Náklady na bydlení rostou, přestože inflace pokračuje v poklesu

Názor
Inflace v Česku pokračuje v poklesu, dostala se pod devítiprocentní hranici. Spotřebitelské ceny podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červenci meziročně vzrostly o 8,8 procenta.
Rostou ceny nájemného bytů, vodného, stočného, elektřiny a tepla a teplé vody. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Inflace se tak snižuje nepřetržitě už od února, přesto je stále velmi vysoká. Zpomalení meziročního růstu způsobily hlavně ceny potravin, nealkoholických nápojů a bydlení. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v červenci meziročně vzrostly o 9,5 procenta a ceny služeb o 7,6 procenta.

Náklady vlastnického bydlení nepatrně vzrostly o 0,9 procenta. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 7,6 procenta), vodného (+ 16,3 procenta), stočného (+ 26,9 procenta), elektřiny (+ 23,4 procenta) a tepla a teplé vody (meziročně o 38,9 procenta).

Růst i nadále mírnily ceny zemního plynu na 35,5 procenta z červnového růstu o 39,8 procenta a tuhých paliv z 35,2 procenta v červnu na červencový růst 26,9 procenta. Za energie přesto lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

Domácnosti však stále bojují i se zdražujícími potravinami včetně těch základních, bez nich se neobejdou. Jejich nákup z peněženek stále vezme o desítky procent více než loni. A to přesto, že většina potravin zdražování mírnila.

PSALI JSME:
Meziroční inflace na 8,8 %, ale pozor na meziměsíční přírůstky

Mléko, sýry a vejce v červenci oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 8,3 procenta, margaríny a ostatní rostlinné tuky o 3,6 procenta, ovoce o 10,3 procenta, maso o 3,2 procenta a cukr o 44,7 procenta.

Výrazně více letos Češi zaplatí za dovolenou s komplexními službami, která je oproti loňskému roku dražší o 14,2 procenta. Stravování v restauraci se prodraží o 12,8 procenta a ubytování v hotelu o 13,6 procenta. V tomto segmentu je na rozdíl od základních potravin největší potenciál úspor, přesto se podle posledních dat zdá, že Češi letní dovolené příliš neomezili.

Vysoká inflace napomáhá investicím do nemovitostí. Jde totiž o nejlepší zajištění majetku proti inflaci, zhodnocení nemovitostí je v čase vždy vyšší než je inflace. Současná výše inflace znamená, že hodnota každých sto tisíc korun ročně klesne o vysokých 8 800 korun.

Naopak vhodně zvolená nemovitost nejenže hodnotu úspor uchová, ale navíc investorovi přinese i často nezanedbatelný zisk. Právě proto nyní na realitním trhu výrazně převažují kupující s vlastními zdroji nad těmi, kteří financují koupi bytu či domu prostřednictvím hypotéky.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflace je stále vysoká a letos už moc klesat nebude

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.