Tepelná čerpadla v kombinaci s fotovoltaikou jsou jedním z nejčistších a nejúspornějších zdrojů vytápění. Jejich venkovní jednotky (obdobně jako solární panely, pozn. aut.) jsou většinou konstruovány tak, aby dokázaly odolávat nepříznivým klimatickým podmínkám, jako jsou déšť, vítr nebo sníh. Problém ovšem nastává v případě živelní katastrofy, při níž voda zaplaví jejich citlivou elektroniku.
V podobném ohrožená je rovněž vnitřní část zařízení, případně fotovoltaické komponenty, jako střídače a bateriová úložiště. Jak proto postupovat, když hrozí, že by tepelné čerpadlo mohla zatopit velká voda? A co dělat, když hladina opadne?
Hlavně odpojit přívod proudu
Odborníci se shodují, že ideální je podniknout několik preventivních kroků už v případě nepříznivé předpovědi počasí, tedy ještě před tím, než dorazí přívalová vlna. V první řadě by měl majitel odpojit přívod elektrického proudu. „Okamžitě vypněte napájecí napětí do zařízení včetně veškerého příslušenství,“ uvedl Radek Červín z Asociace pro využití tepelných čerpadel.
Společnost DZ Dražice, která je výhradním dovozcem švédských tepelných čerpadel a dodavatel vlastních fotovoltaických systémů, vedle toho doporučuje ještě obalit zařízení voděodolným materiálem, nebo obestavit venkovní jednotky pytli s pískem.
„V první řadě je nutné zajistit vypnutí napájecího napětí do tepelného čerpadla včetně veškerého příslušenství a vyčistit jeho okolí – například odčerpáním vody ponorným čerpadlem,“ uvedl Radek Michálek, vedoucí oddělení Energetických systémů DZ Dražice. Baterie pro fotovoltaiku by měl majitel po vypnutí jističů a vypínačů a odpojení konektorů rovněž přesunout na bezpečnější místo.
„Před započetím jakýchkoli prací na tepelném čerpadle se ujistěte, že je hlavní jistič přívodu elektřiny vypnutý. Tím se zabrání možnému úrazu elektrickým proudem během přípravy na povodeň,“ radí společnost Schlieger, tuzemský lídr v oblasti obnovitelných zdrojů. Odpojené kabely je podle ní možné například upevnit ke stropu nebo ke stěnám do vyšší výšky – aby na ně nedosáhla voda.
Podobně chráněno jako tepelné čerpadlo by mělo být rovněž veškeré potrubí. „Důkladně prozkoumejte celý potrubní systém tepelného čerpadla a vyhledejte případné netěsnosti, praskliny nebo otvory, kterými by mohla vniknout voda,“ sdělila společnost Schlieger.
K utěsnění je ideální vodotěsný tmel nebo speciální těsnicí páska – rovněž odolná proti vodě. „Aplikujte je pečlivě na všechny spoje a otvory, abyste zajistili dokonalou těsnost. Ujistěte se také, že drenážní systém kolem základů domu a tepelného čerpadla je čistý a funkční pro odvod vody,“ dodal Schlieger.
Když opadne velká voda
Jakmile to situace dovolí, tedy velká voda opadne, měli by majitelé zavolat kvalifikovaného technika nebo zástupce servisního oddělení dodavatele.
„Důrazně varujeme před tím, abyste své zařízení znovu zapínali před jeho pečlivou kontrolou, nebo se dokonce pokoušeli rozebírat, čistit a vysoušet jeho vnitřní části. Mohli byste ho poškodit, porušit záruční podmínky či ohrozit své zdraví,“ upozorňuje Radek Michálek z DZ Dražice.
Zapomenout by se nemělo ani na to, že na systém vytápění se vztahuje pojištění nemovitosti. „Pokud jste takto pojištění, vytvořte si pečlivou fotodokumentaci technické místnosti a samotné technologie, aby bylo dobře patrné, kam až vystoupila voda a v jakém stavu se vaše tepelné čerpadlo nachází. Urychlíte tak pojistné plnění,“ vysvětluje Michálek.
Podobná pravidla pochopitelně platí také u fotovoltaických systémů. „Velký pozor si dejte zejména v případě, kdy vám voda zatopí střídače nebo bateriové úložiště: K těm se raději vůbec nepřibližujte. Pouze se vše pokuste odpojit od přívodu elektřiny a povolejte co nejrychleji technika ze své montážní firmy,“ zdůraznil Michálek.
V případě, že nastane nejhorší varianta a tepelné čerpadlo je nevratně poškozené, je dobré oslovit prověřeného dodavatele nebo výrobce. Jen odborník totiž uživateli poradí s výběrem vhodného modelu náhradního zařízení a jeho přesné výkonové varianty, navrhne optimální regulaci celého otopného systému a zajistí montážní firmu na instalaci a následný servis.
Což opět platí i při koupi nové baterie nebo střídače v případě fotovoltaiky. Pokud se na tepelné čerpadlo už nevztahuje záruka, mohou domácnosti využít například příspěvek ze státních dotačních programů Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light, případně akčních cen, které nabízejí výrobci a prodejci.