Nečekané výdaje za dovolenou: Pětina Čechů odjíždí bez cestovního pojištění

Téma týdne
Komplikace nekomplikace, Češi v zahraničí riskují skutečně adrenalinové zážitky s úřady i pojišťovnami. I přes reálnou hrozbu řešení nepříjemných zdravotních obtíží a odpovědnostních škod vyrazí každý pátý Čech na dovolenou nepojištěný. Doba odpočinku se tak může změnit v dlouhé čekání, které si draze zaplatíte.
Vloni nechal jeden český turista povozit na velbloudu své děti a velbloudář po něm chtěl tučný bakšiš. Když odmítl, dostal ránu pěstí a pak musel být dva dny hospitalizován v místní nemocnici. Ilustrační foto: Pixabay

„Během letu na norské ostrovy Špicberky se mi ucpaly ušní dutiny, po příletu jsem kompletně ohluchla. Musela jsem vyhledat lékařskou pomoc. Za běžnou prohlídku uší, včetně receptu na antibiotika a nosní sprej, jsem zaplatila asi 500 norských korun. To je více než třináct set českých korun. Léky jsem si samozřejmě zaplatila zvlášť. Celý zákrok trval jen zhruba dvě minuty. Ještěže netrval minut třeba dvacet,“ říká dnes už s úsměvem cestovatelka Marie.

Pojišťovny ročně vyřídí více než 73 tisíc pojistných událostí z cestovních pojištění, převažují ty z léčebných výloh.

Zdravotní výlohy v zahraničí se často vyšplhají do astronomických výšek.

Když jde o banální návštěvu zubní ordinace, ještě to zkousnete, ale při cenách převozu těla do České republiky se vám podlomí kolena.

Není se tedy čemu divit, že cestovky již v rámci svých služeb často nabízejí i sjednání cestovního pojištění za klienta, čímž se tak vlastně snaží eliminovat nejen případná rizika cestovatele, ale i ta svá.

Ta s kosou číhá i na dovolené

Komáři, pády, zlomeniny či úpaly. To jsou nejčastější zdravotní potíže Čechů. Dovolená se ale může nečekaně stát fatální. Cestovní kanceláře ve spolupráci s pojišťovnami tak každou sezónu musí řešit i úrazy s následkem smrti.

PSALI JSME:
Osel okousal motorku, aneb na co zahraniční pojištění nestačí

Okamžitá psychologická pomoc pozůstalým a spolucestujícím zemřelého je tou nejrychlejší částí. Je totiž třeba zajistit repatriaci zemřelého, veškeré potřebné dokumenty, transport. A v každé zemi se postup liší podle místních zvyklostí a předpisů, které je třeba vždy dodržovat. Administrativní část je obvykle nejobtížnější a časově velmi náročná a trvá obvykle v závislosti na destinaci a příčině úmrtí v rozmezí 2–10 pracovních dní.

Asistenční služby včetně proškolených delegátů CK se snaží celou věc ulehčit a rodinám poskytnout maximální oporu. O zesnulého se na místě okamžitě postará místní pohřební služba, která funguje na základě místního práva a zvyklostí. S pohřební společností se posléze spojí pojišťovna, která ověří dodržení českých hygienických standardů.

Nebožtík je doma za šest týdnů

„Za rok se u nás před dovolenou pojistí zhruba 540 tisíc osob. Případy úmrtí naštěstí nejsou příliš časté. Během sezony řešíme obvykle do deseti. Nejčastější příčinou bývá infarkt, utopení a nehoda související s přeceněním vlastních sil,“ uvádí pro portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny.

PSALI JSME:
V cizině ročně zemře až 500 Čechů, převoz vyjde na statisíce

A že převést tělo zesnulého není jednoduchou záležitostí, dokládá i tiskový mluvčí Milan Káňa z Kooperativy: „Repatriace zesnulých klientů ze střední a jižní Afriky, ve kterých je mezinárodními organizacemi potvrzen výskyt smrtelně nakažlivých chorob, je velice obtížná, drahá a její zajištění může trvat v rozmezí 3–6 týdnů. Žádná letecká společnost totiž nevezme na palubu rakev s pozůstatky, u kterých není s jistotou vyloučen přenos takových chorob. Často v těchto případech spolupracujeme s diplomatickou službou ČR, v několika případech jsme úzce spolupracovali s místním ministerstvem zahraničních věcí daného státu a jednou dokonce přímo s ministrem.“

Někdy tak stačí po příletu vyplnit krátký formulář a doložit doklad o zaplacení a do čtrnácti dnů máte částku od pojišťovny proplacenou. Jindy pomůže cestovní pojištění ušetřit mnohatisícové náklady. Náklady na repatriaci totiž v rámci Evropy začínají na 50 tisících, 150 tisíc zaplatíte, když ostatky cestují letecky. Pokud dojde k úmrtí třeba v Asii, výdaje se mohou vyšplhat i na statisíce korun. A pokud nemáte pojištění vůbec, veškeré náklady jdou za vámi.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB