Některé léky půjdou do karantény. Lékárník je nevydá, i když bude mít krabičku v ruce

Od 1. ledna 2021 nesmí být v lékárnách pacientům vydávány léčivé přípravky, které neprojdou ověřením pravosti balení. Lékárny musí nyní uložit do tzv. karantény léky, které systém ověřování provozovaný Národní organizací pro ověřování pravosti léčiv (NOOL) nepotvrdí jako pravé.
Od 1. ledna 2021 nesmí být v lékárnách pacientům vydávány léčivé přípravky, které neprojdou ověřením pravosti balení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle odhadu České lékárnické komory (ČLnK) to může být až 90 tisíc balení léčivých přípravků ročně. Lékárníci proto žádají pacienty o pochopení, pokud jim v takovém případě lék nevydají. Za výdej léku, který neprošel ověřením, totiž hrozí až dvoumilionová pokuta.

U žádného chybového hlášení zjištěného v ČR v průběhu roku 2020 se padělek neprokázal.

Lékárníci ověřují jednotlivá balení léčiv v rámci svých povinností již od samého počátku zavedení této povinnosti v roce 2019. Do konce loňského roku bylo možné lék vydat i přes chybové hlášení (tzv. alert), pokud lékárník neměl pochybnost o jeho pravosti.

„Česká lékárnická komora se znovu obrátila na ministra zdravotnictví a požádala ho o potvrzení výkladu platného do konce loňského roku. Ačkoliv za téměř dva roky byly vyprodukovány stovky tisíc chybových hlášení, ani jedno nebylo kvůli padělku léčivého přípravku. Chyby se objevují zejména v nahraných datech v centrálním systému k ověřování,“ uvedl prezident ČLnK Aleš Krebs.

Dopad současného rozhodnutí bude mít vliv na poskytování lékárenské péče. Už dnes je podle něho třeba v důsledku nového výkladu počítat se situacemi, kdy do lékárny přijde pacient, který svůj lék nutně potřebuje, a ačkoliv má lékárník přípravek v ruce, po vygenerování alertu jej pacientovi nevydá a uloží jej do karantény.

Stejně se musí nově zachovat i nemocniční lékárna, která je nucena zadržet výdej léčiv například pro celé oddělení velké nemocnice.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 30
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Mi Michal

  Do karantény se dávají lidé a NE-léky!!! To jste „inteligenti“ od novin nevěděli ?

  • Al Alena

   Takže chcete říct, že lékárna bude mít lék, který potřebuji a nevydá mi ho, protože není v nějakém systému zadán. Lékárny nakupují na tržnici nebo u farmaceutických firem? Tak upřímnou soustrast diabetikům, srdcařům, lidem bez štítné žlázy. Ověření nad váš život!

   • Lw Lwo

    Už dříve mne napadlo, zda Babiš nenakupuje vakcínu na tržišti v Maroku… 🙁

 2. Ku Kurt

  Místo vymýšlení ptákovin ať se radši starají aby jich byl dostatek,konkrétně nejmenovaného účinného preparátu na covid.

 3. Ku Kurt

  Připadá mi to tady jak za komančů,svoboda slova a projevu dostávají pěkně na frak. Zřejmě budete sympatizanti časů minulých a nebo vás ovládá někdo kdo si nepřeje negativní byť slušné názory. Chudáci.

   • Věrka

    Ještě že tady napíšou, proč KONKRÉTNĚ byl příspěvek smazán. Novinky, SZ a Seznam TV mažou pdle toho, jak se vyspí a ani na opakované dotazy (pro co konkrétně smazali, když jejich Pravidla jsme neporušili) jim čtenáři a diskutující nestojí ani za slovo. Arogantní kasta, kerá si neuvědomuje, že nebýt čtenářů, nemá jejich práce smysl.

    • pe pepesepe

     Jo, taky jsem tak dopadl na těch STBáckých novinkách. Normálně mě dali doživotní ban.

    • Ja Jarda

     Jsem na tom stejně,doživotní ban,nevím za co a jejich odpověď byla aby jsem si přečetl pravidla.Nikde jsem nepsal žádné komentáře jen lajkování.

  • Ji Jirka

   To vám nepripada.ve strakovce Bolševik skrizenej Stb, na hradě Slovan zkříženého s KSČ SpoZ a ČLR.Vladu drží pod krkem KSČM.bohuzel to je realita.

 4. ES Ernest Stavro Blofeld

  To zase bude zmatek, v lékárnách se budou hromadit karanténní léky, pacienti budou bloumat po městě a hledat lékárnu s lékem který projde verifikací.

  • ds david simacek

   než expiruje a bude legálně zlikvidován, a ještě mě napadá že do té doby, než příslušná dodávající firma potvrdí jeho pravost platbou na patřičný účet .

 5. Ku Kurt

  Komentáře Michal a Michal níže,reprezentují vaši úroveň. Pokud jsou do diskuse cenzorem připuštěny jen takové,tak děkuji pěkně.

 6. FF Franta Flinta

  To je šílené. Ti státní úředníci už neví co by dělali, aby nemuseli dělat. Píšou: v roce 2020 ani jeden falešný!!!

 7. Lu Luboš

  Proč tuhle krá…vinu vůbec píšete? Léky snad musí lékárna kontrolovat při převzetí od dodavatele!!! Pak je to na prošetření policií, pokud vydává („lék má lékárník v ruce“???). To je snad na trestní oznámení.

 8. Šá Šárka

  A proč vy píšete tuhle kra…vinu, když tomu vůbec nerozumíte? Samozřejmě, že se léky kontrolují při příjmu, ale ověření pravosti kontroluje systém při výdeji pacientovi a vzhledem k tomu, že toto ověřování je relativně nové a ne zcela bez chybičky, čas od času se objeví chybová hlášení v podstatě bezdůvodně….

 9. LC Ludmila Cápová

  Jo ?? A které to jsou ??!!!!!!
  Jinak tento článek nestojí ani za všimnutí, dokonce nutno říci – okrádá nás o čas !!!

 10. LC Ludmila Cápová

  No, to je tak síla. Můj komentář čeká na schválení ?? Asi v něm bude kus pravd, když to tak dlouho trvá. Asi bychom si měli dát pozor na tento port.

 11. pa pavel

  Ale léky převážně bereme ze zlatého poctivého západu . Zde nemůže být omyl.

 12. Ev Eva

  Tak se budou prodávat na černém trhu a stát z toho nedostane ani halíř. To je panečku státotvorná logika.

  Nebo jim jde pouze o to, nedovolit levné léky, protože mají vazby na výrobce, prodejce a distributory léčiv, kteří jim za zlikvidování levné konkurence a povolení jejich výrobků pěkně namastí kapsy.

  A nebo a to je možná i ten pravý důvod, chtějí takto zlikvidovat nemocné, staré a postižené, aby ušetřili na jejich důchodech, nemocenských a léčení.

 13. Pe Petr

  Zrovna tohle mě teda netrápí. Mám sice brát léky na vysoký tlak už asi 20 let ale vzhledem k jejich ceně je neberu už 10 let. Nebudu dotovat farmaceutické firmy. Ušetřené peníze střádám na zaplacení zlodějské instituce zvané STK…..Mám dvě auta tak mám co platit!

  • Re Redakce

   Pokud chcete být vulgární v diskusích a nadávat redakci, dělejte to jinde.
   Redakce

 14. Ja Jarda

  Vždyť ty léky někdo do lékarny přijímá, tak je můře ověřit než je dají do přihrádek. Pak se s tím nemusí nikdo trápit.

 15. ja jan

  Titulováni hlupáci nepřetržitě vymýšlejí, jak to lidem ztížit! A to nejenom ve zdravotnictví

 16. Fe Ferdinand

  Bombastický, ale nesmyslný titulek, jednostranné a zkreslující zpravodajství. Přetlachana tisková zpráva lékárnické komory.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB