Škoda Auto už pociťuje zpomalení čínské ekonomiky. Prodeje v Číně se propadly o čtvrtinu

Názor
Čínská ekonomika ve druhém letošním čtvrtletí rostla nejpomalejším tempem minimálně od roku 1992. Klíčovým důvodem zpomalení je probíhající obchodní válka se Spojenými státy. K té ovšem dochází na pozadí již déle probíhající zásadní transformace poměrně značně zadlužené čínské ekonomiky z hospodářství zaměřeného primárně na vývoz na hospodářství založené mnohem více na spotřebě domácího obyvatelstva.
Na Škodu Auto doléhá čtvrtinový pokles prodeje v Číně. Foto: Škoda

Transformace, stejně jako značný dluh čínské ekonomiky jako celku (součet dluhu vlády, podniků a domácností), dosahující v souhrnu zhruba 300 procent hrubého domácího produktu země, by čínskou ekonomiku tak jako tak zpomalovaly, i kdyby žádné obchodní válce nečelila.

Nová čísla zvyšují tlak na čínské úřady, aby provedly dodatečná stimulační opatření jak v oblasti rozpočtové, tak měnověpolitické. V dubnu Čína vykázala rapidní zpomalení dynamiky svého vývozu. Situaci ještě zhoršilo zavedení nové sady cel na čínský dovoz ze strany Spojených států, k němuž se administrativa prezidenta Donalda Trumpa uchýlila v první polovině května. To vše v době, kdy globální ekonomika celkově tak jako tak již ochabovala. Výsledkem byl další varovný pokles zakázek pro čínské vývozce.

PSALI JSME:
Trump dále vyostřuje obchodní válku. Chudnout kvůli tomu budou i Češi

Čínské úřady během dubna a května nebyly s to na zhoršenou situaci adekvátně reagovat, například podněcováním veřejné investiční činnosti. V červnu však v této oblasti došlo k jistému zlepšení, neboť se zásadně zvýšil objem nových zakázek ve stavebnictví a zrychlila se emise vládních dluhopisů. To signalizuje, že i objem prostředků na infrastrukturní výstavbu je na vzestupu. I tak je však otázkou, zda investice z veřejných zdrojů budou stačit na to, aby kompenzovaly ztrátu dynamiky investic sféry soukromé.

Podmínky v čínském průmyslu stále naznačují zlepšování, nicméně jde o zlepšování stále méně přesvědčivé. Průmyslníci navíc v Číně čelí sílícím deflačním tlakům, což jen zvyšuje pravděpodobnost hospodářskopolitické stimulace. Pravděpodobný je nyní zásah v měnověpolitické oblasti v podobě dalšího snížení rezervních požadavků bankám, které by mělo usnadnit přístup podniků k úvěru.

Čínské úřady nadále předpokládají letošní růst v pásmu od šesti do 6,5 procenta, spíše však bude blíže spodní mezi tohoto pásma. Zpomalení růstu čínské ekonomiky o jeden procentní bod vede ke zpomalení české ekonomiky o zhruba 0,3 procentního bodu, vyplývá z modelu České národní banky. Čínské zpomalení tedy nepříznivě dolehne i na Česko. Už na něj ostatně doléhá. Nejvýraznějším příkladem poslední doby je vývoj tržeb automobilky Škoda Auto.

Odbyt škodovek v Číně se o čtvrtinu propadl

Mladoboleslavská automobilka v prvním pololetí dodala zákazníkům bezmála 621 tisíc vozů, což je meziročně o 4,9 procenta méně. Důvodem byl čtvrtinový pokles prodeje na největším trhu, právě v Číně. Na ostatních trzích odbyt automobilky o 1,6 procenta vzrostl.

Historický propad poptávky Číňanů po autech, první za posledních dvacet let, se pochopitelně netýká jen škodovek. Naopak, více jsou zasaženi sami čínští výrobci aut. Ze zahraničních automobilek ovšem propadem trhu trpí zvláště Volkswagen, matka Škody Auto. V letošním roce se obecně prodeje automobilů v Číně propadnou zřejmě o dalších zhruba pět procent.

Oslabená čínská poptávka, daná zmíněným zpomalováním tamní ekonomiky, podle všeho přetrvá i do dalších měsíců, což pro mladoboleslavskou automobilku není dobrá zpráva. Maloobchodní prodej aut sice v Číně v červnu poprvé za uplynulý více než rok meziročně vzrostl, ale růst byl dán spíše jen masivním, až padesátiprocentním zlevňováním prodejců, kteří se potřebovali zbavit zásob. V podstatné části Číny totiž od začátku letošního července platí nová, přísnější emisní kritéria, takže prodejci se zbavovali vozů, která už je nesplňují.

Přísnější emisní kritéria, nejistota a zpomalování čínské ekonomiky, jež jsou do značné míry způsobeny obchodní válkou s USA, jsou klíčovými důvody historického slábnutí poptávky Číňanů po autech.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čínská ekonomika rostla nejpomaleji za 27 let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zemědělce trápí extrémně drahá hnojiva

Zemědělce napříč Evropou, i v Česku, trápí extrémně vysoké ceny hnojiv. Ty se v důsledku energetické krize zvýšily třeba na šestinásobek úrovně roku 2020. K výrobě hnojiv je totiž třeba plynu, který v uplynulých …

Německé průmyslové ceny raketově vystřelily

Událostí dne bylo bezesporu hned ranní zveřejnění cen průmyslových výrobců v Německu za prosinec. Jejich dramatický nárůst nejenže výrazně překonal tržní očekávání, ale zdražování bylo nejvyšší v historii časové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jste na podpoře? Pomůže vám daňové přiznání

Poradna
Do letošního roku jsme nevstoupili právě s optimismem. Ze všech stran nás straší, kdo, kde a co všechno bude zdražovat, i jak nám inflace ukousne až desetinu úspor. Jak to všechno skončí, se teprve uvidí, ale jisté je, že příští měsíce vyžadují spíše jistotu, než unáhlená rozhodnutí. Tedy především pravidelný a zaručený příjem. Jak se však zachovat, když právě v tomhle období dostanete výpověď, nebo ukončíte …