Nehrozí vám pokuta 50 tisíc? Jak poznat zakázaný kotel

Pod pokutou až 50 tisíc korun začne od 1. září platit zákaz používání starých kotlů první a druhé emisní třídy. Podle odhadů v nich topí ještě minimálně 150 tisíc domácností. Ale jak poznat, jestli je právě můj kotel ten zakázaný? Asociace Klastr Česká peleta sdělil Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) stručný návod.
Vytápění domácností se výrazně podílí na znečišťování ovzduší jemným prachem i karcinogenními látkami. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokud domácnost topí uhlím, nebo dřevem, měla by zkontrolovat, jestli její kotel také nepatří mezi zakázaný, tedy zastaralý a neekologický. „Podle odhadů je jich u nás pořád v provozu asi 150 tisíc, přitom pokuta za topení v takovém kotli může vyšplhat až na 50 tisíc korun,“ uvedl Vladimír Stupavský, předseda sdružení Klastr Česká peleta.

Podle něho existuje několik možností, jak poznat, že kotel už patří do starého železa. Prvním z nich je výrobní štítek na zadní straně kotle. „Tady zkontrolujete nejdříve rok výroby. Zlomový je rok 2003, kdy se začalo vydávat označení o emisní třídě. Všechny starší kotle se musí podle zákona teď vyměnit,“ vysvětlil Stupavský.

Protokol o kontrole

Dodal, že kotle vyrobené po roce 2003 mají vždy označenou třídu kotle – takzvanou emisní třídu. Číslování funguje opačně než ve škole: 1. třída je nejhorší, tedy kotel produkuje nejvíc emisí, a 5. třída je nejlepší, tedy nejekologičtější. Právě kotle 1. a 2. emisní třídy jsou od září 2024 zakázány a povolený zůstává provoz kotlů 3., 4. a 5. třídy – a to na dřevo i na uhlí.

Stupavský upozornil, že výrobní štítek není nejspolehlivějším zdrojem informací, slouží spíše pro první orientaci. Klíčový je protokol o kontrole kotle. „Ze zákona musí každý kotel projít odbornou kontrolou jednou za 36 měsíců, tedy jednou za tři roky. Na kontrolu si musíte vždy pozvat technika s patřičným oprávněním,“ uvedl Stupavský.

V dokladu o kontrole kotle, který technik vystaví, je vždy uvedeno, jestli kotel vyhovuje podmínkám provozu po 1. září 2024, nebo nikoli. A také je tam uvedena jeho emisní třída. Právě tento doklad také může od podzimu sloužit obecním úřadům jako vodítko k případnému udělení pokuty za provoz nevyhovujícího kotle.

Povinnost od roku 2012

Pakliže domácnost zjistí, že používaný kotel je nevyhovující, musí ho nechat vyměnit. K tomu je možné využít státní dotaci. Ministerstvo životního prostředí redakci faei.cz sdělilo, že nejvýhodnější příspěvek je připraven pro zájemce, kteří se přihlásí do konce srpna.

Od září sice bude podpora pokračovat, ale bude výrazně nižší. Pokud si navíc domácnosti stihnou o dotaci požádat do konce srpna, i když nestihnou kotel vyměnit, budou k tomu úředníci při kontrolách přihlížet. A nově bude možné od září zažádat o dotaci na výměnu všech uhelných kotlů.

Ministr životního prostředí Petr Hladík připomněl, že povinnost vyměnit kotle první a druhé třídy platí už od roku 2012, takže obyvatelé měli dostatek času se na výměnu připravit. Zákaz se netýká například kamen, krbových vložek či sporáků, které slouží k přímému vytápění místnosti.

Tepelná čerpadla či pelety

Podle ministra Hladíka patří mezi podporované zdroje tepelná čerpadla, kotle na biomasu či kamna na pelety, objekt je rovněž možné napojit na centrální zásobování teplem.

„V řešení je i možnost podpořit plynové kotle pro nízkopříjmové domácnosti. Tyto kotle jsou dobře regulovatelné a je tak možné dát i do nezateplených objektů, aniž by po jejich budoucím zateplení bylo nutné je měnit,“ sdělil Hladík.

Kotel je ale samozřejmě možné vyměnit také bez dotace. Klastr Česká peleta připravil na svých webových stránkách jednoduché srovnání jednotlivých druhů paliv a kotlů, respektive porovnání nákladů na vytápění.

Hladíkovo ministerstvo také oznámilo změny v dotační podpoře. Dosavadní, tzv. kotlíkové dotace, které poskytují podporu ve výši až 95 procent nízkopříjmovým domácnostem (seniorům, invalidům a dalším, pozn. aut.) budou od září výrazně nižší. A přesunou se pod program Nová zelená úsporám Light.

Dotace na výměnu uhlí

Doposud zažádalo o dotaci na výměnu kotle na tuhá paliva 130 tisíc domácností, z čehož 115 tisíc již svůj kotel vyměnilo, a to za více než 13 miliard korun. Stejně se sníží i podpora z programu Nová zelená úsporám, který je určen ostatním domácnostem, přičemž zatím tyto dotace využilo více než 50 tisíc žadatelů. Celkem tedy byla podpořena výměna 180 tisíc kotlů.

„Výše dotací z obou programů bude oproti současným částkám snížena od září o jednotky až desítky tisíc, podle druhu zdroje vytápění. Vyplatí se proto podat žádost do 31. srpna 2024 a případně instalaci lze provést později,“ doporučil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Od září 2024 bude také možné žádat o podporu na výměnu kotlů na tuhá paliva bez ohledu na emisní třídu za jiné druhy ekologičtějšího vytápění – například tepelná čerpadla, kotle na biomasu či kamna.

„Bude zahájena motivační finanční podpora výměn všech uhelných kotlů – jen ve 3. emisní třídě jich je v provozu asi šedesát tisíc – s cílem do deseti let odejít od spalování uhlí v lokálních zdrojích vytápění,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík.

Napřed napomenutí

Podle zákona o ochraně ovzduší spadají přestupky fyzických osob pod obecní úřad obce s rozšířenou působností. Ten má také povinnost dohlížet nad dodržováním povinností provozovatelů kotlů v domácnostech. Ministerstvo připravilo pro radnice metodiku, kterou se budou moci úředníci řídit.

Vedení ministerstva zdůraznilo, že cílem není obyvatele za každou cenu pokutovat, ale docílit co nejrychlejší nápravy. Nejprve proto budou úředníci dávat napomenutí a výzvu k nápravě, až následně bude následovat pokuta.

„Není cílem hned ukládat pokuty, ale dosáhnout co nejrychlejší nápravy,“ uvedl ředitel ministerského odboru ochrany ovzduší Kurt Dědič. „Tedy aby byly z provozu odstaveny co nejdříve zejména ty nejhorší kotle, jejichž provoz má největší dopady na ovzduší a zdraví lidí.“ Při řešení jednotlivých případů by se podle něj měla rovněž zohledňovat sociální situace provozovatelů.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Ji Jiří

    Tento zákon je špatný a naplňuje podstatu státní šikany na občany. Ekologický kotel je OK, ale klíčové je přece palivo. Budu li mít nový emisní kotel a budu v něm topit špatným palivem bude to horší než topit ve starém kotli např. dřevěnými brigetami.

  2. MT Michal Tecl

    Nejvyšší čas na občanskou neposlušnost!
    Co si ještě necháme ve jménu zeleného fanatismu na neprůkazných a zmanipulovaných základech líbit!?

  3. Pe Petr

    V roce 2013 jsem vyměnil kotel. Pořídil jsem kotel 3 třídy. Kotle 5 třídy se ještě nevyráběly. Tento kotel 3 třídy umí spalovat:
    1. Uhlí
    2. Peletky
    3. Dřevo
    4. Obilí
    5. Štěpku
    A Hladík chce, aby se takovéto kotle vyměňovali. Takových to kotlů bude spoustu. Tento člověk není správnou osobou ve své funkci.
    Hladíku podej demisi .

  4. ZE ZENO

    Zdravím, také jsem řešil kotel a vyřešil. Každá kontrola se musí nahlásit dopředu, tak jsem pátral v různých zákonech a nařízeních pro vytápění a našel, je tam doslova psáno, že kotel který není napojen na spalinovou cestu nemusí mít reviz a bere se jako nepoužívaný. Jednoduše před kontrolou odpojit od komína dát záslepky a hotovo. Prostě žádná výměna a už vůbec ne tepelné čerpadlo, drahý provoz šílená návratnost.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB