Největší americká banka sází na českou korunu

Názor
Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji nejsilnější úroveň 25,34. Největší americká banka, JP Morgan Chase, přitom věří v další solidní výkonnost české měny. Ve své dnes zveřejněné analýze doporučuje korunu „nadvážit“, což znamená, že česká měna by v portfoliu měla zaujímat významnější postavení, než je běžné. Jde de facto o doporučení k nákupu. 
Největší americká banka, JP Morgan Chase, ve své dnes zveřejněné analýze doporučuje korunu „nadvážit“. Česká měna by v portfoliu měla zaujímat významnější postavení, než je běžné. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle americké banky by se mělo dařit obecněji i dalším měnám rozvíjejících se ekonomik. Tyto ekonomiky mají zvláště profitovat z post-pandemického ekonomického zotavení a také z probíhajícího růstu cen surovin.

České koruně svědčí i předpoklad trhu, že Česká národní banka (ČNB) v příštích dvou zhruba dvou letech bude zpřísňovat svoji měnovou politiku jedním z nejrychlejších temp v rámci zemí OECD. Je ovšem pravda, že sázka trhu na rychlý růst sazeb v ČR už není tak agresivní jako třeba před měsícem. Tehdy se trh blížil ke konsensu, že za rok bude hlavní sazba ČNB odpovídat 1,5 procenta.

Dnes se kloní spíše k tomu pohledu, že to bude 1,25 procenta. V příštích dvanácti měsících by se tak ČNB měla uchýlit ke čtyřem zvýšením své základní sazby. Například v eurozóně za tu dobu velmi pravděpodobně nedojde ani k jednomu navýšení, jak předpokládá trh.

PSALI JSME:
Nakupujte české koruny, radí svým klientům Bank of America

Zpevňující koruna zlevňuje Čechům třeba elektroniku, neboť ta se obchoduje v dolarech. Vůči dolaru je koruna stále poblíž tříletého maxima. Zpevňování koruny vůči dolaru také zpomaluje růst cen pohonných hmot v ČR, který nastává v důsledku citelného zdražování ropy na světových trzích.

Sílící česká měna je příznivou zprávou pro ty Čechy, kteří se chystají na zahraniční dovolenou. Například proti turecké liře koruna za poslední rok zpevnila o zhruba třicet procent, což dovolenou v Turecku zlevní. V Turecku sice mají poměrně výraznou inflaci, tak však nestačí kompenzovat propad liry.

Takže například pivo v Turecku začátkem prázdnin 2016 stálo v přepočtu 50 korun, ve stejnou dobu roku 2018 už jen 37 korun. V květnu letošního roku podle tureckého statistického úřadu vyšlo průměrně na 13,7 liry, což podle květnového kursu liry vůči české měně odpovídá jen necelým 35 korunám.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna je vůči americkému dolaru nejsilnější od poloviny 2018

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB