Negativní zprávy ze sektoru maloobchodu

Maloobchodní tržby bez prodeje aut se podle údajů Českého statistického úřadu meziročně snížily o 2,8 procenta, což je výraznější pokles, než který očekávali všichni analytici. Jde již o šestnáctý pokles v řadě, ale v minulých měsících se propad tržeb zmenšoval.
Meziměsíčně stouply tržby za potraviny o 0,2 procenta, což může vyjadřovat nižší růst cen potravin, a tudíž vyšší zájem zákazníků. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ani meziměsíční srovnání nám nepřineslo určitou vlnu optimismu, když po třech předchozích nárůstech tentokrát tržby poklesly o 0,8 procenta. Sektor maloobchodu trpí především kvůli nízké spotřebě domácností a zdá se, že její oživení bude pomalejší a postupnější především kvůli opatrnostnímu motivu, kdy domácnosti mohou vyčkávat, co přinese nadcházející zimní sezóna.

Zaměříme-li se na jednotlivé oblasti maloobchodu, tak v meziročním srovnání dál klesají tržby za nepotravinářské zboží (o 4,1 %) i za potraviny (o 3,2 %) a naopak rostly tržby za prodej pohonných hmot (3,7 %), ale kvůli růstu cen na čerpacích stanicích už ne takovým tempem jako v předcházejících měsících.

Je ale třeba zmínit, že ačkoli ceny pohonných hmot rostou na světových trzích a od začátku srpna byla navrácena spotřební daň na naftu na původní úroveň, tak řidiči motorových vozidel platí za litr benzinu i nafty méně než v minulém roce.

V případě prodejen dle prodávaného sortimentu i v srpnu zažily největší pokles prodejny se specializovanými výrobky pro domácnost (o 9,3 %), které tak velmi netrpělivě vyhlížejí snížení sazeb ze strany České národní banky a s tím spojeného uvolnění podmínek v českém stavebnictví.

Výrazně nižší tržby evidovaly rovněž prodejny s oděvy a obuví (o 8,4 %) či s počítačovým a komunikačním zařízením (o 7,7 %). Pokles zaznamenaly i prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím (o 2,8 %) a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 1,3 %).

Naopak pokračoval růst tržeb v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky (o 4,6 %), kde již minule jsme komentovali, že jde o poměrně překvapivý údaj vzhledem k tomu, že Češi nakupují právě tento druh zboží ve větším množství v zahraničí, především v Polsku a Německu.

V případě prodeje potravin v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se tržby snížily (o 3,4 %) a tentokrát i ve specializovaných prodejnách potravin (o 1,1 %). Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží znovu rostly, ač nižším tempem (o 2,9 %). Internetové a zásilkové obchody zaznamenaly druhý měsíc v řadě růst tržeb (o 2,8 %).

Meziměsíčně stouply tržby za potraviny o 0,2 procenta, což může vyjadřovat nižší růst cen potravin, a tudíž vyšší zájem zákazníků. Tržby za nepotravinářské zboží poklesly o 0,6 procenta a u pohonných hmot o 4,5 procenta, což má spojitost se zmíněným nárůstem cen paliv.

Srpnové výsledky v sektoru maloobchodu dopadly hůře, než se očekávalo a ukazuje se, že přestože ve druhé polovině tohoto roku by měla začít spotřeba domácností růst, může růst pozvolněji, než jsme původně předpokládali, což by mělo dopad i na maloobchodní prodejce.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. karelka

    Stát nedá důchodcům peníze, ti je neutratí…Mladí sice maji větší mzdu, ale také jiné priority na útraty…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB