Nejmenší platy na světě za stejně odvedenou práci. V kolínské TPCA začalo kolektivní vyjednávání

V kolínské automobilce TPCA, která vyrábí malé vozy značek Citroën, Peugeot a Toyota, minulý týden začalo kolektivní vyjednávání, odborové organizace předložily společný návrh pro kolektivní smlouvu pro rok 2020. Odboráři mj. požadují plošné navýšení základní složky mzdy o 15 %, plošné navýšení tzv. 13. platu o tři tisíce korun a navýšení příplatků za přesčasy, práci o sobotách apod.
Ilustrační foto: TPCA

Nezávislé odbory pro údržbu a ostatní pracující (OÚP), nejsilnější odborová organizace v TPCA, avizují, že vyjednávání bude tvrdé. Poslední kolektivní smlouva byla podepsána na dva roky, což se podle odborářů ukázalo jako poměrně nešťastné řešení, protože se předpokládal pokles v počtu vyrobených vozů, ale opak byl pravdou.

Také se podle odborů v průběhu dvou let ukázalo, že „ústní dohody, které se u jednacího stolu uzavřely a nebyly v kolektivní smlouvě, nebyly naplněny nebo se plnily velmi těžce“. Proto se odbory dohodly, že nová smlouva by měla být platná na jeden rok a že hlavním bodem vyjednávání bude růst platů na dělnických pozicích.

Kolínská automobilka v současné době „jede“ na více než 100 %, linky se zrychlují a přibývá dobrovolných směn. Podle Sdružení automobilového průmyslu se v Česku za prvních osm měsíců letošního roku vyrobilo jen o 173 vozů méně ve srovnání s loňským rekordním rokem. TPCA zvýšila do konce srpna produkci o 5,4 procenta na 148 tisíc automobilů, zatímco z výrobních pásů ve škodováckých závodech v Mladé Boleslavi a Kvasinách vyjelo meziročně o 1,1 % více (přes 588 tisíc vozidel).

PSALI JSME:
Škoda Auto už pociťuje zpomalení čínské ekonomiky. Prodeje v Číně se propadly o čtvrtinu

Letos v červenci se odboráři a zástupci společnosti vypravili do anglického závodu Toyota Motor Manufacturing v Burnastonu poblíž města Derby, kde sbírali zkušenosti s kolektivním vyjednáváním. Podle předsedy OÚP Petra Bíby se mimo jiné dozvěděli, že zdejší průměrné roční navýšení mezd činí okolo čtyř procent.

„Zaměstnanec v Anglii dostává ale nesrovnatelně vyšší mzdu než zaměstnanec zde Čechách a jednoduchými počty umíme vyhodnotit, jaké by mělo být navýšení mzdy zde u nás i s přihlédnutím k životním nákladům. Jsme součástí rodiny zvané Toyota, ale pobíráme nejmenší platy na světě za stejně odvedenou práci,“ komentoval anglickou výpravu nejmenovaný zaměstnanec TPCA.

Továrny Toyoty ve Spojeném království – v Burnastonu a motorárna v Deeside – zaměstnávají celkem 3 800 lidí. Podle posledních známých údajů za rok 2016 Burnaston hlásil meziroční pokles vyrobených aut o 5,1 %. A letos v březnu podle deníku The Times továrna fungovala na 50 procent své teoretické třísměnné kapacity, kdy z výrobní linky může sjíždět jedno nově vyrobené auto každou minutu.

PSALI JSME:
Toyota se inspirovala v americkém supermarketu

Sdílet:
  1. Jarda :
    Jenže co chcete dělat ? Nějak se živit musíte a kde jinde chcete pracovat ? Ty automobilky dávají přeci jenom vyšší platy než kdekoliv jinde. To byste potom nemohl pracovat nikdy, všude je nějaký problém………….

    • Ať se jezdí dívat do jiných automobilek v rozvojovým východě.Ja jako pekař taky odvedu stejnou práci jako ten co v Anglii,Belgii a jinde na západě a mám plat jak uklízečka na východě

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru