Nejlevnější bude letos pro Čechy Turecko a Tunisko

Na pozici nejlevnější dovolenkové destinace bylo tradiční Bulharsko vystřídáno Tureckem, kde za tisícikorunu pořídíme zboží a služby v hodnotě 1570 Kč. Nejdražšími zeměmi jsou naopak Rakousko a Francie, ve kterých je hodnota české 1000 Kč shodně 650 Kč. Vyplývá to z aktuální analýzy UniCredit Bank. Podle ní zahraniční dovolená Čechům letos zlevní jen o necelé procento, ale ze 13 hlavních destinací bude pro nás levněji v osmi z nich.
Turecko je letos v meziročním srovnání vůbec nejrychleji rostoucí destinací. Velmi výhodně totiž vychází i samotná koupě zájezdu. Foto: Pixabay

Loňskou turistickou sezonu výrazně ovlivnilo zvýšení kupní síly české koruny o 7,4 %, která stále těžila z ukončení intervencí Českou národní bankou od dubna 2017. Letos již pro cestovatele tento efekt vyprchal. I tak si Češi v zahraničí polepší, přestože jen nepatrně: Kupní síla koruny se zvýšila jen o 0,8 %. Z 13 nejpopulárnějších destinací, kterým se analýza UniCredit Bank věnuje, bude levněji v osmi státech, v jednom stejně draze a ve čtyřech dráž než loni.

„Nejvíce zlevnilo Turecko a Tunisko, o 11, respektive 12 procent. Důvodem je posilování české koruny vůči místním měnám, což se děje již čtvrtým rokem za sebou. V dalších šesti evropských destinacích se kupní síla koruny zvýšila v rozmezí 0,1 až 1 procenta. Nepatrně levněji tak bude ve státech jižní Evropy včetně Chorvatska, ale také v Rakousku a Francii. V Německu nedošlo ke změně, naopak dráž než loni bude letos na Slovensku, v Bulharsku, Maďarsku. Nejcitelněji zdraží Egypt, kde kombinace tradiční vysoké egyptské inflace a vzchopení se místní měny zdraží pro české cestovatele nákupy o 17,3 procenta,“ říká Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank.

„Turecko je letos v meziročním srovnání vůbec nejrychleji rostoucí destinací. Velmi výhodně totiž vychází i samotná koupě zájezdu. V poměru cena/výkon hledá Turecko jen těžko konkurenci a letos bude spolu s Řeckem nejžádanější destinací pro leteckou dovolenou u moře,“ doplňuje Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer.

PSALI JSME:
Z prodejů zájezdů je vidět, že Češi žádnou krizi neočekávají

Zavřít reklamu ×
  1. Já to mu nerozumím,na úvod článku se píše,že nedražší bude Rakousko a Francie,kde za našich 1000,-Kč dostaneme hodnotu ve výši 640,-Kč.V závěru článku se píše,že v Rakousku bude o jedno procento levněji.Tak jak?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB