Nejnovějšímu „průzkumu“ Home Credit od STEM/MARK se nedá věřit. Záměrně neoslovil důchodce, čtvrtinu tuzemské populace

Názor
Jak zavádějící mohou být tzv. průzkumy, ukazuje nejnovější podzimní „průzkum“ agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit. Polovině českých domácností prý zůstaly příjmy nezměněny, což při rostoucích výdajích znamená jejich reálný pokles. Jenže to není pravda.
Nejnovějšímu „průzkumu“ Home Credit od STEM/MARK se nedá věřit. Záměrně neoslovil důchodce, celou čtvrtinu tuzemské populace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Předně je třeba zdůraznit, že průzkum pro Home Credit byl uskutečněn na vzorku pouhých 506 respondentů, což je polovina pro to, aby v českých podmínkách mohl být průzkum označen za reprezentativní. A navíc byli loni v říjnu při tomto šetření osloveni jen respondenti ve věku 18-64 let.

To znamená, že tvůrci údajně reprezentativního průzkumu z něj předem, vědomě a záměrně vyloučili zhruba 2,36 milionů starobních důchodců starších 65 let, tedy zhruba jednu čtvrtinu tuzemské populace. Uvedený údaj přestavuje „tvrdá data“ České správy sociálního zabezpečení z roku 2022.

A přitom právě penzisté jsou díky několikeré loňské valorizaci důchodů vítězi nad inflací. „Rekordní pokles životní úrovně loni zažívalo celé Česko – s výjimkou důchodců, ti jsou nečekanými vítězi krizového roku 2022,“ sdělil redakci FAEI.cz hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

PSALI JSME:
Česko zažívá rekordní pokles životní úrovně. S výjimkou důchodců

Dramatický pokles životní úrovně se podle jeho názoru týká jen pracujících. „Důchodci si loni reálně poměrně citelně polepšili. To proto, že vzestup průměrné výše starobní penze znatelně překonal inflaci, o přibližně dvě procenta. To umožnila hned trojí loňská valorizace penzí,“ dodal ekonom.

Nelze proto s odvoláním na nereprezentativní „průzkum“ agentury STEM/MARK tvrdit, jak učinila společnost Home Credit, že více než polovině tuzemských domácností se za poslední rok nezvýšily příjmy, když vůbec nebyla brána v potaz – a oslovena – přibližně čtvrtina české populace tvořená penzisty.

Ale vraťme se ještě k „tvrdým datům“. Podle údajů zveřejněných Českou národní bankou si české domácnosti k prvnímu prosinci opět naspořily nový rekord. Na bankovních vkladech měly 3,356 bilionu korun, což je o 6,7 miliardy víc než v listopadu. Jinými slovy, další důvod, proč nevěřit „pětistovkovým průzkumům“.

PSALI JSME:
Úspory domácností rostou, ale jen relativně

Zavřít reklamu ×
 1. Závěry pana Kovandy jsou překvapující, jak důchodci s průměrnými důchody, tedy cca 44 % průměrné mzdy porazili inflaci. Kolik si asi pan Kovandy myslí, že je důchodců, kteří pokryli valorizací zvýšené ceny energií a potravin? z 3 tis na 9 tis. měsíčně šly energie, žvásty o 16 % inflaci si nechte na koledu, potraviny šly i na dvojnásobek své původní ceny, někde ještě více a on bude pořád útočit kvůli valorizaci do příjmů důchodců? Uvědomuje si nájmy, a to že někteří si již nemohou přivydělat? Na kolik si měsíčně příjde pan ekonom valorizací svého platu, když tak často útočí na důchodce? Podívejte se pane ekonome do statistik a tam si zjistě kolik důchodce je na průměru a nad tím a dejte si už pokoj.

  • Možná proto, že jsem opravdu pracoval, ne v kanceláři, ale jako řidič, činí můj důchod cca 66% průměrného platu. Peníze, které vydělávám v šestasedmdesáti letech už beru jen jako bonus. Po smrti manželky jsem prodal třípokojový byt a koupil a zadaptoval domek na venkově. Takže moje životní náklady se rapidně snížily. To jsem opravdu tak výjimečný, že mohu být spokojený a nestrádat, přes všechna zdražování a inflaci? To je takový problém myslet na stáří a jednat podle toho?

 2. Jsem napsal před půl rokem. Statistici uvedou čísla úspor a ihned na to reaguje politika státu. Což dokazuje zamlčená výše inflace, nezdůvodněné zdražování a špatné hospodaření státu. Chytráci co to způsobili nám radí jak máme hospodařit a dělají z nás finanční negramoty, přitom sám stát míří do krachu. mi občané musíme snížit výdaje na minimum a sám to nedělá. Zadlužuje budoucí generace. a to je správné. Udržet se co nejdéle u koryt je nejdůležitější.

 3. Aha, příspěvek čeká na schválení, takže zveřejnit jen to, co je momentálně provládní a loajální, děkuji, nechci…

 4. Pan „chytrý“ Kovanda vám navíc nesvěřil jednu lahůdku a to je zhodnocení inflačních dluhopisů za letošní rok. Pro jejich výpočet se bere inflace ve III. čtvrtletí daného roku. Kouzelník Stanjura v říjnu snížil inflaci na 14% a tím okradl střadatele o cca 64 miliard na dividendách. Hezké, že?

 5. Počty nepočty, důchodci si mohou vybrat ze tří možností – buď nezaplatí energie a umřou, nebo nekoupí jídlo a umřou, nebo nezaplatí léky a umřou. Všechny tři věci zaplatit nedokážou. Svobodná, demokratická neoliberální volba. Sláva roku 1989 !!! Huráááá

  • Tak hlavně že ty důchodce, kteří teď nic nemají vyrobil komunistický systém. Který je 40 let rádoby živil „bo všeci měli robotu „ale už nemyslel na jejich stáří a za to fakt nemůže žádná demokratická vláda po roce 89. Co ti dnešní důchodci delali posledních 30 let že mají akorát z ruky do huby?? Jak vychovali svoje děti, že jim teď nepomohou? Doba se už dávno změnila ale já furt slyším jen výkřiky z minulosti státe postarj se o mě. Ale to už bohužel více jak 30 let neplatí. Každý se musí zasloužit sám o to, aby se měl líp. Ne stát ne společnost. A kecy o tom co kdo vybudoval, nechť spílají těm komunistickým lhářům kteří slibovali na věčné časy.

   • Tak já jsem si ušetřil za komančů,na barák.Měl jsem asi čtyřicet aut.Vše z práce a melouchů.Za 33 let demokracie jsem neušetřil nic.Kdyby neušetřil Tchán,Tak mi dnes hrozí kvůli energiím katastrofa.

    • Zajimave, tech 40 aut jste mel pouze na komancu? Pokud jste nic behem demokracie nenasetril tak jste, uz nikdy nekoupil ani jedno auto?

 6. Pruzkum od Home Creditu je celkem rozumny. Duchody maji presna pravidla ohledne valorizace tak proc delat pruzkum tam kde se vysledek predem zna a bude ovlivnovat vyledek dat co je opravdu zajima. Vyssi hodotu ma pruzkum co resi lidi pouze mezi 18-64 lety, protoze tyto data nejsou jednoduse dostupna.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB přinesla mírné překvapení

Čtvrteční smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England (BoE, anglická centrální banka, pozn. red.), která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, …

Hypotéky v nejbližší době nezlevní

Zájemci o vlastní bydlení, kteří ho chtějí financovat prostřednictvím hypotéky, si musí na jejich zlevnění ještě počkat. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek na svém prvním letošním zasedání opět …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB