
Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v prosinci klesl z listopadové úrovně 43,2 na úroveň 41,8. Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na úroveň 43,5. Celkový PMI indikátor v tuzemském průmyslu v prosinci meziměsíčně klesl poté, co v říjnu a listopadu rostl.
Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již devatenáctý měsíc v řadě. Na úrovni 41,8 se PMI indikátor nachází na svém tříměsíčním minimu.
Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v prosinci zrychlilo tempo poklesu nových zakázek i výroby. Nové objednávky dle průzkumu PMI klesají již dvaadvacátý měsíc v řadě. Objednávky jsou ve zpracovatelském průmyslu slabé prakticky napříč Evropou, v rámci prosincového průzkumu je explicitně zmiňována slabá poptávka na německém trhu.
Průzkum PMI obecně konstatuje, že nejistota ohledně ekonomického výhledu se nepříznivě projevuje ve váhání na straně odběratelů, přičemž dochází i k rušení objednávek. Pokles výroby ve zpracovatelském sektoru byl v prosinci nejprudší od července 2023.
Výrobci v situaci klesající výroby a slabších objednávek dále snížili zaměstnanost: Její pokles trvá nepřetržitě od října 2022, přičemž v samotném prosinci se pokles zaměstnanosti zrychlil.
V prosinci se dle průzkumu PMI zhoršilo očekávání ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců, přesto ale podnikatelé v tuzemském průmyslu očekávají, že výroba v průběhu příštích dvanácti měsíců vzroste.
Ohledně vývoje cenových tlaků průzkum PMI naznačuje, že se v prosinci v tuzemském zpracovatelském průmyslu zmírnilo tempo poklesu jak nákladů, tak prodejních cen. Náklady firem ve zpracovatelském průmyslu vykázaly v prosinci desátý meziměsíční pokles v řadě.
Poosmé v řadě hlásí průzkum pokles prodejních cen ve zpracovatelském sektoru, prosincový pokles prodejních cen byl ale v této sérii nejmírnější. Přetrvávající ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu by mělo vést k zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky i v dalších měsících, v prvních letošních měsících bude nicméně citlivou otázkou vývoj cen energií.
Prosincový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí pokračující pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky. Tempo poklesu výroby i nových objednávek se v prosinci prohloubilo, což platí také o tempu poklesu zaměstnanosti.
Celkový PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl tak v prosinci přerušil krátkou sérii svého zvyšování, jež bylo pozorováno v říjnu a listopadu.
Aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesá též v Německu i v eurozóně jako celku a tuzemský zpracovatelský sektor tak naráží na slabou poptávku nejen v české ekonomice, ale také na významných exportních trzích.
Průzkum PMI tak pro tuzemský zpracovatelský průmysl vykreslil pro závěr loňského roku spíše pesimistický obrázek a rychlé zlepšení se nezdá být na pořadu dne ani pro první měsíce nového roku.
Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)