Nejslabší prosincový výsledek obchodu za posledních pět let

Názor
Omezování spotřebitelských nákupů v obchodech pokračovalo i v prosinci. Podle údajů zveřejněných v úterý se maloobchodní tržby v tomto měsíci snížily meziměsíčně o 0,7 procenta, v meziročním srovnání byly slabší o 7,3 procenta. S určitým zjednodušením se dá říct, že loňské Vánoce byly z pohledu reálných tržeb obchodníků nejskromnější za posledních pět let.
Vysoká inflace, s ní spojený pokles reálných příjmů a nepříliš optimistická spotřebitelská nálada budou brzdou nakupování i v první polovině letošního roku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Maloobchod tedy dál pokračuje v sestupném trendu, jehož hlavním viníkem je vysoká inflace, respektive prudký propad reálných příjmů domácností. Z rodinných rozpočtů ukrajují rostoucí náklady na bydlení stále větší část, avšak zdražuje i zboží v obchodech. V prosinci tak například lidé nechali v obchodech o sedm procent více peněz, avšak odnesli si z nich o 7,3 procenta méně zboží.

Reálný pokles prodejů se fakticky dotýká téměř veškerého sortimentu, včetně potravin, výjimkou byly pouze pohonné hmoty nebo léčiva. Slabší sezónu měly tentokrát i internetové obchody, jejichž tržby šly dolů rychleji než v případě kamenných prodejen.

PSALI JSME:
Češi nemají peníze a opravdu šetří. Je to vidět na potravinách

Vysoká inflace, s ní spojený pokles reálných příjmů a nepříliš optimistická spotřebitelská nálada budou brzdou nakupování i v první polovině letošního roku. Postupně by však měla inflace rychle začít opadat a situace by se mohla začít stabilizovat. Některé ceny by dokonce mohly i klesat, zvlášť v případě importovaného zboží. Nejenom díky silné koruně, ale i razantnímu propadu nákladů na námořní dopravu.

Maloobchod by asi měl být i tak připraven na další slabší rok v řadě, který může vyvolat tlak na koncentraci, především v oblasti e-commerce.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé v prosinci méně utráceli, maloobchodní tržby se propadly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.