Úspory domácností rostou, ale jen relativně

Podle posledních údajů zveřejněných Českou národní bankou (ČNB) si české domácnosti k prvnímu prosinci opět naspořily nový rekord. Na bankovních vkladech měly 3,356 bilionu korun, což je o 6,7 miliardy víc než o měsíc dřív. Je to také dvojnásobek toho, co si našetřily v říjnu, ale jen třetina peněz, které si uložily v září, kdy se úspory domácností v korunách a cizích měnách zvýšily o víc než 18 miliard korun.
Lidé začínají reálně spořit méně než dřív, byť nominálně vklady u bank ještě rostou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dvouciferná inflace však hodnotu uložených peněz pořádně okusuje. Češi proto pokračují v přesouvání úspor na lépe úročené termínované vklady, na něž v listopadu přidali 23 miliard korun. Z jejich úspor už je 1,8 bilionu korun nějak úročených. I když se objem peněz nečinně se povalujících na běžných účtech včetně kontokorentních snížil o 36,2 miliardy korun, stále tam centrální banka eviduje vklady ve výši 1,518 bilionu korun.

Není snad ani třeba dodávat, že tyto neúročené vklady přispívají k rekordním ziskům bankovního sektoru, který na nich může pohodlně vydělat sedm procent přesunem do ČNB. Mezi svátky takto banky nechávaly na tzv. depozitech uložených přes noc vydělávat přes 350 miliard korun.

PSALI JSME:
Navzdory krizi úspory domácností stouply

Úspory obyvatelstva sice nominálně rostou, ale reálně Češi už víc utrácejí než spoří. Růst úspor s velkou pravděpodobností pochází hlavně z úroků připisovaných bankami. Například na spořicích účtech je nyní průměrná úroková sazba pro 100 tisíc korun podle Sporoindexu společnosti Scott & Rose rekordních 3,25 procenta.

Z databáze ČNB se nedá přesně spočítat, kolik peněz banky svým klientům vyplácejí na úrocích spořicích či jiných lépe zhodnocených účtů, ale hrubý odhad vyplacených úroků mnohonásobně překračuje celkový růst úspor. To znamená, že lidé začínají reálně spořit méně než dřív, byť nominálně vklady u bank ještě rostou. Většina úroků však na kontech domácností už zřejmě nezůstává.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Už i velké banky zvedají úročení spořicích účtů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Hypotéky a dotace. Chudí sponzorují bohaté

Lidé obvykle kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.