Nalijme si čistého vína, tuzemské veřejné finance nikdy v žádném rozvratu nebyly

Analýza
Již tento týden vláda představí konsolidační balíček. Jde o věc nepochybně přelomovou, jak politicky, tak ekonomicky. Nicméně i tak se přeceňuje. Protože jde o vyvrcholení už řadu měsíců se táhnoucího strašení veřejnosti rozvratem veřejných financí, který je však jen mýtický.
Pokud si ale chce vláda zachovat tvář, musí ve svém „příběhu rozvrácených financí“ pokračovat. Musí tedy opravdu viditelně a poměrně rychle, do dalších voleb, snížit deficity. Ilustrační foto: Vláda ČR

Strašení začalo za hlubokého covidu. Tehdejší opozice – dnešní vládní strany – v prvních měsících covidu kritizovala tehdejší vládu, že do ekonomiky sype tak málo peněz, že se jí celá sesype. Ráda ukazovala třeba do sousedního Německa, jak tam svoji ekonomiku podporují. Tlačily také průmyslové svazy, odbory, firmy…

Takže se začalo sypat. Přisypávalo se nakonec kdekomu, až takřka bez rozmyslu. Tak moc, že opozice ztratila dvé politické téma, totiž onu „příliš malou a pomalou pomoc“. Přepólovala. Zcela otočila a vytvořila si nové, zcela opačné téma: „Pomoc je příliš velká; až tak, že rozvrací veřejné finance.“

Výraz „rozvrat veřejných financí“ není nijak odborně definovaný. Každý si pod ním představí, co chce. Odborníci by se proto jeho užívání měli zcela vystříhat. Bohužel, nečinili tak.

PSALI JSME:
Podivně tajná strategie ozdravení českých veřejných financí

V chaosu, v němž se Babišova vláda ocitla zejména s nástupem druhé vlny covidu, kterou na rozdíl od první fatálně podcenila, se tak českou veřejností začalo šířit přesvědčení, že jak jsou tváří v tvář covidu neefektivní třeba hygienické stanice, tak je „v rozvratu“ celý stát, celé jeho veřejné finance. Opozice toto své nové téma intenzivně živila. A nakonec s ním vyhrála volby.

Slovo „rozvrat“ evokuje stav, který je tak moc kritický, že je třeba jej okamžitě, pohotovostně řešit, i za cenu velké, ba kruté bolesti, jež (snad) povede k nápravě, pokud ta je ještě vůbec možná.

Přemýšlejme, pokud by české veřejné finance byly už v roce 2021 v rozvratu, těžko by mohla už současná vláda nabrat během loňska historicky rekordních více než 430 miliard nového dluhu. A pokračovat v historicky rekordně rychlém hloubení deficitů i letos. A navyšovat počet státních zaměstnanců takřka rekordním tempem.

PSALI JSME:
České veřejné zadlužení loni narostlo nejvíce v historii

Protože po rozvratu už těžko může následovat něco jiného než bankrot. Bankrot je dokonaný rozvrat.

Nenechme se mýlit, české veřejné finance na tom skutečně nejsou dobře. Jenže nedobrý stav zdaleka neznamená rozvrat.  S výrazem „nedobrý stav veřejných financí“, ba dokonce s výrazem „špatný stav veřejných financí“ se volby vyhrávají obtížně. Je to málo úderné.

„Rozvrat“ zní z hlediska politického marketingu mnohem lépe. Burcuje to. Současné vládní strany se proto s blížícími se sněmovními volbami upnuly právě k výrazu „rozvrat“, jejž bohužel – a v rozporu s odborností – přejala i část odborné obce.

Nalijme si čistého vína, tuzemské veřejné finance nikdy v žádném rozvratu nebyly. O tom, že nebyly v rozvratu, svědčí ostatně i to, že žádná ze světově významných ratingových agentur Česku své hodnocení – rating – dosud ani o stupínek nezhoršila.

PSALI JSME:
Další úder Macronovi. Rating Francie padá na úroveň Česka

Například podle agentury Fitch má jen pět z dvaceti zemí eurozóny lepší rating než Česko. Jde o Německo, Rakousko, Nizozemsko, Lucembursko a Finsko. Ostatně, ani ze srovnání vývoje veřejného zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) v případě Česka a v případě eurozóny, není žádný rozvrat veřejných financí ČR patrný.

Jak to, že nám ratingové agentury nezhoršují rating ani dva roky poté, co se údajně veřejné finance v rozvratu ocitly, když přitom ještě navíc dluh historicky rekordním tempem bobtná a bobtnal nejen letos, ale už i loni a předloni?

Jenže jestliže se tedy nynější vládě podařilo ve sněmovních volbách uspět z velké části právě vystrašením veřejnosti z rozvratu a slibem nápravy, musí nyní konat. Jinak zdiskredituje sama sebe. Loni se ještě mohla odvolávat na válku na Ukrajině a energetickou drahotu, letos už těžko může ukázat někam jinam. Musí jednat. Musí ozdravovat ony údajně „rozvrácené“ veřejné finance.

Zase, pokud by byly skutečně „rozvrácené“, těžko by postačily škrty za několik desítek miliard, o nichž vládní představitelé hovoří poslední dobou nejčastěji. Bylo by třeba nouzových škrtů za stovky a stovky miliard.

PSALI JSME:
Guvernér ČNB viní z inflačních rizik hlavně Fialovu vládu

Pokud si ale chce vláda zachovat tvář, musí ve svém „příběhu rozvrácených financí“ pokračovat. Musí tedy opravdu viditelně a poměrně rychle, do dalších voleb, snížit deficity. To, že se jí podařilo vystrašit veřejnost z rozvratu, před volbami dobře posloužilo, po volbách se stalo přítěží a nyní opět lze obrátit ve prospěch vlády.

Kabinet zkrátka může vsadit na to, že veřejnost je rozvratem, který se nekonal, vyděšená natolik, že snáze akceptuje zvýšení těch či oněch daní. Ostatně, část chystaného konsolidačního baličku bude navzdory volebním slibům s největší pravděpodobností sestávat právě ze zvýšení daní.

Obecně platí, že pokud se veřejnost podaří vyděsit dostatečně, je z hlediska vládního politika snazší redukovat deficit zvýšením daní než šetřením a skutečným zefektivňováním chodu státní správy, včetně třeba snižování stavů zaměstnanců placených ze státního rozpočtu nebo osekávání dotací, i těch spřízněným „dotačním podnikatelům“ a lobbistům.

To, zda vyděšení veřejnosti mýtickým rozvratem veřejných financí opět zabírá, jak se politikům hodí, poznáme už zanedlouho, po představení konsolidačního balíčku.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB: Vláda už příští rok stáhne deficit pod úroveň maastrichtského kritéria pro přijetí eura

Zavřít reklamu ×
  • Kdyz temer ze dne na den stal benzin 50 korun za litr, pan premier nam nalil cisteho vina a ,,ferove,, nas oznamil, ze benzin uz nikdy nebude za 35 korun. Ted nam opet naleva cisteho vina. Vezmu-li rozum do hrsti, vychazeji mi dve moznosti. Bud on sam nic nevi a netusi, ktera bije, nebo nam permanentne a programove lze.

  • Ano, prave to je duvod , proc ma vino nulovou dan. Aby se mohli papalasi nalejvat a pak placat takove nesmysly , ktere z nich vypadavaji uz moc dlouho a dnes je to vrchol.

 1. Pan Kovanda každý den prokazuje svoji neznalost problematiky veřejných financí a také svoji nabubřelost a malost. Proč jej mají novináři tak v oblibě to nechápu. I bezdomovec z hlavního nádraží dokáže vymyslet podobné bláboly.

  • Tak schválně, co prokazuje u pana Kovandy neznalost oblasti veřejných financí?
   Snad to, jak popsal přístup opozice v dobách covidu k podpoře podnikatelů?
   To že opozice obrovským způsobem tlačila na tehdejší vládu, obstruovala a požadovala vyplácet násobně vyšší podpory?
   Měli bychom ještě vyšší dluh a vtom duchu si stávající garnitura dál počíná.
   O čem to mluvíte?

   • Samozřejmě kecáte a jste pouze rád, že Kovanda to vaše kecání dále podporuje, to je mi jasné. Kovanda je probabišovský „ekonom“, který se tváří jako nezávislý odborník, jenže z něj padají jen tyto nesmysly, které zvládne vyprodukovat i amatér, jako jste vy, který žádným ekonomem není (já ano)…

    Není pravda, že opozice vládu někam „tlačila“, opozice říkala především to, že se k podnikatelům vládní pomoc dostává pozdě, až ve chvíli kdy to raději vzdají a své podnikání opouští, to bylo hlavním předmětem kritiky… A kritika za „pomalost“ šla prakticky ze všech stran, nejen z úst opozice, zde si třeba můžete přečíst názor těch, kterých se to přímo týkalo, podnikatelů: https://www.penize.cz/podnikani/414585-boj-o-preziti-koronakrize-ocima-podnikatelu

    Cituji jeden odstavec z článku, který nejspíše ani neotevřete: „Kritici vládě vyčítají, že její záchranné balíčky přicházejí pozdě nebo že jsou nedostatečné. Zásadní otázkou bude, jak se stát postaví k dalším podpůrným injekcím, které budou zasažení podnikatelé potřebovat.“

    Další věc, jestli si pamatujete první programy na pomoc zasaženým podnikatelům vládními uzávěry, tak si jistě také pamatujete, jaká katastrofa to byla. Babišova vláda nebyla absolutně vůbec schopna vytvořit žádný funkční program pomoci (protože za žádnou cenu nechtěli podnikatelům hradit ušlý zisk, jako v Německu a Rakousku), Maláčová se tam plácala s něčím, co fungovalo jen napůl a celá ekonomika byla v rukou těchto naprosto neschopných břídilů v čele s chaotickým premiérem, který si udělal z Ministerstva zdravotnictví kolotoč, kde se mu pravidelně střídali ministři, aby nakonec vzal zpátky toho, koho vyhodil jako prvního pro neschopnost (pro svou neschopnost, kterou svalil na Adama Vojtěcha). Pak přišla ODS a předložila program, který si Maláčová velkoryse sebrala ze stolu, upravila některé parametry a pojmenovala jej Antivirus. Fiala na to tehdy řekl, že mu nevadí, když Babišova vláda pouze bere ze stolu jejich návrhy, předkládá je a vydává je za své. Že je rád, že hlavně pomáhají…

    Jak už jsem zmiňoval, nejen, že pomoc přicházela pozdě, ona byla opravdu silně nedostatečná, proto také Národní rozpočtová rada vydala prohlášení, že 90 % vládních výdajů s Covidem nijak nesouviselo (což takovým jako vy pořád ne a ne dojít, že pomoc prostě nedostatečná nebyla, kdyby nebyla tak z vládních výdajů půjde na Covid třeba 50 % a ne 10 %). Většina deficitu šla totiž na rapidní růst důchodů, platů státních zaměstnanců, předražené nákupy bez výběrového řízení a i extrémní růst státních dotací vyvoleným, především pak Babišovu Agrofertu.
    Dočtete se zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/nejvyssi-kontrolni-urad-zadluzovani_2204040802_pj

    Takže ano, Babišova vláda pomáhala pomalu a pomáhala i málo.

    Dotace pro Agrofert se od Babišova vstupu do politiky prakticky zdvojnásobily, zvýšily o více než 100 %, zatímco daně zaplacené touto společností mírně poklesly, tím se stal z Agrofertu čistý příjemce dotací, který z rozpočtu více sebere, než do něj odevzdá. Naleznete na tomto odkazu, včetně grafů: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-agrofert-dotace-211725

    Shrnuto, podrženo, Kovanda sice nelže (na to si dává velký pozor), ale úmyslně říká pouze části pravdy, opakuje typické polopravdy o tom, že dřívější opozice Babiše někam tlačila a stamiliardové deficity nakonec chudáček dělal kvůli tomu, že ho někdo nutil! Faktem je, že ten kdo „rozvrátil“ veřejné finance byl skutečně Babiš po tom, co je Kalousek konsolidoval. Stamiliardové deficity dokud nepřišel Babiš tady opravdu nebyly běžnou praxí s výjimkou finanční krize z let 2008-2013, která byla způsobena vysokým výpadkem příjmů.

    Možná byste měl přestat vašeho miláčka nekriticky a fanaticky obdivovat, vyviňovat ho z jeho vlastních chyb a podívat se pravdě do očí. V minulém období neřídila stát opozice, řídila ho Babišova vláda a Babiš Covidovou krizi absolutně vůbec nezvládl a současná vláda dnes z té největší míry řeší právě ty následky, které svým nekompetentním a nezodpovědným řízením veřejných financí Babiš této zemi způsobil…

  • Zatímco poradci p. Fialy např. pan Křeček , jsou kabrňáci, co. ?
   Přečtěte si jejich články, jsou to samé bláboly, které vypovídají vše o „kvalitě“ rádoby ekonomů.

 2. Řáda komentářů pana Kovandy je poměrně kompetentní. Nicméně jejich četnost svědčí o jistě objednané kompulzivni povaze…budiž. Tento článek je ale natolik povrchní a dílenský populisticky, že ho snad nepsal ani on. Nebo za al pomýšlet na politickou kariéru? Prosím NE!

  • Hodnocení určite grafomanie pana Kovandy je ok…ale označit článek na téma „nic moc se nedeje“ za populismus?

 3. Jaká koli “ masáž “ je dobrá, aby se mohlo pokračovat v
  “ malé domů „. Pravda, tedy skutečnost je někde uprostřed, spíše pro ČR / lidi / méně dobrá. Všechno nějak souvisí se vším a spravedlnost nikdy nebyla a nebude. Neexistuje.

  • Covid, agrese, energie, senioři… Klaus kdysi mobilizoval, Fiala zase zdědil Babišův rozvrat – nejen finanční. Média surfují na informační tsunami vlně a volič se znechuceně táže: kde je vlastně pravda? Vítejte v ČR!

   • A to je právě ta bolest – jedna PRAVDA prostě není, a to ani uprostřed. A nejhorší jsou zpravidla ti, kteří tvrdí, že onu pravdu objevili…

 4. Na odlišný názor vždy reaguje nějaký Mirec zoldacek, který číhá “ za bukem“ s úkolem uvadet věci na žádoucí miru.

 5. Pro mne srozumitelný politicko ekonomický komentář situace tak jak ji dlouhodobě chápu i já. Výstižný popis i s dobrými argumenty!

 6. Kovanda naprosto přesně popsal, jakým způsobem se opět podařilo ODS a spol zmanipulovat voliče na pohádkách o bankrotující zemi. Rating i výše státního dluhu vůči HDP jasně usvědčují Fialu ze lží a ten jejich úsporný balíček má jediný cíl – přesměrovat toky peněz od občanů do těch správných kapes. Netvrdím, že stát by neměl šetřit – předně by měl vyházet 20tis inkuzivních asistentů, neboť je jejich přínos naprosto nulový a stojí ohromné peníze, které ve školství chybí a maximálně se snažit o zjednodušení legislativy a spolu s tím i počtu úředníků, neboť úřednický aparát má přirozenou tendenci bobtnat a vymýšlet si práci pro práci. Bohužel to nejhorší, co sráží ekonomiku a způsobuje růst zadlužení a bídy k nám prosakuje z Bruselu a dokud budeme součástí EU, tak se bude ekonomická situace jak států, tak občanů už jenom zhoršovat.

  • Moc hezký a pravdivý článek. Vše je jen o tom , jak dovede politika a politik zmanipulovat lidi ve svůj prospěch. Bohužel pouze v tomto je slepenec Kabrňák.
   Jinak nejhorší, co kdy u moci bylo.

 7. Fiat měny, schválně nepíšu peníze, to jsou jen drahé kovy, směřují jen jedním směrem , a to od finančně totálně negramotných otroků k otrokářům. Aneb lapeni penězi , systémem v otrockém vězení, donuceni k mlčení ( všechny instituce jsou pod správou DS CABAL) bez vzpory otroka , každého jednoho, se nic nezmění a ani změnit n e m ů ž e.

 8. Konečně od ekonoma výstižný komentář. Rozvrat veřejných financí byl politicky zneužit, ale vyhlídky skutečně nejsou dobré. Zeman svůj podpis na zrušení superhrubé mzdy podmínil po odeznění pandemie návratem k původnímu 21 % zdanění, a měl, jako většinou, pravdu. Také pozastavení EET bylo časově omezené. Bohužel se ANO snažilo většinou zavděčit na obě strany, a nakonec se nezavděčilo nikomu. Téměř všichni politici se dnes bojí progresivního zdanění a majetkové daně, protože by nám boháči a firmy otekly do daňových rájů. Ale dokud ekonomové nenalijí politikům čistého vína, budeme se v tom dále plácat směrem ke krachu.

 9. V ODS+TOP09 byli vždycky darebáci, a nic na tom nezměnilo ani období vlády ANO s Babišem. Toť ono čisté víno.

 10. Blížíme se k bankrotu. Nevím zda to nazvat rozvratem veřejných financí, každopádně to není důležité. Důležité je neustále zvyšovat početnost a příjmy státních zaměstnanců, kterých je pouze milion a mají malé benefity typu výsluha až po 15 letech, odchodné šest platů, lázně na 14 dní zdarma s ubytováním a procedurami pouze jednou za rok každoročně se opakující apod. Co na tom, že takové benefity nemají státní zaměstnanci ani v Emirátech nebo Švýcarsku. Nejsou to tak bohaté země jako ta naše a současná levicová vláda nevidí v rozhazování peněz státním zaměstnancům problém.

  • Tak nevím, státní zaměstnanec – nová ministerstva, pan Bartoš vymyslel nový úřad pro digitalizaci – místo pro svého spolustraníka? Doteď to fungovalo pod ministerstvem. Koho nabírali – učitele, policisty, hasiče….. to nejsou žádní úředníci, kteří nejsou lidé… ty neplatí daně? O nějakých lázních tedy slyším poprvé, žádné odchodné (kdepak jste to vzal?). Zmrazené platy už 2 roky. Nevím kromě stravenek a fksp o žádných benefitech. Jen, že těmto státním zaměstnanců se nikdo neptá, těm se to prostě strhne z platu a nazdar bazar. Podnikatelé spoustu práce nezdaní…. Zkušenost s elektrikářem, instalatérem, opravářem atd.

   • Policie, armáda, bis, celníci….tam všude ty lázně jsou a jsou to státní zaměstnanci a např. teď nedávno se jim přidávalo až 17 procent do tarifu. Přidává se jim každý rok zhruba 10 procent. Kde žijete, že to nevíte? A odchodné mají šest platů. A z daní jsou placeni, proto vaši poznámku o jejich placení daní považuji za Silvestrovský pokus o vtip, který byl učiněn v květnu. Třeba loni činil průměrný plat policisty cca 52 000 Kč. Opravdu Vám to připadá málo a proto je třeba, aby měli nejvýhodnější benefity na světě? Např. bydlení na ubytovně ve velkých městech mají také zdarma, armáda má příplatky na bydlení……..To vám připadá v pořádku při současném stavu veřejných financí a jejich výslednosti ve vyhledávání a objasnění trestné činnosti?

  • Jdeme opět cestou pana Kalouska. Zvyšovat daně, které se Fiala dušoval, že zvyšovat nebudou. Takže se peníze netočí a tím se nevybere více, než jsou výplaty.

   • Bohužel nejdeme cestou pana Kalouska, jinak by už měli státní zaměstnanci plošně o 10 % nižší platy. Teď se jim pouze neúnosně přidává a jsou povětšinou velice přeplácení.

 11. A já bych přidal policistům. Mají výsluhy až po 15 letech a měli by je mít již po roce. Vidíme je pořád v ulicích, jsou tolik pracovití.

 12. Naprostý souhlas s článkem . Rozvrat financí je kardinální blbost ! ( Nikoliv šetření a snižování dluhu. ) Dnešní vládní strany , politici za přispění médii skutečně – až hystericky – tlačili Babiše do zvyšování podpory kdejaké skupiny obyvatelstva aby vzápětí úplně otočili a začali mluvit o zadlužování našich dětí a vnuků . Přitom první co udělali , přidali si – na platech , počtu ministerstev ( koryt ) houfu poradců a novináři jim to žerou . Mlčí .Omlouvají . Nedovedu si představit že by toto dělal Babiš . To by bylo křiku a hysterie . Výsledky jejich práce jsou přitom katastrofální . Občané ale rádi zaplatí . Farizejové !

  • Bože, další probabišovský hlupák, který všechny úspěchy vidí jako úspěchy Babiše a všechny neúspěchy, jako neúspěchy současné vládní koalice… Proboha člověče, kde jste nechal mozek, od čeho máte tu prázdnou kebuli? Aby vám nepršelo do krku?

   Současné strany vládní koalice Babiše vůbec do ničeho nenutily, to vy teď jen s nadšením žerete to, že Kovanda konečně vyslovil něco, co si sám myslíte celou dobu, jenže to vůbec není pravda, viz můj komentář výše, opakovat už se nehodlám…

   Začněte konečně samostatně přemýšlet a neutvářejte si názory podle toho, co za nesmysly ze sebe vyplive Babiš nebo Kovanda, protože Babiš je lhář a manipulátor a Kovanda nynějším článkem dokázal, že je úplně to samé…

   Katastrofální je především váš intelekt a neschopnost přemýšlet, stejně jako intelekt všech, kteří takového prolhaného mafiána jako Babiš nadále podporují a volí, po tolika letech co je v politice a co vše už předvedl… Viz například to, na co už se dávno zapomnělo… https://www.seznamzpravy.cz/clanek/politikou-otrasa-nahravka-jak-babis-ukoluje-mf-dnes-30926?fbclid=IwAR25Us7uQwWaaSf3FuvOQ0kauShKOPE4PHQ9gnoX3k8JIDySdNAwchBaoNs

   • Vysvětlete mi Leo, jak můžete být spokojený se současnou levicově populistickou vládou. Já je volil a jsem zhnusen. Pokračují v Andyho cestě a zvyšují platy a počet státních zaměstnanců. Jakto, že nnedělají škrty ve státním sektoru, který obří schodky vytváří?(minulý rok mají o 141 miliard vyšší výběr daní a vytvořili schodek 360 miliard) Nesvádějte to prosím na mandatorní a kvazimandatorní výdaje, mohli např. změnit zákon o státních zaměstnancích, sebrat jim plošně 20 % platu, změnit zákon 361 a z měsíce na měsíc přestat v uvozovkách vyhánět policisty, hasiče, celníky, protože mají výsluhy od 35 let věku, zrušit jim každoroční lázně zdarma apod. Místo toho zvedají daně a stejně to tím nezachrání. Děkuji za odpověď.

  • Akorát, že vůbec, jsou to všechno polopravdy a vaše zvrácené vidění světa to bohužel jen dále podporuje…

 13. Strašidelné – a klidně řeknu rozvratové – je tempo zvyšujícího se zadlužování. Dnes za dluhy na úrocích platíme 50-60 miliard ročně.
  60 miliard od nás daňových poplatníků ročně spláchnutých do kanálu. A se zvyšujícím se zadlužením se zvyšují i úroky, takže za několik let už můžeme na platbách úroků atakovat 100 miliard. Ale třeba se to p. Kovandovi zdá v pořádku.

  • Bohužel s Vámi musím souhlasit. Hlavně je ale potřeba zasazovat se o navyšování platů státních zaměstnanců, jak to předváděla minulá vláda a předvádí i současná v čele s Fialou a Rakušanem. To jistě pomůže ke snižování deficitu.

 14. Oceňuju snahu zrelativizovat slovo rozvrat, které fakt není přesné. Je to, jako kdybych říkal, že auto právě bourá a ono přitom jede. Ano, jede. Nebourá. Jenže jede rychlostí 200 km/hod, blíží se k horizontu a stále nebrzdí. Za horizontem je zatáčka a nikdo neví, jestli ji vybere nebo ne. Takže nebourá, jen se blíží nebezpečí. To není rozvrat aktuálního stavu. To je „rozvrat“ bezpečného trendu. Ale rozvrat je fakt špatné slovo. Spíš bych to nazval vysoké riziko kolapsu, pokud se tady a teď nezačne brzdit. Ale třeba by to tu zatáčku vybralo – to nikdo neví, protože dokud auto není ve smyku, tak drží na silnici a třeba se udrží i nadále a vy můžete říkat, že nebourá a máte pravdu. A když se dostane do smyku, ve velké zatáčce a rychlosti, tak stále je jistá pravděpodobnost, že to ukoriguje, ale spíš ne. Pokud vláda nepřijde s bržděním výdajů resp. narůstajícím schodkům díky nezdravému nárůstu mandatorních výdajů (všem, co pobírají od státu plat či dávky, je zaručené vyrovnání inflace bez ohledu na stav ekonomiky – to je ten průšvih), tak pokud nezačne řádově brzdit, tak už je to loterie, jak to dopadne.
  Dokud se nedostaneme do smyku, tak můžeme říkat, že nejde o rozvrat. Až dojde první vtěřině rozvratu, bude už pozdě říkat, že je rozvrat.

 15. Fantazie, většina zde diskutujících je chytřejší než renomovaný ekonom. Škoda, že NERV už je plně obsazený.

  • Né my, ale politici a státní úředníci s nulovou odpovědností. Říká se často, že selhal stát, ale ten selhat nemůže, selhávají jen ti, kteří ho nezodpovědně řídí.

 16. Řekl bych, že pan Kovanda četl knihu Velký pád od Rickarse. Popisuje tu jinými slovy, jak politici řeší problém, který řešit nedokážou. Vytvoří jiný problém, náležitě ho nafouknou a pak se bijí v prsa , jak pracují a zachraňují . Bohužel to vždy odnese pracující střední třída, které je co sebrat.
  Dlužno však dodat,že schodek není problém pouze nynější vlády. Nebo té předchozí. Obě se octly v nestandartní situaci. Schodkový rozpočet u nás zavedl pan Klaus st. , když prohospodařil výnosy z privatizace a potřeboval si koupit hlasy voličů. Stal se z toho standad a schodky se vesele vršily.

  • Můžou za to zejména obě poslední vlády, které jsou obě levicově populistické. Nevěřil bych, jak může být ODS a TOP 09 extrémisticky populistická. U pirátů je to samo sebou. a STAN to samé.

 17. Zatím toho pětikoalice příliš nedokázala…. Všechno nejdražší,platy stále mnohem nižší než na západ od nás a ještě chtějí zvyšovat už tak vysoké DPH a více zdanit už nízké platy. Akorát seberou lidem peníze a ekonomika se zpomalí. Lidi musí utrácet,jinak se ekonomice dařit nebude.

  • Stačí pouze propustit cca 300 000 lidí ze státního sektoru z milionu a je po problému. Samozřejmě je potřeba změnit nárok na podporu, která by měla být maximálně dva měsíce a zbytek roku nula plus nula hned u těch, kteří se nechají vyhodit každoročně před zimou a na jaře na ta samá místa nastupují. Ať ukáží státní zaměstnanci v soukromém sektoru, jací jsou úderníci.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB