Nejslabší prosincový výsledek obchodu za posledních pět let

Názor
Omezování spotřebitelských nákupů v obchodech pokračovalo i v prosinci. Podle údajů zveřejněných v úterý se maloobchodní tržby v tomto měsíci snížily meziměsíčně o 0,7 procenta, v meziročním srovnání byly slabší o 7,3 procenta. S určitým zjednodušením se dá říct, že loňské Vánoce byly z pohledu reálných tržeb obchodníků nejskromnější za posledních pět let.
Vysoká inflace, s ní spojený pokles reálných příjmů a nepříliš optimistická spotřebitelská nálada budou brzdou nakupování i v první polovině letošního roku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Maloobchod tedy dál pokračuje v sestupném trendu, jehož hlavním viníkem je vysoká inflace, respektive prudký propad reálných příjmů domácností. Z rodinných rozpočtů ukrajují rostoucí náklady na bydlení stále větší část, avšak zdražuje i zboží v obchodech. V prosinci tak například lidé nechali v obchodech o sedm procent více peněz, avšak odnesli si z nich o 7,3 procenta méně zboží.

Reálný pokles prodejů se fakticky dotýká téměř veškerého sortimentu, včetně potravin, výjimkou byly pouze pohonné hmoty nebo léčiva. Slabší sezónu měly tentokrát i internetové obchody, jejichž tržby šly dolů rychleji než v případě kamenných prodejen.

PSALI JSME:
Češi nemají peníze a opravdu šetří. Je to vidět na potravinách

Vysoká inflace, s ní spojený pokles reálných příjmů a nepříliš optimistická spotřebitelská nálada budou brzdou nakupování i v první polovině letošního roku. Postupně by však měla inflace rychle začít opadat a situace by se mohla začít stabilizovat. Některé ceny by dokonce mohly i klesat, zvlášť v případě importovaného zboží. Nejenom díky silné koruně, ale i razantnímu propadu nákladů na námořní dopravu.

Maloobchod by asi měl být i tak připraven na další slabší rok v řadě, který může vyvolat tlak na koncentraci, především v oblasti e-commerce.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé v prosinci méně utráceli, maloobchodní tržby se propadly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Výrobci dál zdražují, ale pomalejším tempem

To, že inflaci zřejmě dochází dech, potvrzuje vývoj cen výrobců. Výrazné zlepšení situace hlásí průmyslníci i zemědělci. K poklesu tempa růstu cen výrobců přispívá nižší poptávka ze strany spotřebitelů, kterým se …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB