Mají solární panely a tepelná čerpadla smysl? Analýza dává důkaz

Domácnosti, které si pořizují fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo, v drtivé většině případů opravdu uspoří a dočkají se výrazného snížení spotřeby. Vyplynulo to z analýzy, kterou na vzorku téměř 2,5 tisíce zákazníků zpracovala společnost ČEZ Prodej. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) mají výsledky k dispozici.
Fotovoltaické panely mají na střeše desítky tisíc rodinných domů. Ilustrační foto: FAEI.cz/Pavel Baroch

Největší potenciál úspory podle aktuálních dat dává výměna starého elektrokotle za tepelné čerpadlo – tři čtvrtiny zákazníků v takovém případě ušetří více než pětinu spotřeby, šest z deseti pak více než 40 procent. U fotovoltaiky s baterií dosáhla větší než 40procentní úsporu elektřiny čtvrtina zákazníků.

Pouhé jednotky procent zákazníků po pořízení technologií neuspořily, což si ČEZ Prodej vysvětluje například tím, že majitel instaloval nový typ vytápění do nezatepleného domu, nebo do domu s nevyhovující otopnou soustavou, případně domácnost výrazně navýšila spotřebu.

Výrazně nižší spotřeba

I tak ale platí, že investicí do fotovoltaických panelů či tepelných čerpadel (případně kombinací obou technologií, pozn. aut.) drtivá většina lidí výrazně ušetřila. ČEZ Prodej v rámci rozsáhlé analýzy zpracoval data o roční spotřebě elektřiny zákazníků před pořízením technologie a poté.

Celkem sledoval data u zhruba 2,5 tisíce zákazníků. Srovnávalo se přitom stejné období (délka i měsíce v roce) pro eliminaci sezónních výkyvů.

Třetina domácností, které investovaly do fotovoltaiky s baterií, zaznamenala snížení spotřeby elektřiny v rozmezí 20 až 40 procent, což v průměru odpovídalo snížení spotřeby o téměř čtyři megawatthodiny (MWh) ročně. Čtvrtina domácností snížila spotřebu dokonce o více než 40 procent.

Více než 60 procent lidí, kteří nahradili elektrické vytápění (většinou elektrokotel) tepelným čerpadlem, snížilo svou spotřebu minimálně o 40 procent. Nejčastěji činila úspora 40 až 60 procent, kdy lidé snížili spotřebu v průměru o více než 11 MWh za rok.

„Fotovoltaické systémy a tepelná čerpadla umožňují efektivně a dlouhodobě šetřit na energiích. Teď máme pro naše zákazníky přesná čísla. Jsme rádi, že přibližně 90 procent našich zákazníků s fotovoltaickými elektrárnami i tepelnými čerpadly zaznamenalo konkrétní a měřitelnou úsporu,“ řekl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Alespoň nějaké snížení spotřeby po pořízení fotovoltaiky analýza ukázala u 91 procent zákazníků, v případě tepelného čerpadla pak u 87 procent klientů.

Firma upozornila, že analýza vychází jen z dat spotřeby odběrného místa, neumí tedy zohlednit změnu chování zákazníka po pořízení technologie. Například to, že někdo začne elektřinu z fotovoltaiky využívat na vyhřívání vody do bazénu, nebo s pořízením tepelného čerpadla si dopřeje větší teplotní komfort v místnostech.

Desítky tisíc solárních střech

Podle údajů, které FAEI.cz poskytla Solární asociace, vzniklo v uplynulém roce téměř 83 tisíc nových fotovoltaických elektráren. Objevily se především na střechách rodinných domů, připojovat se však začínají i velké firemní elektrárny a první solární parky.

„Dnešní růst táhnou střešní elektrárny pro rodinné domy či firmy. Chceme-li však potenciál solární energie v Česku využít a hlavně se připravit na velice reálný scénář, že se uhelné elektrárny budou odstavovat dříve, než se čekalo, musíme přidat ve výstavbě solárních parků,“ upozornil výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

„Jinak se můžeme dostat do situace, kdy se uhelné elektrárny přestanou provozovatelům vyplácet a nové jaderné bloky ještě nebudou postavené. Bez dostatku obnovitelných zdrojů jako je slunce a vítr u nás bude elektřina výrazně dražší než u sousedů,“ varoval.

Co se týče tepelných čerpadel, v uplynulém roce jich bylo podle dat ministerstva průmyslu dodáno na tuzemský trh celkem 55,6 tisíce kusů. „Meziročně tak došlo k mírnému poklesu o osm procent, neboť v roce 2022 bylo dodáno 60,4 tisíce tepelných čerpadel,“ uvedl rezort.

Naprosto dominantním systémem je vzduch-voda, které tvoří přibližně 95 procent celého trhu. Od roku 2010 bylo na český trh dodáno zhruba 286 tisíc tepelných čerpadel.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 12
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. MH Martin H.

    To jsou hrozná čísla těch spotřeb domů a úspor. 3 patrový RD, 2-ou generační (všechny spotřebiče 2x), TČ, bez FVE a ročně 7MWh. A to moc nešetříme s elektřinou. Nechápu ty spotřeby.

  2. AS Alois Sup

    Ano, já jsem z těch, kteří provedli výměnu el. kotle za tepelné čerpadlo. Musím opravdu konstatovat, že spotřeba za roční zúčtovací období je 52 % než při minulém období. Mám plně elektrifikovaný RD včetně jeho celkové rekonstrukce (zateplení, izolovaný strop okna). No jo, ale co se nestalo. Při mé fixaci na 3 roky jsem platil za 1 kWh s daní 1,70 Kč. Ano, při podepisování nové smlouvy byla cena za 1 kW 5,2 Kč. Přesto jsem si vypočítal, že se mi to to vyplatí, návratnost mé investice by byla cca 5 let při dotaci 100 000 Kč od státu. No jo, ale co neudělal náš ERÚ. Od 1. 1. 2024 zvýšil cenu regulované elektřiny pro mě v sazbě na TČ o 72 %. Tak za 3 roky tímto vrátím státu dotovaných 100 000 Kč, což byla asi půjčka od státu a ne dotace. A samozřejmě návratnost mojí investice se tím pádem posunula o hodně let. Tak si říkám, kde je ekologie, články o úsporách, proč můj dodavatel (ČEZ), když mu v mém případě ušetřím cca 8 MWh za rok, nějak finančně nezohlední moje rozhodnutí? Prosím, pište všem, jak je to výhodné, jak se podílíme na čisté Evropě, ale vůbec nepíšete o tom, že v konečné fázi všech úsporných opatření to zaplatíme my, obyčejní lidé.

    • Ja Jan

      Tak v celém Greendealu jde samozřejmě přeci jen o peníze občanů, jak je vysat z jejich kapes do kapes bohatých. Příroda v tom hraje jenom roli na koho to svést 🤷

  3. VR Václav Racek

    No, jednoduché. \Prostě výhodné jen s dotacemi. A dotace, to jsou penize které musí dodat někdo jiný a navíc, za těmi korunkami stojí také velké množství práce a energie, aby vznikly ty korunky, víme. No jo.
    Samozřejmě, přechod na elektřinu nezpůsobí žádné podstatné úspory uhlíku.elektřini je taky třeba, a to dost neekologicky, vyrobit. No a že slunce svítí ve dne a a dost málo v zimě… to je stará věc. A baterie? drahá sranda.
    Ach ano,nejsem proti instalacím. Ale na místech kde to má smysl. Jinak, CO2 zrovna moc skleníkový plyn netí. Tím je vodní pára a metan. Nicméně,metan do dvou let rozloží slunení záření.
    Nějak nechápu to šílenství. Máme obrovské problémy s odpady, minimální recyklaci, vyrábíme auta a pračky s živodností 5 let a telefony 2 roky. Nikoho to netento… že. ještě že jsem už starý a myslím, že svět opustím aniž by to na mě dopadlo. Ale mám děti a vnuky, že. Ti vystudovali technické školy a tím šílenstvím netrpí. Alespoń to.

  4. Zd Zdeněk

    ERÚ a fialová vláda to vymysleli dobře. Aby dostali dotace od lidí zpět, zvedli distribuci o 70% . Dále zvedli poplatek za jistič u tepelných čerpadel že 170 Kč na 450 Kč. Takže nám je houby platné, že se zlevnila silová elektřina pod tři Kč. I kdybych spotřeboval za celý rok jen jednu kilowatu, tak stejně zaplatím za elektřinu vcelku skoro 5000 Kč. Domácnost při normálním odběru bude stát klilowata stejně 8 až 10 Kč. A čím víc budeme šetřit tím bude ta klilowata dražší. Velice dobře to vymysleli. Oni ví jak z lidí vytáhnout peníze. A tohle ti jejich ekonomové nikomu dopředu neřeknou, protože za těhle podmínek by si už nikdo tepelné čerpadlo nepořídil.

  5. IC Ing.Petr Cermak

    Když ono to není o úsporách, ty se vždy nějaké najedou, ale za jakou cenu a kde je návratnost? S tou to už není tak slavné. Pokud není kratší než deset let tak vždycky proděláte a to i s dotací. Dest let je průměrná životnost střídače a to je třetina ceny. Za dalších pár let pak končí baterie a to je polovina ceny a pak můžete začít šetřit znovu, ale než se vám to za 20 let vrátí tak vám už odejdou panely. A to ještě mezitím pěkných pár tisíc dáte za revize a kontroly…

  6. Ma Marek

    V současnosti a blízké budoucnosti se vyplatí pouze dřevo. Plyn na konci roku končí(Ukrajina neprodlouží Rusku transport přes svoje území) a tím je Česko úplně odstřihnuto od plynu.Maďarsko a Rakousko bude brát nadále plyn z Ruska přes Turecko.Slovensko se připojuje k Polsku a bere z Norska.Náš stát zůstane závislý na drahém LNG a ještě si Německo účtuje mastný poplatek za transport přes jejich území. Elektřina bude do budoucna stále dražší.Bude jí totiž stále méně(brzo zavřou uhelné,do plynových nebude plyn),navíc bude přibývat elektroaut a tepelných čerpadel.Jaderná se ještě nezačala stavit a mnozí se její dostavby ani nedožijí.Tak jsem zase na začátku a to je topit dřevem.Toho je dost a je sním taky dost práce 🙂

  7. Sa Sandra

    Fakt je ten, že výměna kotle na uhlí/dřevo za TČ snížila náklady cca na polovinu a když bych do toho započítala práci s tuhými palivy a špínu, tak je úspora ještě mnohem vyšší (cca 12 MWh ročně, dům je kompletně na elektřinu). FVE dále snížila náklady o cca 1/3 a nakonec zateplení domu (obálka + půda) snížily spotřebu o dalších 70%, takže roční spotřeba při mnohem větším tepelném komfortu je něco přes 3 MWh. To není špatné. Návratnost mě nezajímá, radši investuji peníze do vlastního komfortu než aby mi je žrala inflace „na spořáku“, nicméně i tak je návratnost pod deset let. A to bez dotací, protože se nevyplatí je vůbec řešit.

  8. Al Alexandr

    2 jednoduché otázky:
    1) Čím budou TČ poháněna v zimě?
    2) Jak mohou existovat nezelené zdroje, které vyrábějí občas.
    A 3. prémiová: máme určitě na to abychom platili dvojí či trojí zdroje?

  9. ni niuk

    Třetina domácností, které investovaly do fotovoltaiky s baterií, zaznamenala snížení spotřeby elektřiny v rozmezí 20 až 40 procent, což v průměru odpovídalo snížení spotřeby o téměř čtyři megawatthodiny (MWh) ročně. Čtvrtina domácností snížila spotřebu dokonce o více než 40 procent.

    Pokud počítám správně, tak tyto domácnosti instalací fotovoltaiky za několik set tisíc ušetří 10 tisíc ročně? A to je jako něco, čím je možné se chlubit? Čtvrtina o něco víc a zbytek domácností ani to ne? (to je pořád skoro 50%, co neušetřili ani těch deset tisíc.

  10. Li Libor

    Ten článek je asi reklama na fotovoltaiku, protože se nějak nezmiňuje o topení plynovým kotlem.

  11. To Tomáš

    Stát zopakoval to co kdysi. Už jednou lákalo na topení přímotopy a nyní je tu znova. Tepelná čerpadla jedou na elektřinu stejně jako kdysi přímotopy. A vzápětí se elektřina zdražila. Nyní se má elektřina zdražovat neustále kvůli solární m elektrárnám a výstavbě posílení sítě na nárazové vlny že solárních zdrojů a dále výstavbě jaderné, protože solární energie nás nezachrání a spíše dělá problémy v síti.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB