Podivně tajná strategie ozdravení českých veřejných financí

Názor
Po dlouhých měsících volání ze strany analytické obce i politické opozice dalo ministerstvo financí dohromady materiál, který trochu podrobněji popisuje výhled návratu českých veřejných financí zpět k vyrovnaným rozpočtům a klesajícímu zadlužení. Materiál byl pod názvem „Konsolidační strategie veřejných financí ČR“ poslán poslancům; nebyl však zveřejněn, takže jsme zatím odkázáni jen na kusé informace z dílny ČTK (kurzívou jsou moje přípodoteky – pozn. aut.):
Vláda v konsolidační strategii počítá s tím, že nebude zvyšovat provozní výdaje státu, takže v reálném vyjádření budou klesat. Ilustrační foto: wikimedia.org

Strategie (stejně jako makroekonomická prognóza ministerstva financí ze září) předpokládá meziroční vývoj hrubého domácího produktu (HDP) letos a v dalších třech letech takto: -6,6 procenta, +3,9 procenta, +2,2 procenta a 2,1 procenta (MF dlouhodobě pracuje s předpokladem, že česká ekonomika poroste v ustáleném stavu tempem kolem dvou procent).

Schodek českých veřejných financí by měl klesnout z 6,4 procenta HDP letos (cca 360 miliard korun) na 3,6 % HDP (cca 230 mld. Kč) v roce 2023. Pokud budeme předpokládat, že ekonomika (a tedy i únosné daňové inkaso a adekvátní rozpočtové výdaje) se vrátí k normálu koncem roku 2022, pak není jasné, proč by v už normálním roce 2023 měl státní rozpočet stále ještě vykazovat schodek dramaticky horší, než tomu bylo v minulých letech. Autoři strategie to v ní možná vysvětlují (a třeba i nějak rozumně), ale toto vysvětlení je nám zatím odepřeno.

PSALI JSME:
Astronomický schodek státního rozpočtu opět narostl

Vládní dluh by měl stoupnout z letos plánovaných 39,4 procenta HDP na 47,4 procenta HDP v roce 2023. To už je vcelku mechanický důsledek vývoje schodků a předpokladu o vývoji úrokových sazeb. Je velmi pravděpodobné, že i oněch skoro 50 procent bude v evropském srovnání poměrně málo, ale to neznamená, že není třeba se velmi důkladně ptát, zda je takový nárůst dluhu (resp. do něj ústící vývoj schodků) opodstatněný.

Vláda v konsolidační strategii počítá s tím, že nebude zvyšovat provozní výdaje státu, takže v reálném vyjádření budou klesat. Mj. chce vláda zmrazit platy úředníků a státních zaměstnanců. Nezbývá než doufat, že (a) toto zmrazení se nebude týkat platů učitelů (kde je pořád ještě co dohánět), a (b) že u úředníků půjde spíš o zmrazení objemu všech platů než platů za jednotlivá místa, takže bude možný (třeba i rychlý) růst platů vyplácených menšímu počtu úředníků lépe kvalifikovaných a produktivnějších díky modernizaci státní správy.

PSALI JSME:
Zvýšení zdanění hazardu je jen plivnutím v moři. S šetřením musí začít stát u sebe

Strategie (z důvodů mně ne zcela pochopitelných) nebyla – zatím – zveřejněna. Jde přitom o zcela klíčový dokument, protože nejen poslancům, ale celému světu (doslova – zhruba třetinu českých státních dluhopisů drží cizinci; viz graf níže) konečně naznačí, jak si naše ministerstvo financí představuje cestu z nynějších rychle rostoucích dluhů zpátky k udržitelnému hospodaření.

Pokud ministerstvo realistickou cestu vidí, je s podivem, že se s ní nepochlubí veřejně. Nebo – nedej bůh – je strategie natolik nerealistická, že ji ministerstvo financí raději předložilo jen poslancům v naději, že v tom schvalovacím fofru prvního čtení nestihnou její nerealističnost odhalit.

Zdroj: MF ČR, vlastní výpočet

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Schodek rozpočtu je třeba zvýšit z 320 na 380 miliard, kvůli zrušení superhrubé mzdy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB