
Dvouciferná inflace však hodnotu uložených peněz pořádně okusuje. Češi proto pokračují v přesouvání úspor na lépe úročené termínované vklady, na něž v listopadu přidali 23 miliard korun. Z jejich úspor už je 1,8 bilionu korun nějak úročených. I když se objem peněz nečinně se povalujících na běžných účtech včetně kontokorentních snížil o 36,2 miliardy korun, stále tam centrální banka eviduje vklady ve výši 1,518 bilionu korun.
Není snad ani třeba dodávat, že tyto neúročené vklady přispívají k rekordním ziskům bankovního sektoru, který na nich může pohodlně vydělat sedm procent přesunem do ČNB. Mezi svátky takto banky nechávaly na tzv. depozitech uložených přes noc vydělávat přes 350 miliard korun.
Úspory obyvatelstva sice nominálně rostou, ale reálně Češi už víc utrácejí než spoří. Růst úspor s velkou pravděpodobností pochází hlavně z úroků připisovaných bankami. Například na spořicích účtech je nyní průměrná úroková sazba pro 100 tisíc korun podle Sporoindexu společnosti Scott & Rose rekordních 3,25 procenta.
Z databáze ČNB se nedá přesně spočítat, kolik peněz banky svým klientům vyplácejí na úrocích spořicích či jiných lépe zhodnocených účtů, ale hrubý odhad vyplacených úroků mnohonásobně překračuje celkový růst úspor. To znamená, že lidé začínají reálně spořit méně než dřív, byť nominálně vklady u bank ještě rostou. Většina úroků však na kontech domácností už zřejmě nezůstává.
Češi jsou prostě od přírody spořílci…..