Nejdůležitější akciový ukazatel světa, Standard & Poor’s 500, poprvé v historii překonal 5 000 bodů

Zřejmě nejdůležitější akciový ukazatel světa, Index Standard & Poor's 500, v pátek poprvé v historii uzavřel nad hladinou 5 000 bodů. Jeho vzestup však stále koncentrovaněji táhne jen sedm titulů, takzvaných „sedm výjimečných“: Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta, Tesla a Nvidia.
Amerika míří vzhůru, hlavně tedy její technologické firmy, Izrael zase dolů, hlavně tedy jeho dluh. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tuto rostoucí koncentrovanost umocňuje pasivní investování, jehož popularita v posledních desetiletích závratně stoupla. Pasivní investování vede k tomu, že se celkem slepě více a více kapitálu přihazuje na hromádku již těch vítězících, největších, kteří navzdory svým stále zjevněji předraženým akciím dále bobtnají, zatímco zbytek trhu spíše paběrkuje.

Takže pasivní investování podle některých dokonce představuje pro kapitalismus větší pohromu než marxismus, neboť akciový trh zbavuje jeho základní funkce. Tou je rozdělování kapitálu a související kontinuální vyhodnocování a určování momentálních vítězů prostřednictvím neustálého, znalého posuzování v podání vždy bdělého a ostražitého – nikdy slepého – aktivního investora.

Rozdělování kapitálu ve prospěch Izraele nyní bude obtížnější. Teroristům Hamásu se totiž podařilo poškodit jeho rating. Ten mu v pátek večer agentura Moody’s zhoršila vůbec poprvé v historii. Hodnocení schopnosti Izraele splácet dluh snižuje z páté do šesté kategorie, na úroveň třeba Polska. Česko je ve čtvrté – čtvrté nejlepší – kategorii.

Válka s Hamásem podle Moody’s totiž oslabuje Izrael politicky, institucionálně a fiskálně. Izraeli nyní hrozí, že mezinárodní investoři si budou ke svým půjčkám, které mu poskytují, přičítat vyšší přirážku za riziko, což zvýší nákladnost obsluhy dluhu v zemi a potenciálně si vynutí omezení jiných veřejných výdajů.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB