
K výsledku přispěla především míra poklesu výroby, která byla nejslabší za poslední tři roky. Posílila i důvěra ve výrobu pro nadcházející období. Respondenti sice uvádějí, že poptávka zůstává utlumená, někteří ale již zmiňují růst zájmů stávajících zákazníků.
Nové zakázky se navíc snížily nejslabším tempem od dubna 2022. Jako problém však průmyslníci stále zmiňují slabou poptávku z exportních trhů. V souvislosti s nižším objemem nových zakázek firmy i nadále redukovaly počet zaměstnanců.
Pozitivní je, že i navzdory stávající nejistotě výrobci pohlížejí na budoucí výrobu s větším optimismem. Stupeň důvěry byl v tomto ohledu nejvyšší od loňského března. Celkově však i přes únorové zlepšení PMI indexu vyhlídky českého průmyslového sektoru zatím zůstávají ne příliš optimistické.
Evropská poptávka je nadále slabá, nedaří se především německému průmyslu, který trpí výraznými strukturálními problémy a nyní i obavami z obchodních válek a nejistotou, zda se nové vládě podaří zajistit prostředky pro potřebné investice. Výstup českého průmyslu tak v letošním roce podle našeho odhadu zůstane utlumený a meziročně se sníží o 1,3 procenta.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)