z toho vyléčí. Ať si dělají bordel na koleji.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru