Návrat pesimismu do ekonomiky

Podle údajů statistického úřadu zveřejněných v pondělí se nálada v české ekonomice opět zhoršila. Po velmi optimistickém dubnu přišel skeptický květen, který nyní střídá ještě pesimističtější červen. A to jak v případě podnikatelského, tak i spotřebitelského sentimentu.
Zhoršila se nálada nejen firem, ale i spotřebitelů, a to především v důsledku obav z vývoje ekonomiky v následujícím roce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V podnikatelském sektoru je vidět především větší míru pesimismu v průmyslu, který není spokojen s aktuálním vývojem a nemá ani nijak pozitivní očekávání pro následující měsíce. Potvrzuje se opět to, co napovídala starší tvrdá data i index nákupních manažerů, a sice nedostatek nových zakázek.

Vysoká inflace totiž změnila chování spotřebitelů a zredukovala i plány odběratelů doma i v zahraničí. Dá se říct, že firmy si stále vypomáhají staršími objednávkami a čekají na nové. Optimismus nepanuje ani ve stavebnictví, kde sice firmy nehodnotí svoji současnou situaci tak zle jako na začátku jara, avšak o nejbližších měsících si velké iluze nedělají.

Očekávání pro příští tři měsíce snižují i firmy v oblasti služeb, které ovšem na rozdíl od průmyslu a stavebnictví ještě počítají s nějakým menším náborem zaměstnanců.

A o něco méně optimistická panuje i v obchodě, kde se sice hromadí zásoby zboží, ale obchodníci věří v silnou poptávku v letních měsících a mimochodem i ve vyšší ceny.

Zhoršila se mimochodem i nálada spotřebitelů, a to především v důsledku obav z vývoje ekonomiky v následujícím roce. Jestli je to kvůli rozpočtovým balíčkům nebo se důvěra zlomila pod tlakem horších zpráv z domácí i zahraniční ekonomiky se říct vůbec nedá.

Červnové výsledky nálad v ekonomice jasně naznačují, že se inflací postižená ekonomika zatím jen stěží odráží ode dna. Na druhou stranu znovu potvrzují, že inflační očekávání dál opadají, a to jak na straně firem, tak i samotných spotřebitelů, kteří se už inflace nebojí tak jako na začátku roku.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Petr

    Ten pořádný „pesimismus“ nastane s koncem spalovacích motorů. Většina elektro bude z Číny……

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB