Důvěra spotřebitelů v tuzemskou ekonomiku se v prosinci propadla na letošní dno

Názor
Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku letos v prosinci podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla nejníže od začátku roku. Z listopadové úrovně 90,7 bodu se propadla poměrně výrazně na 84,9 bodu. Znamená to, že důvěra spotřebitelů v ekonomiku je nyní na úrovni necelých 85 procent dlouhodobého průměru období let 2003 až 2022.
Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku se dle ČSÚ v prosinci propadla nejníže od začátku roku, se svými příjmy jen sotva vyjde už třetina domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na spotřebitele v prosinci nepříznivě dolehla zejména debata o zdražování regulované složky cen energií od ledna 2024. Řada domácností si pod tíhou této debaty v prosinci plně uvědomila, že ceny energií se nebudou v příštím roce vyvíjet tak příznivě, jak se čekalo.

Zároveň se mezi spotřebiteli v prosinci vystupňovala též obava z dopadů konsolidačního balíčku, jehož podstatná část nabude účinnosti také právě od ledna 2024. V prosinci 2023 tak už bylo zřejmé, že se na něm nic zásadního nezmění a že vláda jeho podobu nezměkčí.

V porovnání s listopadem 2023 se tak letos v prosinci zvýšil v šetření ČSÚ počet respondentů z řad spotřebitelů, kteří v následujících dvanácti měsících očekávají zhoršení celkové ekonomické situace. Také se zvýšil počet těch, kteří očekávají zhoršení své vlastní finanční situace.

PSALI JSME:
Premiér slibuje konec zdražování, ale... Ani veřejné finance nebudou v příštím roce „zdravé“, jak tvrdí

Přibližně třetina domácností – tedy přibližně 1,6 milionu domácností – pak rovněž uvádí, že sotva vyjde se svými příjmy. Dopady konsolidační balíčku a pokračujících poměrně vysokých cen energií v příštím roce mohou tento podíl ještě navýšit.

Data ČSÚ tak kontrastují s vánočním projevem premiéra Fialy, jenž příští rok označil „rokem naděje“ a avizoval obrat k lepšímu. Lidé mají obavu z růstu regulované složky cen energií i z dopadů konsolidačního balíčku, nevidí příští rok tak nadějně jako premiér ve svém vánočním projevu.

V roce 2024 by mzdy měly nominálně růst o zhruba 6,5 procenta, což při přibližně tříprocentní inflaci bude značit růst reálných mezd – o zhruba 3,5 procenta. Zda však tento příznivý vliv bude dostatečný, aby vedl k trvalejšímu růstu důvěry spotřebitelů v českou ekonomiku, se teprve uvidí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Premiér je fakt mimo. Chudí Češi na Nutellu nemají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB