Důvěra v české ekonomice se v dubnu zlepšila

Analýza
Důvěra v české ekonomice se podle průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) v dubnu zlepšila, přičemž zlepšení bylo patrné jak mezi spotřebiteli, tak napříč všemi odvětvími na straně podnikatelů. Celkový indikátor důvěry v české ekonomice se v dubnu zvýšil na svou nejvyšší úroveň od loňského června.
Ve stavebnictví se důvěra v dubnu po březnovém propadu mírně zotavila. Zlepšilo se jak hodnocení celkové poptávky, tak optimismus do dalších měsíců. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Signály z dubnového průzkumu důvěry představují příznivé překvapení a podporují scénář, že od letošního druhého čtvrtletí by se mohl obnovit růst české ekonomiky, vyjádřený mezičtvrtletním výkonem hrubého domácího produktu (HDP). Celková důvěra v tuzemské ekonomice v dubnu vzrostla na své desetiměsíční maximum.

Nárůst důvěry v české ekonomice byl v dubnu široce rozkročen jak mezi spotřebiteli, tak na straně podnikatelů, kde zlepšení důvěry hlásí všechny zkoumaná odvětví. Na straně podnikatelů se důvěra zlepšila především v průmyslu: V dubnu se důvěra v průmyslu zlepšila druhý měsíc v řadě a vyšplhala se na nejvyšší úroveň od loňského června.

Tuzemský průmysl lépe hodnotí současnou poptávku a zlepšil se optimismus ohledně výhledu do dalších měsíců jak u objednávek, tak u výroby a celkové ekonomické situace. Méně příznivou částí dubnového průzkumu jsou vyšší očekávání ohledně růstu prodejních cen v tuzemském průmyslu do dalších měsíců.

PSALI JSME:
Nálada firem i spotřebitelů opět na vzestupu

Sektor služeb hlásí lepší hodnocení stávající ekonomické situace a především růst optimismu ohledně výhledu do dalších měsíců. Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští tři měsíce v sektoru služeb dle průzkumu ČSÚ v dubnu vzrostl, již třetí měsíc v řadě, a dostal se na nejvyšší úroveň od loňského října.

V maloobchodu se sice zhoršilo hodnocení stávající ekonomické situace, zlepšil se nicméně její výhled pro tři nejbližší měsíce. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce v případě maloobchodu dále mírně klesla a je na nejnižší úrovni od září 2021.

V případě maloobchodu lze předpokládat, že se důvěra bude v dalších měsících dále zlepšovat s tím, jak na náladu mezi spotřebiteli bude pozitivně působit snižující se inflace. V případě stavebnictví se důvěra v dubnu mírně zotavila po svém březnovém propadu. V dubnu se v tuzemském stavebnictví zlepšila jak hodnocení celkové poptávky, tak optimismus do dalších měsíců.

PSALI JSME:
Tuzemskému průmyslu začínají chybět nové zakázky

Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce ve stavebnictví dále klesl a je na nejnižší úrovni od loňského září. Navzdory dubnovému zlepšení nálady v tuzemském stavebnictví předpokládám, že růst úrokových sazeb pozorovaný v loňském roce a s ním související zdražování úvěrů povede i nadále k poklesu poptávky po hypotékách a obecně k poklesu stavební aktivity.

Na straně spotřebitelů se důvěra v dubnu výrazně zlepšila a dosáhla své nejvyšší úrovně od loňského února. Zlepšilo se hodnocení stávající finanční situace domácností, vzrostl optimismus ohledně finanční situace do budoucna a klesly obavy z nezaměstnanosti.

Indikátor očekávaného vývoje spotřebitelských cen v příštích dvanácti měsících opět prudce klesl a je nejnižší od prosince 2011. Náladu mezi spotřebiteli může i v dalších měsících podporovat klesající inflace včetně nižších nákladů na energie.

PSALI JSME:
Většina domácností zvládá energetickou krizi lépe, než čekala

Dubnový průzkum hlásí zlepšení důvěry napříč českou ekonomikou a podporují očekávání, že by se česká ekonomika po mezikvartální poklesech HDP v loňském druhém pololetí mohla v nejpozději v letošním druhém čtvrtletí vydat k mezikvartálnímu růstu HDP.

Smíšené jsou signály ohledně očekávaného vývoje cen: Prudký pokles inflačních očekávání domácností a zmírnění očekávaní ohledně růstu cen v maloobchodu a stavebnictví kontrastují s nárůstem očekávaného růstu cen v průmyslu a službách. Dubnový průzkum vyznívá ohledně nálady a aktivity v tuzemské ekonomice optimisticky.

Ve výhledu do dalších čtvrtletí je ale třeba počítat s rizikem, že tuzemská ekonomika bude čelit slabšímu hospodářskému růstu v USA a v západní Evropě, jenž může přijít v souvislosti s nedávnými turbulencemi v bankovních systémech některých zemí. Po loňském růstu o 2,5 procenta očekávám pro letošek celoroční růst HDP České republiky zhruba v oblasti 0,3 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika by po mělké recesi měla pomalu začít nabírat dech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.