Signály z dubnového průzkumu důvěry představují příznivé překvapení a podporují scénář, že od letošního druhého čtvrtletí by se mohl obnovit růst české ekonomiky, vyjádřený mezičtvrtletním výkonem hrubého domácího produktu (HDP). Celková důvěra v tuzemské ekonomice v dubnu vzrostla na své desetiměsíční maximum.
Nárůst důvěry v české ekonomice byl v dubnu široce rozkročen jak mezi spotřebiteli, tak na straně podnikatelů, kde zlepšení důvěry hlásí všechny zkoumaná odvětví. Na straně podnikatelů se důvěra zlepšila především v průmyslu: V dubnu se důvěra v průmyslu zlepšila druhý měsíc v řadě a vyšplhala se na nejvyšší úroveň od loňského června.
Tuzemský průmysl lépe hodnotí současnou poptávku a zlepšil se optimismus ohledně výhledu do dalších měsíců jak u objednávek, tak u výroby a celkové ekonomické situace. Méně příznivou částí dubnového průzkumu jsou vyšší očekávání ohledně růstu prodejních cen v tuzemském průmyslu do dalších měsíců.
Sektor služeb hlásí lepší hodnocení stávající ekonomické situace a především růst optimismu ohledně výhledu do dalších měsíců. Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští tři měsíce v sektoru služeb dle průzkumu ČSÚ v dubnu vzrostl, již třetí měsíc v řadě, a dostal se na nejvyšší úroveň od loňského října.
V maloobchodu se sice zhoršilo hodnocení stávající ekonomické situace, zlepšil se nicméně její výhled pro tři nejbližší měsíce. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce v případě maloobchodu dále mírně klesla a je na nejnižší úrovni od září 2021.
V případě maloobchodu lze předpokládat, že se důvěra bude v dalších měsících dále zlepšovat s tím, jak na náladu mezi spotřebiteli bude pozitivně působit snižující se inflace. V případě stavebnictví se důvěra v dubnu mírně zotavila po svém březnovém propadu. V dubnu se v tuzemském stavebnictví zlepšila jak hodnocení celkové poptávky, tak optimismus do dalších měsíců.
Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce ve stavebnictví dále klesl a je na nejnižší úrovni od loňského září. Navzdory dubnovému zlepšení nálady v tuzemském stavebnictví předpokládám, že růst úrokových sazeb pozorovaný v loňském roce a s ním související zdražování úvěrů povede i nadále k poklesu poptávky po hypotékách a obecně k poklesu stavební aktivity.
Na straně spotřebitelů se důvěra v dubnu výrazně zlepšila a dosáhla své nejvyšší úrovně od loňského února. Zlepšilo se hodnocení stávající finanční situace domácností, vzrostl optimismus ohledně finanční situace do budoucna a klesly obavy z nezaměstnanosti.
Indikátor očekávaného vývoje spotřebitelských cen v příštích dvanácti měsících opět prudce klesl a je nejnižší od prosince 2011. Náladu mezi spotřebiteli může i v dalších měsících podporovat klesající inflace včetně nižších nákladů na energie.
Dubnový průzkum hlásí zlepšení důvěry napříč českou ekonomikou a podporují očekávání, že by se česká ekonomika po mezikvartální poklesech HDP v loňském druhém pololetí mohla v nejpozději v letošním druhém čtvrtletí vydat k mezikvartálnímu růstu HDP.
Smíšené jsou signály ohledně očekávaného vývoje cen: Prudký pokles inflačních očekávání domácností a zmírnění očekávaní ohledně růstu cen v maloobchodu a stavebnictví kontrastují s nárůstem očekávaného růstu cen v průmyslu a službách. Dubnový průzkum vyznívá ohledně nálady a aktivity v tuzemské ekonomice optimisticky.
Ve výhledu do dalších čtvrtletí je ale třeba počítat s rizikem, že tuzemská ekonomika bude čelit slabšímu hospodářskému růstu v USA a v západní Evropě, jenž může přijít v souvislosti s nedávnými turbulencemi v bankovních systémech některých zemí. Po loňském růstu o 2,5 procenta očekávám pro letošek celoroční růst HDP České republiky zhruba v oblasti 0,3 procenta.
Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)