
Na vzestup cen průmyslové produkce ukazovala celá řada předstihových indikátorů jako PMI či konjunkturální průzkum. Kvůli pandemii narušené výrobní řetězce či omezená dostupnost pracovní síly v situaci nadále solidní, zejména zahraniční poptávky se projevuje v tlacích za vzestup cen.
Výstupy během února též zvedla dražší ropa, chemické látky či kovy a kovodělné výrobky. Z meziročního pohledu byly ceny průmyslových producentů v únoru výše o 1,4 procenta, v lednu přitom ještě stagnovaly na hodnotě před rokem.
Ceny zemědělských výrobců zmírňují meziroční pokles, z lednových -2,8 procenta na únorových -1,6 procenta. Aktuální meziměsíční dynamika (+1,7 %) ukazuje, že ceny v zemědělství opět nabírají na tempu. Zdražuje zejména zemědělská produkce, ceny ovoce se za jediný měsíc zvedly o 16,1 procenta, u zeleniny o 15,5 procenta.
Oproti loňskému únoru byly ceny v rostlinné výrobě vyšší o 5,1 procenta. Naopak v živočišné výrobě pokračuje meziroční pokles cen (-8,1 % v únoru). Za samotný druhý měsíc letošního roku zlevnily prasata o 3,1 %, drůbež dokonce o 10,6 procenta. Ve srovnání s loňským únorem jsou prasata levnější o 31 procent.
Přes přetrvávající recesi ve stavebním sektoru zde ceny rostou, meziročně byly v únoru o 1,8 procenta vyšší. Ještě vyšší dynamika je patrná u vstupů do tohoto odvětví – ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly v únoru meziročně vyšší o 3,2 procenta.
Celkově aktuální data potvrzují, že navzdory ekonomickému útlumu silná desinflace či dokonce deflace nehrozí, spíše naopak. Data podle nás také potvrzují, že Česká národní banka bude jednou z prvních bank na světě, která začne s normalizací měnové politiky. První zvýšení úrokových sazeb nadále čekáme ještě letos, konkrétně na listopadovém zasedání.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)