Naději pro český průmysl střídá opětovný pesimismus

Názor
Po dvou měsících růstu indexu nákupních manažerů (PMI) v české výrobě přinesl závěr roku 2023 opětovný propad. Index poklesl z listopadových 43,2 bodů na hodnotu 41,8. Proti našemu i tržnímu odhadu tak ukazatel nabral opačný směr a namísto mírného zlepšení signalizují data ostřejší pokles. Důvodem je zejména pokles výroby a nižší množství nových zakázek.
Menší pracovní objemy vedly firmy k propouštění stálých i agenturních zaměstnanců. Tempo propouštění opět patřilo mezi nejsilnější od začátku pandemie. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Situace v tuzemském průmyslu se příliš nelepší a již zveřejněné výsledky ohledně průmyslové produkce naznačují, že za celý letošní rok se ocitne v mírném poklesu. Opětovné snížení PMI pro výrobu pak naznačuje i možný slabší start v příštím roce.

Podle reportu během prosince zrychlil proti listopadu pokles ve výrobě a v nových zakázkách, což firmy vedlo k rychlejšímu omezení nákupní aktivity. Tempo poklesu nových zakázek bylo jedno z nejprudších od začátku pandemie v roce 2020, kdy zákazníci váhají či dokonce stornují zakázky v důsledku ekonomické nejistoty.

PSALI JSME:
Kondice českého průmyslu se zhoršuje nepřetržitě už přes půldruhého roku

Nepříznivé je i výrazné zhoršení zahraniční poptávky, kdy nový zahraniční obchod klesal nejrychlejším tempem od září 2023, zejména pak v případě obchodu s Německem. To vše se následně odráželo i na straně výstupu, kde objem výroby klesal nejrychleji od července 2023.

Z pohledu dopadů na trh práce se současný vývoj odráží negativně, kdy menší pracovní objemy vedly firmy k propouštění stálých i agenturních zaměstnanců. Tempo propouštění opět patřilo mezi nejsilnější od začátku pandemie.

Nižší poptávka pak byla doprovázena poklesem cen u finálních produktů, byť ochota ustupovat cenovým požadavkům je nižší než v předcházejících měsících a tempo poklesu cen bylo nejpomalejší v rámci zlevňování během posledních osmi měsíců. To může vést i k o něco pomalejšímu ústupu meziroční inflace.

PSALI JSME:
Slabý výkon německé ekonomiky se zrcadlí ve velmi špatné kondici českého hospodářství

Za celý rok 2023 skončí průmyslová produkce patrně v mírném poklesu. Odhad agentury S&P, která vydává index nákupních manažerů, hovoří o poklesu o 0,2 procenta v roce 2023 a následném růstu o 3,3 procenta v roce 2024.

Náš odhad je o něco pesimističtější s poklesem o 0,7 procenta v roce 2023 a růstem o 2,7 procenta v roce 2024. S růstem výstupu v letošním roce i nadále počítají čeští výrobci, byť i zde report uvádí, že dochází k růstu pesimismu a firmy spolu s náročnými podmínkami poptávky snižují svá očekávání ohledně rychlosti růstu výroby.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nálada v české ekonomice se před koncem roku mírně zlepšila

Zavřít reklamu ×
  1. Ani se nedivím! Podpořit průmysl brutálním zdražením elektřiny je docela šílenost. Posílení sítě kvůli solárům mají zaplatit solární baroni kvůli nim vznikl tento problém!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB