Psa ani kočku si do kufru nebalte

Poradna
Můžete si vzít svého psa do vlaku? Nebo na palubu letadla? A je možné veřejnou dopravou přepravovat jiná domácí zvířata? Jen ve schránce, v zavazadlovém prostoru, nebo to vůbec nejde? Otázky, které mohou majitelům domácích mazlíčků odjezd na dovolenou řádně zkomplikovat.
Vzít domácího miláčka na dovolenou obnáší několikatýdenní přípravy. Foto: Pixabay

Kdo si chce vzít na tuzemskou či zahraniční dovolenou drobné domácí zvíře a využít při tom hromadnou dopravu, nejjednodušší variantou je vlak. Ale možné je to také letecky nebo autobusem. S výjimkou asistenčních psů však domácí zvířata čeká ve veřejné dopravě řada omezení. Obecně platí, že ve schránce je možné převážet pouze drobná zvířata, na vodítku jen psy. Takže např. prasátku jízdenku ani nekupujte.

Jen do 2. třídy

Společnosti RegioJet a Leo Express umožňují přepravovat drobná zvířata pouze v uzavřené schránce. S Českými drahami sice můžete vzít psa na vodítko a s náhubkem, ale smíte s ním jen do druhé třídy a zapovězeny jsou i oddíly pro cestující s dětmi. Tato přeprava je navíc zpoplatněna podle počtu kilometrů.

Zdarma domácího mazlíčka můžete s největším dopravcem vozit pouze ve schránce o rozměrech menších než 90×60×40 cm, nesmíte ji však odkládat na sedadlo a zvíře za jízdy ze schránky vyndat.

Asistenční psi a vodící psi lidí, kteří jsou držiteli průkazu ZTP/P, jezdí bezplatně i první třídou a nemusejí mít nasazené náhubky.

A co mezinárodně?

Drobná domácí zvířata se v mezinárodních spojích přepravují bezplatně. Musejí ale být ve schránce, která zajistí, že nedojde k poškození vozu a zavazadel. Schránku se zvířetem je nutné vézt na klíně nebo v prostoru pro příruční zavazadlo.

Jízdenku (v ceně poloviny jízdného druhou třídou) je třeba koupit pro většího psa, kterého si vezete na vodítku a s náhubkem, cestovat s ním však můžete jakoukoli třídou. Domácí zvíře nesmí do jídelního vozu a přepravovat v lůžkovém či lehátkovém voze je možné pouze kočky a psy, a to ještě za podmínky, že si vyhradíte celý oddíl. Pokud cestujete za hranice k našim sousedům, vyjma Německa, nesmějí zvířata do těchto vagonů ani ve schránce. Což v řadě evropských zemí platí také pro vnitrostátní linky.

Pouze do osmi kilo

Chcete si vzít domácí zvíře do letadla? Nejdříve si ověřte, zda přepravce tuto možnost nabízí, protože např. většina nízkonákladových společností je proti. Pokud to možné je, pak zvíře může letět buď v kabině letadla (asistenční a vodící psi vždy), nebo v zavazadlovém prostoru jako odbavené zavazadlo či v nákladovém prostoru jako zboží.

Když mazlíčka chcete s sebou na palubu, nesmí schránka se zvířetem vážit víc než osm kilo a rozměry nesmějí přesáhnout velikost příručního zavazadla.  Je zakázáno pouštět zvíře ven během letu, společnosti obvykle povolují jen psy a kočky a jejich přeprava je většinou zpoplatněna.

Obdobná pravidla platí pro přepravu v zavazadlovém či nákladovém prostoru, jen váha a rozměry přepravního boxu mohou být větší.

PSALI JSME:
Máme rádi zvířata: V českých domácnostech žije více než milion koček. Téměř polovina z nich je z útulku

Ne více psů

Na vnitrostátních autobusových linkách je možné přepravovat malá zvířata ve schránce s nepropustným dnem, kterou budete mít během cesty na klíně nebo pod nohama. Zpoplatněna (poloviční jízdné) je cesta se psem na vodítku. U většiny společností platí, že v autobusu nesmí cestovat víc psů naráz. Povolená kombinace bývá jeden pes ve schránce a jeden na vodítku.

Na mezinárodních linkách je přeprava zvířat u většiny společností vyloučena.

Čip, očkování, pas

Zakoupit si jízdenku a vyrazit směr exotika je však až posledním krokem. Vzít domácího miláčka na dovolenou totiž obnáší několikatýdenní přípravy, během nichž mu musíte obstarat minimální výbavu požadovanou všude za hranicemi – čip, očkování proti vzteklině (minimálně 3 týdny před cestou) a pas vydaný akreditovaným veterinářem. Řada zemí i v rámci EU má však další podmínky, splnit je nutné i ty v tranzitních zemích.

Ve „zvířecím pase“ musí být uveden člověk, který se zvířetem cestuje. Jeden člověk může do zahraničí v rámci EU jet s maximálně pěti zvířaty, vyšší počet je možný jen ve zdůvodněných případech, jakými jsou např. výstavy či soutěže.

PSALI JSME:
Iveta Bečvářová: Znám i chovatele, který zaplatil rovnátka svému psovi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB