V podnikatelském sektoru je vidět především větší míru pesimismu v průmyslu, který není spokojen s aktuálním vývojem a nemá ani nijak pozitivní očekávání pro následující měsíce. Potvrzuje se opět to, co napovídala starší tvrdá data i index nákupních manažerů, a sice nedostatek nových zakázek.
Vysoká inflace totiž změnila chování spotřebitelů a zredukovala i plány odběratelů doma i v zahraničí. Dá se říct, že firmy si stále vypomáhají staršími objednávkami a čekají na nové. Optimismus nepanuje ani ve stavebnictví, kde sice firmy nehodnotí svoji současnou situaci tak zle jako na začátku jara, avšak o nejbližších měsících si velké iluze nedělají.
Očekávání pro příští tři měsíce snižují i firmy v oblasti služeb, které ovšem na rozdíl od průmyslu a stavebnictví ještě počítají s nějakým menším náborem zaměstnanců.
A o něco méně optimistická panuje i v obchodě, kde se sice hromadí zásoby zboží, ale obchodníci věří v silnou poptávku v letních měsících a mimochodem i ve vyšší ceny.
Zhoršila se mimochodem i nálada spotřebitelů, a to především v důsledku obav z vývoje ekonomiky v následujícím roce. Jestli je to kvůli rozpočtovým balíčkům nebo se důvěra zlomila pod tlakem horších zpráv z domácí i zahraniční ekonomiky se říct vůbec nedá.
Červnové výsledky nálad v ekonomice jasně naznačují, že se inflací postižená ekonomika zatím jen stěží odráží ode dna. Na druhou stranu znovu potvrzují, že inflační očekávání dál opadají, a to jak na straně firem, tak i samotných spotřebitelů, kteří se už inflace nebojí tak jako na začátku roku.
Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com
Ten pořádný „pesimismus“ nastane s koncem spalovacích motorů. Většina elektro bude z Číny……