Nedostatek řemeslníků se prohlubuje. Chybí jich více než 400 tisíc

Zatímco před třemi lety chybělo v Česku okolo 300 tisíc obkladačů, malířů, pokrývačů a dalších řemeslníků, dnes už to je více než 400 tisíc. Upozorňuje na to ve Střední odborná škola Jarov, hlavní závěry její analýzy má redakce FAEI.cz k dispozici. Sehnat kvalitního řemeslníka tak trvá až několik měsíců, v případě kamnáře ale až dva roky.
Šikovní řemeslníci se dneska platí zlatem, sehnat někoho takového ale trvá dlouhé měsíce. Ilustrační foto: Pixabay.com

Řemeslníci chybějí nejen ve firmách, potíže mají také domácnosti, takže i drobná rekonstrukce bytu nebo domu, respektive nezbytná oprava se může neúměrně protáhnout. A zatím to nevypadá, že by se měla situace v nejbližší době změnit.

„Ze stavebních oborů chybí nejvíce svářeči, obkladači, ale stále i pokrývači, klempíři. Průměrná čekací doba na kvalitního řemeslníka je v řádech měsíců. Například u malířů jsou to dva až tři měsíce, pokud zákazník potřebuje vymalovat jeden pokoj, ale třeba i půl roku a více, pokud chce vymalovat celý byt,“ popsal aktuální situaci Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov.

Na obkladače se čeká více než půl roku, pokrývače, tesaře nebo klempíře může zákazník shánět i rok, na kamnáře si počkáte i dva roky,“ dodal ředitel školy, která připravuje své absolventy pro uplatnění ve stavebních a zahradnických oborech.

Chybí ale třeba také zedníci. Podle dřívější analýzy Asociace malých a středních podniků se v roce 2005 v Česku vyučilo 705 zedníků, ovšem v roce 2018 jich bylo už jen 253. Podobně jsou na tom i truhlářské profese, kde je za posledních třináct let registrován úbytek absolventů o 70 procent.

Manažerské platy

S tím, jak se prohlubuje nedostatek řemeslníků, roste jejich finanční ohodnocení. Hlouběji do peněženky musí sáhnout nejen šéfové firem, ale také rodiny, které si svou pokrývače nebo malíře do svých domovů. Platy šikovných řemeslníků tak mohou dosáhnout i příjmů vrcholových manažerů.

„Průměrné měsíční finanční ohodnocení řemeslníků se samozřejmě liší podle oboru. Obecně řemeslník, který je zaměstnán u firmy, si v průměru vydělá 40 až 50 tisíc korun. Řemeslník pracující jako OSVČ si může vydělat až 80 tisíc měsíčně,” uvedl Janeček.

Dodal, že řemeslník, který se věnuje svému řemeslu a současně nese zodpovědnost za další dva nebo tři kolegy, které zaměstnává, si vydělá ještě daleko více. V takovém případě ale zodpovídá i za účetnictví, vede veškerá jednání s klienty, shání zakázky.

„Pochopitelně prvotním předpokladem je, aby řemeslník uměl své řemeslo, byl spolehlivý, dochvilný, poctivý, odváděl čistou práci, uměl jednat se zákazníky, uměl jim poradit a tak dále,“ konstatoval Miloslav Janeček.

Podle portálu Nejremeslnici.cz si už v letech 2016 až 2019 řekli kvalifikovaní pracovníci za práci o zhruba třetinu více než v předchozích letech. A nebyl to jen důsledek malého zájmu školáků o tradiční řemesla. Podepsaly se na tom rovněž slabé populační ročníků – studentů bylo obecně méně. Během inflační krize si řemeslníci opět říkají o vyšší odměny.

Nová generace

V Česku podle Janečka roste nová generace řemeslníků. Zájem o učební obory se každoročně zvyšuje. Na střední školy navíc nastoupily silné ročníky a střední odborné školy hlásí plno. Přitom některým oborům ještě relativně nedávno hrozil zánik – právě kvůli nedostatku uchazečů.

Miroslav Janeček ze Střední odborné školy Jarov, která patří mezi jednu z největších odborných škol v Česku, se ovšem obává, že se situace na trhu bude zlepšovat velmi pomalu, protože do důchodu stále odchází nemalý počet starších řemeslníků. A jejich nahrazení mladými pracovníky nějaký čas potrvá.

„Navíc hodně absolventů učebních oborů odchází krátce po vyučení, v době, kdy mají velice malou praxi, a tím pádem i přece jenom nízké finanční ohodnocení ve firmách. Pokud v tu chvíli dostanou nabídku dělat třeba řidiče za vyšší plat, často neodolají a odejdou,“ upozornil Miroslav Janeček.

Tito „přeběhlíci“ si podle něj neuvědomují, že po získání praxe ve svém oboru by si časem vydělávali daleko více. Tento problém se ale netýká pouze absolventů řemeslných učebních oborů, také absolventi vysokých škol často nezůstávají u svých vystudovaných profesí a zamíří do jiného segmentu.

„V případě řemesel se to může týkat i více než poloviny absolventů. Nedostatek řemeslníků je navíc nejenom celoevropský, ale celosvětový problém, takže mnoho našich šikovných řemeslníků nachází uplatnění v zahraničí,“ upozornil Janeček. Podle něj ale v budoucnu poroste zájem o studium řemesla i rekvalifikační kurzy.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 12
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Šl Šlambora

    Nedostatek řemeslníků? A kde? Počítám se také mezi řemeslníky. Nikdy jsem nevzal zálohu, abych potom od práce utekl. Za práci si ručím, pokud už se vyskytne nějaká závada, bez řečí a dalších nákladů to napravím. Peníze beru až po vykonané práci, přes to se velmi často děje asi toto:
    1. firmy, státní úřady, obce, školy mají již tzv. vybráno. Nějaká výběrová řízení? K smíchu! Dostat se třeba i nižší cenou či kvalitou k nějakému takovému „lepšímu“ kšeftu, téměř nemožné. Každou chvíli inzeruji, nechal jsem se zapsat i na některé portály (to už jsem vzdal, bylo to jen tahání peněz, které nalezené zakázky nikdy nevrátily).
    2. často se očekává, že celou (i větší) akci řemeslník uhradí ze svého a teprve potom dojde k jejímu proplacení. A také často k proplacení nedojde.
    3. ubíjející státní administrativa, spousta z nás toho raději nechá.
    4.při větších akcích se spíše očekává, že to budou dělat velké firmy menší řemeslník, i když by to bez problémů zvlád, šanci nedostane.
    5. drobní klienti většinou nemají tolik financí a také jich tolik není, aby byli schopní dobrého řemeslníka zaplatit.
    6. takže řemeslníci asi hlavně chybí velkým firmám, které je jako zaměstnance můžou lépe škubat. Bohužel tato oblast je v našem státě těžce zanedbaná, a nutí i dobré řemeslníky nechávat se zaměstnat. Taková firma potom vezme spoustu již výše uvedených velkých zakázek a potom nestíhá.

  2. mi mira

    ..kdyby byli řemeslníci dostatečně ohodnoceni,není problém,já to tady v tomto státě vzdal,pořád poslouchat,jak je to drahé,jestli bych jim nedal slevu atd…pak zjištíš,že dojede frajer v novém Mercedesu,dovolená v Karibiku,ale slevu by chtěl..4 roky jsem byl v zahraničí,Švédsko,Dánsko,Belgie,Německo,tam si váží řemeslníků…nakonec jsem zůstal v Německu u firmy,,,soc + zdr,dovolená,nemocenská…a hlavně se nikdo na nikoho nepovyšuje…

  3. Ja Jan

    Považuji se za dobrého řemeslníka podle zákazníků ale práce nebyla nikdy pořádně zaplacená,podnikat jsem si kvůli hypotece netroufl a firma mně jen škubala a řeči typu na tvé místo čeká dalších dvacet tak neremcej a buď rád za to co máš a všude to bylo stejné jsem odešel do Německa a na stavbě v Čechách už mně nikdo neuvidí když si tak vážily dobrých lidí co se ještě něco uměli a takových je spousta a jen lituji že jsem neodešel dřív.

  4. In Ing.Mysík

    Oficiální státní politika zní – „Co nejvíce vysokoškoláků!“ Takže hurá! Máme splněno! Díky, naši nejmoudřejší vůdci!

    • Fe Ferda

      Ono by nevadilo co nejvíce vysokoškoláků, ale jen technických oborů a ne aby vysokoškolstvé školství chrlilo ve velkém absolventy humanitních pseudooborů, kteří neumí nic, jen vznešeně (blbě) kecat genderové vyváženosti či právech LGBT apod.

      • Fi Ficus

        Sic nejsou řemeslníci, ale máme skleněný baráky plný mladých lemplů u kompjůtrú, skladový giganty a úřady plný neproduktivních poskoků, managerů, podržtašků a jiných uhlazených sebejistých nic neumících vemen, co by se stydělo něco dělat rukama. Jinam to nemohlo dojít. Dobrých dvacet let to sleduji, a jen sleduji, jak se jim rozvrat pracovního trhu dokonale povedl.

  5. Vl Vlastimil

    Dělám řemeslo 20 let a jsem spokojen. Rok 2022 byl můj nejlepší rok od založení živnosti. Dost nerozumím příspěvkům přede mnou, odešel jsem do Německa, lidé neplatí , není práce atd. Vše je to o přístupu k zákazníkům. Mě se vrací 90% klientely. Netípám telefony, zakázky předávám, neutíkám z nich, jezdím ke klientům včas a práci dělám v termínu. Cena je taková aby si mě mohl objednat každý.

    • kl klobok

      Dobrý večer, souhlasím, řemeslo dělám od roku 1995, rok 2022 byl nejlepší, nepoznal jsem krizi 2009 a ani covidovou krizi (kromě března, dubna 2020, kdy všichni z toho šíleli, pak jsem to musel pracně dodělávat), Nechápu odchody za prací do zahraničí, nabízené částky se v současnosti pohybují kolem 25-28 euro (hrubého, oficiálně na ŽL) za hodinu (Vídeň, Mnichov), podobná částka se dá vydělat u nás, pokud člověk pracuje sám na sebe. Výše byl uveden příspěvek, kde si stěžuje diskutující, že se nemůže dostat k velkým zakázkám, s tím souhlasím, hodně krát je vše domluveno dopředu, z vás udělají pouze křoví, já osobně se vyhýbám pracím pro stavební firmy, různé zprostředkovatele a subdodávkám, mám s tím velmi špatné zkušenosti. Ještě mám výtku k nastupující generaci řemeslníků, když pominu odborné znalosti, které se doučí, pokud bude chtít, tak mi vadí, že mi sdělí, že třeba nemůže pracovat ve vlhkém prostředí, protože mu to vadí, vadí mu výšky, nesnáší smrad s barev, atd., největší problém je dochvilnost, pokud se s nimi člověk domluví, většinou to nedodrželi. Jinak každému přeji, ať se mu daří jak se snaží….

      • Ja Jaromír

        Dobrý den. Jste ochoten se podělit o informaci, v jakém konkrétním oboru své řemeslo provozujete, když jste schopen účtovat 600-650 Kč/hod.?
        Mám v rodině a mezi známými cca 15 řemeslníků (zednící, obkladači, klempíři, pokrývači, tesaři). Z těch, které znám, si nejvíce účtuje jeden obkladač, který dělá sám a obkládá koupelny v Praze a Středočeském kraji. Už cca dva roky zpátky účtoval 350 Kč/hod. Něco jiného je, když vezmete zakázku úkolem a jste schopen si to tak dobře spočítat a tak rychle provést, že Vám to pak 600 na hodinu (i víc) hodí. Ale úkolem to zaprvé nejde vždy a zadruhé nesete obrovské riziko (podnikání), že zákazník nezaplatí, nebo zaplatí pozdě, bude se vymlouvat a vytáčet. A jako živnostník osobně držíte na dílo záruku. Kdežto na těch 25-28 Eur/hod se dostanete v Německu normálně na smlouvu u firmy, kde si jen odvedete svou řemeslnou práci a všechno ostatní (administrativa, komunikace s klienty, objednávky materiálu, fakturace, reklamace, vymáhání pohledávek a často i ubytování) za Vás řeší firma. Takže ve výsledku je to obrovský rozdíl. A v regionech ČR (Vysočina a Jižní Čechy), kde se pohybuje zbytek řemeslníků, které znám, je aktuálně standard kolem 250-280/hod. Když loni někteří zedníci zdražili na 280/hod., už bylo vidět, jak se potenciální zákaznící kroutí a zdá se jim to moc drahé. Pak tu zakázku raději dají partě Ukrajinců, kteří to udělají o trochu levněji, ale kvalita práce je výrazně nižší . A to je bohužel v Česku dost typické. Chtít prvotřídní kvalitu za cenu z doby před 5 lety. Já se pak vůbec nedivím těm, kteří jdou zkusit štěstí za hranice. Obvykle tam vydělají tak 2,5x tolik, co doma a to už je zatraceně znát. Chlap jede na 3 týdny do Německa, v čistém domů přiveze třeba 50-60 tisíc a týden je doma s rodinou. To se pak mnohým úplně jinak žije a splácí hypotéka, než když předtím dělal v ČR celý měsíc za 40. A pokud mladej kluk ještě nemá rodinu, není snad lepší způsob, jak si vydělat něco do začátku, než si půjde třeba vzít tu hypotéku. Znám takhle mladého Slováka (pokrývač), který dělá v Německu střechy, maká hodně aby vydělal, než založí rodinu, a ten kluk je schopen vydělat ročně téměř milion v čistém. Za cca 180-200 hodin měsíčně. Bez stresu z podnikání.

  6. Pe Petr

    Tady v ČR nemá smysl nic….Pětidemolice už to tak zařídila. Jedině být nějaká státní vyžírka.

    • Ho Horák

      Díky velkému učiteli národů Václavu K…..vi nastala likvidace řemesel. Do roku 1990 byly provozovny OPMH v každém městě.Tak od roku 1990 si dělejte co chcete,třeba si hrajte na Buržousta. Ale prolézt Fakultou FSS UK je terno,stačí už jen fantazírovat a datlovat na -písíčku- a šibovat mezi redakcemi. Je to OK. Sbohem …řemeslo…už se neuvidíme,tak nazdar hoši.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB