Důvěra v české ekonomice se v dubnu zlepšila

Analýza
Důvěra v české ekonomice se podle průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) v dubnu zlepšila, přičemž zlepšení bylo patrné jak mezi spotřebiteli, tak napříč všemi odvětvími na straně podnikatelů. Celkový indikátor důvěry v české ekonomice se v dubnu zvýšil na svou nejvyšší úroveň od loňského června.
Ve stavebnictví se důvěra v dubnu po březnovém propadu mírně zotavila. Zlepšilo se jak hodnocení celkové poptávky, tak optimismus do dalších měsíců. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Signály z dubnového průzkumu důvěry představují příznivé překvapení a podporují scénář, že od letošního druhého čtvrtletí by se mohl obnovit růst české ekonomiky, vyjádřený mezičtvrtletním výkonem hrubého domácího produktu (HDP). Celková důvěra v tuzemské ekonomice v dubnu vzrostla na své desetiměsíční maximum.

Nárůst důvěry v české ekonomice byl v dubnu široce rozkročen jak mezi spotřebiteli, tak na straně podnikatelů, kde zlepšení důvěry hlásí všechny zkoumaná odvětví. Na straně podnikatelů se důvěra zlepšila především v průmyslu: V dubnu se důvěra v průmyslu zlepšila druhý měsíc v řadě a vyšplhala se na nejvyšší úroveň od loňského června.

Tuzemský průmysl lépe hodnotí současnou poptávku a zlepšil se optimismus ohledně výhledu do dalších měsíců jak u objednávek, tak u výroby a celkové ekonomické situace. Méně příznivou částí dubnového průzkumu jsou vyšší očekávání ohledně růstu prodejních cen v tuzemském průmyslu do dalších měsíců.

PSALI JSME:
Nálada firem i spotřebitelů opět na vzestupu

Sektor služeb hlásí lepší hodnocení stávající ekonomické situace a především růst optimismu ohledně výhledu do dalších měsíců. Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští tři měsíce v sektoru služeb dle průzkumu ČSÚ v dubnu vzrostl, již třetí měsíc v řadě, a dostal se na nejvyšší úroveň od loňského října.

V maloobchodu se sice zhoršilo hodnocení stávající ekonomické situace, zlepšil se nicméně její výhled pro tři nejbližší měsíce. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce v případě maloobchodu dále mírně klesla a je na nejnižší úrovni od září 2021.

V případě maloobchodu lze předpokládat, že se důvěra bude v dalších měsících dále zlepšovat s tím, jak na náladu mezi spotřebiteli bude pozitivně působit snižující se inflace. V případě stavebnictví se důvěra v dubnu mírně zotavila po svém březnovém propadu. V dubnu se v tuzemském stavebnictví zlepšila jak hodnocení celkové poptávky, tak optimismus do dalších měsíců.

PSALI JSME:
Tuzemskému průmyslu začínají chybět nové zakázky

Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce ve stavebnictví dále klesl a je na nejnižší úrovni od loňského září. Navzdory dubnovému zlepšení nálady v tuzemském stavebnictví předpokládám, že růst úrokových sazeb pozorovaný v loňském roce a s ním související zdražování úvěrů povede i nadále k poklesu poptávky po hypotékách a obecně k poklesu stavební aktivity.

Na straně spotřebitelů se důvěra v dubnu výrazně zlepšila a dosáhla své nejvyšší úrovně od loňského února. Zlepšilo se hodnocení stávající finanční situace domácností, vzrostl optimismus ohledně finanční situace do budoucna a klesly obavy z nezaměstnanosti.

Indikátor očekávaného vývoje spotřebitelských cen v příštích dvanácti měsících opět prudce klesl a je nejnižší od prosince 2011. Náladu mezi spotřebiteli může i v dalších měsících podporovat klesající inflace včetně nižších nákladů na energie.

PSALI JSME:
Většina domácností zvládá energetickou krizi lépe, než čekala

Dubnový průzkum hlásí zlepšení důvěry napříč českou ekonomikou a podporují očekávání, že by se česká ekonomika po mezikvartální poklesech HDP v loňském druhém pololetí mohla v nejpozději v letošním druhém čtvrtletí vydat k mezikvartálnímu růstu HDP.

Smíšené jsou signály ohledně očekávaného vývoje cen: Prudký pokles inflačních očekávání domácností a zmírnění očekávaní ohledně růstu cen v maloobchodu a stavebnictví kontrastují s nárůstem očekávaného růstu cen v průmyslu a službách. Dubnový průzkum vyznívá ohledně nálady a aktivity v tuzemské ekonomice optimisticky.

Ve výhledu do dalších čtvrtletí je ale třeba počítat s rizikem, že tuzemská ekonomika bude čelit slabšímu hospodářskému růstu v USA a v západní Evropě, jenž může přijít v souvislosti s nedávnými turbulencemi v bankovních systémech některých zemí. Po loňském růstu o 2,5 procenta očekávám pro letošek celoroční růst HDP České republiky zhruba v oblasti 0,3 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika by po mělké recesi měla pomalu začít nabírat dech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.