Proč přejít od starého kotle na vytápění kapalným propanem?

Analýza
Na výměnu starého ekologicky nevyhovujícího kotle zbývá necelý půlrok. S financováním mohou pomoci nejen dotace od státu. Přestože se dotační podpora již netýká plynových kotlů, zájem o tento zdroj energie přetrvává. V případě přechodu na vytápění čistým propanem lze navíc čerpat „dotaci“ od dodavatelů tzv. kapalného propanu (LPG). Ta může pokrýt i polovinu pořizovacích nákladů.
Výhodou LPG je nezávislost na distribuční síti, protože je skladován v zásobníku poblíž vytápěného objektu. To jej předurčuje zejména pro ty regiony, do nichž nevedou rozvody zemního plynu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Plynové vytápění již není podporováno z příslušných dotačních programů. A to i navzdory tomu, že pro mnoho starších energeticky náročnějších budov představuje plyn optimální řešení.

Podle odborníků nicméně v souvislosti s povinnou odstávkou starých kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy mnohé domácnosti na plynové vytápění tak jako tak přejdou. Například společnost Thermona po předchozím poklesu prodejů způsobeném obavami o budoucnost plynu loni evidovala naopak zvýšený odbyt.

Nejde přitom jen o zemní plyn, potenciál má také LPG, resp. kapalný propan. Jeho výhodou je nezávislost na distribuční síti, protože je skladován v zásobníku poblíž vytápěného objektu. To ho předurčuje zejména pro odlehlejší regiony, kam nevedou rozvody zemního plynu.

I v souvislosti s energetickou krizí ale v posledních letech našel uplatnění u širšího spektra zákazníků, protože si díky nezávislosti na Rusku udržel stabilní cenu. Průměrná cena pro domácnosti se během loňského roku pohybovala okolo 2,40 Kč/kWh, včetně DPH, dopravy a distribučních poplatků.

PSALI JSME:
Blíží se povinná výměna nevyhovujících kotlů. Státní dotace lze využít i na tepelné čerpadlo

Při modernizaci či realizaci nového topného systému je třeba uvažovat v horizontu deseti až 15 let. S tímto výhledem pak porovnání vstupní investice a následných provozních nákladů často stále vychází lépe při vytápění plynem.

Je to samozřejmě značně individuální, ale třeba tepelné čerpadlo nemusí být vždy jasnou volbou ani v modernějších a lépe zateplených domech, protože je řádově dražší než plynový kotel a dosažené provozní úspory nemusí za dobu životnosti vyšší pořizovací náklady vykompenzovat.

Setkáváme se i s tím, že lidem, kteří doteď topili výhradně tuhými palivy, brání v přechodu na plyn neúměrně drahé nebo komplikované vybudování nové plynové přípojky. Při zohlednění celkových nákladů v horizontu životnosti topné soustavy pak může vycházet lépe instalace plynového zásobníku na kapalný propan.

PSALI JSME:
S plynovými kotli se počítá. Evropská směrnice plyn pro vytápění nevyřadila ani po roce 2040

Nejprodávanější typy plynových kondenzačních kotlů se podle společnosti Thermona pohybují v cenovém rozmezí od 50 do 70 tisíc korun, včetně DPH. Typická investice do propanového vytápění činí i s DPH asi 60 tisíc korun.

Vyplývá to z kalkulace naší společnosti, která uvažuje rodinný dům s vytápěnou plochou mezi jedním a dvěma sty metry čtverečními. Tato částka zahrnuje vše až po kotel, tedy hlavně projektovou dokumentaci, plynové potrubí a napojení zásobníku či jeho dopravu a ukotvení.

Kalkulace nicméně nezahrnuje cenu zásobníku, zákazníci si jej totiž většinou pronajímají od dodavatele. Vyhnou se tak velké jednorázové investici i nutnosti řešit jako majitel servis a revize, cena za pronájem je přitom ve srovnání s fixními platbami za zemní plyn nebo elektřinu zanedbatelná.

PSALI JSME:
Plynové kotle čeká útlum. EU preferuje tepelná čerpadla

I když se na plynové kotle již dotace neposkytují, s podporou přicházejí někteří dodavatelé. Novému odběrateli čistého propanu pro rodinný dům například dlouhodobě poskytují příspěvek na nový kotel ve formě slevy z prvního vyúčtování až do výše 20 tisíc korun.

Příspěvek nemusí být nutně použit na kotel, ale třeba na rekonstrukci topné soustavy a další stavební práce. Od letoška mohou noví zákazníci v segmentu domácností u některých dodavatelů využít příspěvek na úhradu projektové dokumentace.

To je dalších až 15 tisíc korun, takže ve výsledku zákazník srazí počáteční investici snadno o více než 30 tisíc korun, tedy na polovinu. Podmínkou je obvykle přechod na LPG z tuhých paliv či elektřiny a odběr čistého propanu po určenou dobu.

Autor je odborník na LPG a generální ředitel společnosti Primagas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Teplo skoro zdarma. Před nesmysly u čerpadel varovali inženýři už loni

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB