Naději pro český průmysl střídá opětovný pesimismus

Po dvou měsících růstu indexu nákupních manažerů (PMI) v české výrobě přinesl závěr roku 2023 opětovný propad. Index poklesl z listopadových 43,2 bodů na hodnotu 41,8. Proti našemu i tržnímu odhadu tak ukazatel nabral opačný směr a namísto mírného zlepšení signalizují data ostřejší pokles. Důvodem je zejména pokles výroby a nižší množství nových zakázek.
Menší pracovní objemy vedly firmy k propouštění stálých i agenturních zaměstnanců. Tempo propouštění opět patřilo mezi nejsilnější od začátku pandemie. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Situace v tuzemském průmyslu se příliš nelepší a již zveřejněné výsledky ohledně průmyslové produkce naznačují, že za celý letošní rok se ocitne v mírném poklesu. Opětovné snížení PMI pro výrobu pak naznačuje i možný slabší start v příštím roce.

Podle reportu během prosince zrychlil proti listopadu pokles ve výrobě a v nových zakázkách, což firmy vedlo k rychlejšímu omezení nákupní aktivity. Tempo poklesu nových zakázek bylo jedno z nejprudších od začátku pandemie v roce 2020, kdy zákazníci váhají či dokonce stornují zakázky v důsledku ekonomické nejistoty.

Nepříznivé je i výrazné zhoršení zahraniční poptávky, kdy nový zahraniční obchod klesal nejrychlejším tempem od září 2023, zejména pak v případě obchodu s Německem. To vše se následně odráželo i na straně výstupu, kde objem výroby klesal nejrychleji od července 2023.

Z pohledu dopadů na trh práce se současný vývoj odráží negativně, kdy menší pracovní objemy vedly firmy k propouštění stálých i agenturních zaměstnanců. Tempo propouštění opět patřilo mezi nejsilnější od začátku pandemie.

Nižší poptávka pak byla doprovázena poklesem cen u finálních produktů, byť ochota ustupovat cenovým požadavkům je nižší než v předcházejících měsících a tempo poklesu cen bylo nejpomalejší v rámci zlevňování během posledních osmi měsíců. To může vést i k o něco pomalejšímu ústupu meziroční inflace.

Za celý rok 2023 skončí průmyslová produkce patrně v mírném poklesu. Odhad agentury S&P, která vydává index nákupních manažerů, hovoří o poklesu o 0,2 procenta v roce 2023 a následném růstu o 3,3 procenta v roce 2024.

Náš odhad je o něco pesimističtější s poklesem o 0,7 procenta v roce 2023 a růstem o 2,7 procenta v roce 2024. S růstem výstupu v letošním roce i nadále počítají čeští výrobci, byť i zde report uvádí, že dochází k růstu pesimismu a firmy spolu s náročnými podmínkami poptávky snižují svá očekávání ohledně rychlosti růstu výroby.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Ani se nedivím! Podpořit průmysl brutálním zdražením elektřiny je docela šílenost. Posílení sítě kvůli solárům mají zaplatit solární baroni kvůli nim vznikl tento problém!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB