Nálada v ekonomice: Podnikatelé začínají být po čase skeptičtí

Názor
Podle údajů Českého statistického úřadu zveřejněných v tomto týdnu se celkový sentiment v české ekonomice v únoru zhoršil, a to v důsledku narůstajícího pesimismu podnikatelského sektoru. Nálada spotřebitelů se v posledním měsíci naproti tomu zlepšila, ale ne natolik, a by vykompenzovala horší pohled firem.
Tuzemští podnikatelé začínají být po čase skeptičtí, celkový sentiment v české ekonomice v únoru zhoršil. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V největším tuzemském odvětví – v průmyslu – jde zhoršení nálady na vrub slabé poptávce. Ukazuje se tak, že dřívější očekávání růstu se zatím nenaplňují a firmy zatím zlepšení zájmu o jejich produkci ještě nepociťují, ani prozatím ještě neočekávají.

Skeptičtější ohledně poptávky jsou i podnikatelé ve službách, které právě v letošním roce měly konečně pocítit zvýšený zájem ze strany kupujících díky ustupující inflaci. I zde je vidět, že firmy revidují své plány na následující tři měsíce, nicméně nabírat nové zaměstnance hodlají dál.

Zlepšení – jako jediné odvětví – vnímá stavebnictví, i když ani firmy v tomto odvětví si už nejsou jisté budoucí poptávkou jako třeba ještě před měsícem.

PSALI JSME:
Nálada spotřebitelů se zlepšila, podnikatelům naopak

Mírný optimismus je vidět mezi spotřebiteli, kteří očekávají zlepšení celkové ekonomické i vlastní finanční situace v následujících 12 měsících. Nejde však o nějakou silnou euforie, ale jen drobný posun oproti předchozím měsícům.

Celkově tak aktuální výsledky nálad zapadají do scénáře jen velmi pomalého restartu české ekonomiky. Není to až takové překvapení, vezmeme-li v úvahu situaci v Německu a v eurozóně.

Dokud nezačne růst poptávka, budou výhledy stát jen na víře, a nikoliv na nových zakázkách. Ne náhodou je hodnocení zahraničních zakázek u průmyslu tak mizerné jako v době počínajícího covidu.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Důvěra v českou ekonomiku není nijak valná

Zavřít reklamu ×
  1. Podnikatelé jsou v klidu. Mohou propustit koho chtějí a ani nemusí dávat odstupné 2 roky jako to má Norsko vzor pětikoalice. Tady se to smrsklo na tuším 6 měsíců?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Meziroční stagnace cen v průmyslu

Ceny v průmyslu se meziměsíčně snížily o jednu desetinu procenta, zatímco naše i tržní prognóza predikovala mírný nárůst za březen. V meziročním srovnání ceny v tomto sektoru stagnovaly, a to navzdory vyskytujícím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.