Nebojte se cestovat s domácími mazlíčky

Poradna
Plánujete dovolenou nebo jen výlet a chcete si s sebou vzít i pejska či kočičku? Pro mnoho lidí vyrážejících na letní dovolenou je naprosto samozřejmé, že s nimi pojede i jejich čtyřnohý parťák. Přinášíme vám několik tipů, jak se na to připravit a na co určitě nezapomenout.
Na neznámém místě je pes obvykle dezorientovaný, a pokud uteče, budete ho hledat jen velmi těžko. Ilustrační foto: Shutterstock

Náhlá změna prostředí a denního režimu může být pro zvíře stresující. V první řadě proto zvažte, zda je váš chlupáč vhodným kandidátem na rodinné výlety. Kočky se obecně více vážou na prostředí, v němž žijí, a bez vaší přítomnosti si poradí spíše než psi, kteří jsou vám neustále v patách.

Řada ubytovacích zařízení bere návštěvy s domácím zvířátkem stále více jako samozřejmost. Před rezervací si ale raději možnost pobytu s domácím zvířetem ověřte, abyste se vyhnuli nečekaným nepříjemnostem.

Konzultace s veterinářem

Před samotnou cestou se ujistěte, že je vaše zvíře v dobré fyzické kondici. Navštivte veterináře, který zhodnotí jeho zdravotní stav, provede nezbytné očkování a poradí vám, co s sebou přibalit do zvířecí lékárničky.

Určitě by v ní neměla chybět pinzeta či kleště na klíšťata, dezinfekce, obvaz a případně léky na alergii. Pes i kočka by měli být vybaveni antiparazitním obojkem nebo jim ještě před odjezdem aplikujte pipetu proti blechám a klíšťatům.

Před cestováním a změnami prostředí jednoznačně není vhodné měnit druh krmiva. Dlouhé cesty v dopravních prostředcích mohou být pro zvířata stresující, zvláště pokud na cestování nejsou zvyklé. Pokud byste se ještě rozhodli pro změny v jídelníčku, koledujete si o nemilé komplikace. Držte se jedné značky krmiva, která by měla zaručit podobné složení a příchuť.

Pokud se psu dělá z cestování špatně fyzicky, je lepší v den odjezdu snížit krmnou dávku na minimum. Existují rovněž zklidňující prostředky přímo určené pro psy. S nimi ale buďte opatrní a sahejte spíše po těch mírnějších a přírodních. Psům totiž mohou krátkodobě rozhodit termoregulaci a způsobit jim tak další zdravotní problémy.

Způsoby přepravy

Nejpohodlnějším způsobem cestování se zvířaty je přeprava autem. Při jízdě jste nezávislí a jednoduše si naplánujete potřebné přestávky na venčení. Je však potřeba zajistit základní bezpečnostní opatření, aby nebyla ohrožena posádka vozidla. Nezbytné je obstarat postroje či speciální pásy pro psy, které se dají připevnit přímo do sedadel. Možností je i cestovní přepravka, která musí být dostatečně velká, aby se v ní pes či kočka mohli pohodlně otočit.

PSALI JSME:
Jaké nejčastější chyby děláme při krmení psů a koček?

„Pokud pes sedí na sedadle, musí být zajištěn speciálním postrojem a bezpečnostním pásem. Cestovat může také v kufru odděleném mříží od zbytku auta. Dobrou variantou je rovněž přepravní klec či box. V něm pes lépe udržuje stabilitu, než kdyby byl v zavazadlovém prostoru na volno,“ radí Jakub Zajíček ze sociální sítě Animal Breath určené pro domácí mazlíčky.

Mříže nebo klec též chrání psa před poraněním okolními předměty. V případě nehody se samotné zvíře navíc může stát nebezpečné posádce auta, pokud ho náraz vymrští dopředu. Stejná pravidla proto platí například pro převoz kočky – u ní navíc hrozí, že se může řidiči zaplést mezi pedály. Bezpečný převoz zvířete navíc nařizuje zákon, takže v případě silniční kontroly si může řidič za špatně zajištěného mazlíčka vysloužit pokutu.

Letecká přeprava je nejrychlejší, ale přináší i pár rizik, náročnější přípravu a samozřejmě vyšší cestovní náklady. Před letem musí zvíře projít zdravotní prohlídkou, je třeba obstarat potřebné dokumenty a zajistit přepravku, které splňuje mezinárodní normy IATA (International Air Transport Association).

PSALI JSME:
Psa ani kočku si do kufru nebalte

Několik rad na závěr

Domácí mazlíčci jsou plnohodnotnými členy rodiny a mnozí z nás si dovolenou či výlety bez nich neumí ani představit. Základem při cestování se zvířaty je neomezený přístup k vodě, dostatečná zásoba krmiva a poctivá příprava. Abyste na dovolenou odjížděli s klidem v duši, můžete pro zvíře zajistit i cestovní pojištění. To obvykle pokrývá léčebné náklady a náklady na odpovědnost za škodu, kterou může váš chlupáč způsobit.

Každý pes snáší přepravu jinak, ale u vystresovaných zvířat, které vzrušením hyperventilují a nadměrně sliní, je třeba myslet na pravidelné doplňování tekutin. Vzduch z otevřeného okýnka ani okruh ventilace často nemá dosah až do kufru a na psa navíc často peče slunce skrz zadní okno. Dávejte proto velký pozor na přehřátí.

Nejen kvůli pití je vhodné prokládat jízdu pauzami na vyvenčení, protažení nebo i krátkou hru. Při zastávkách na neznámých místech ale buďte ostražití. Psa může vystrašit projíždějící kamion nebo zaujmout zajíc v poli. Na neznámém místě je navíc dezorientovaný, a pokud uteče, budete ho hledat jen velmi těžko. Pro každý případ mějte psa dobře označeného informací na obojku. „Od letošního roku navíc majitelé musejí mít svého psa označeného registračním čipem,“ upozorňuje Zajíček.

PSALI JSME:
Cestování se zvířaty: I zvíře potřebuje pas

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.