Nakupujte české koruny, radí Goldman Sachs

Názor
Vlivná americká banka Goldman Sachs ve své úterní analýze doporučuje klientům nakupovat české koruny, zejména pak za ty švédské. Česká měna byla v úterý na své prakticky nejsilnější úrovni vůči té švédské v celé historii.
Nakupujte české koruny, radí Goldman Sachs. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za českou korunu šlo v úterý pořídit až 0,4313 koruny švédské, jak plyne z údajů agentury Bloomberg. Švédská koruna nyní na devizovém trhu stojí jen 2,324 české koruny. Dosud na historicky nejlevnější úrovni přitom uzavírala v polovině prosince 2008, kdy stála 2,326 české koruny.

Goldman Sachs ale věří, že další zvyšování základní úrokové sazby v podání České národní banky (ČNB) dále českou korunu zhodnotí, zvláště výrazně právě vůči té švédské. Švédská centrální banka se totiž k ukončování své expanzivní měnové politiky zatím příliš nemá.

Základní sazbu drží na nule, přičemž k prvnímu navýšení podle většiny trhu dojde až v příštím roce. Stoupají ovšem sázky na první zvýšení ještě letos ve druhé polovině roku.

PSALI JSME:
Největší americká banka sází na českou korunu

I tak se ale letos dále rozevřou nůžky mezi úročením na české koruně a na té švédské, což vytvoří dodatečný tlak na další zpevnění české měny vůči švédské koruně.

Základní sazba ČNB může už na jaře vzrůst až k úrovni pěti procent. Vyšší než pětiprocentní bylo rozpětí mezi základním úrokem na české koruně a základném úrokem na té švédské naposledy začátkem roku 1999.

Banka Goldman Sachs doporučuje nakupovat českou korunu spíše než třeba ruský rubl, i když ten je podle ní stále podhodnocený. S investicí do něj jsou však nyní spojena význačná rizika plynoucí z geopolitické nejistoty, tedy zejména z možných nepříznivých dopadů propuknutí rusko-ukrajinské války.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nakupujte české koruny, radí svým klientům Bank of America

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.