Některé léky půjdou do karantény. Lékárník je nevydá, i když bude mít krabičku v ruce

Od 1. ledna 2021 nesmí být v lékárnách pacientům vydávány léčivé přípravky, které neprojdou ověřením pravosti balení. Lékárny musí nyní uložit do tzv. karantény léky, které systém ověřování provozovaný Národní organizací pro ověřování pravosti léčiv (NOOL) nepotvrdí jako pravé.
Od 1. ledna 2021 nesmí být v lékárnách pacientům vydávány léčivé přípravky, které neprojdou ověřením pravosti balení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle odhadu České lékárnické komory (ČLnK) to může být až 90 tisíc balení léčivých přípravků ročně. Lékárníci proto žádají pacienty o pochopení, pokud jim v takovém případě lék nevydají. Za výdej léku, který neprošel ověřením, totiž hrozí až dvoumilionová pokuta.

U žádného chybového hlášení zjištěného v ČR v průběhu roku 2020 se padělek neprokázal.

Lékárníci ověřují jednotlivá balení léčiv v rámci svých povinností již od samého počátku zavedení této povinnosti v roce 2019. Do konce loňského roku bylo možné lék vydat i přes chybové hlášení (tzv. alert), pokud lékárník neměl pochybnost o jeho pravosti.

PSALI JSME:
„Podvodníky s léky nejvíce láká erekce, hubnutí a svaly,“ říká ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta

„Česká lékárnická komora se znovu obrátila na ministra zdravotnictví a požádala ho o potvrzení výkladu platného do konce loňského roku. Ačkoliv za téměř dva roky byly vyprodukovány stovky tisíc chybových hlášení, ani jedno nebylo kvůli padělku léčivého přípravku. Chyby se objevují zejména v nahraných datech v centrálním systému k ověřování,“ uvedl prezident ČLnK Aleš Krebs.

Dopad současného rozhodnutí bude mít vliv na poskytování lékárenské péče. Už dnes je podle něho třeba v důsledku nového výkladu počítat se situacemi, kdy do lékárny přijde pacient, který svůj lék nutně potřebuje, a ačkoliv má lékárník přípravek v ruce, po vygenerování alertu jej pacientovi nevydá a uloží jej do karantény.

Stejně se musí nově zachovat i nemocniční lékárna, která je nucena zadržet výdej léčiv například pro celé oddělení velké nemocnice.

PSALI JSME:
Jed na krysy či pesticidy. Padělky léků mohou zabíjet

Zavřít reklamu ×
  • Takže chcete říct, že lékárna bude mít lék, který potřebuji a nevydá mi ho, protože není v nějakém systému zadán. Lékárny nakupují na tržnici nebo u farmaceutických firem? Tak upřímnou soustrast diabetikům, srdcařům, lidem bez štítné žlázy. Ověření nad váš život!

 1. Místo vymýšlení ptákovin ať se radši starají aby jich byl dostatek,konkrétně nejmenovaného účinného preparátu na covid.

 2. Připadá mi to tady jak za komančů,svoboda slova a projevu dostávají pěkně na frak. Zřejmě budete sympatizanti časů minulých a nebo vás ovládá někdo kdo si nepřeje negativní byť slušné názory. Chudáci.

   • Ještě že tady napíšou, proč KONKRÉTNĚ byl příspěvek smazán. Novinky, SZ a Seznam TV mažou pdle toho, jak se vyspí a ani na opakované dotazy (pro co konkrétně smazali, když jejich Pravidla jsme neporušili) jim čtenáři a diskutující nestojí ani za slovo. Arogantní kasta, kerá si neuvědomuje, že nebýt čtenářů, nemá jejich práce smysl.

    • Jsem na tom stejně,doživotní ban,nevím za co a jejich odpověď byla aby jsem si přečetl pravidla.Nikde jsem nepsal žádné komentáře jen lajkování.

  • To vám nepripada.ve strakovce Bolševik skrizenej Stb, na hradě Slovan zkříženého s KSČ SpoZ a ČLR.Vladu drží pod krkem KSČM.bohuzel to je realita.

 3. To zase bude zmatek, v lékárnách se budou hromadit karanténní léky, pacienti budou bloumat po městě a hledat lékárnu s lékem který projde verifikací.

  • než expiruje a bude legálně zlikvidován, a ještě mě napadá že do té doby, než příslušná dodávající firma potvrdí jeho pravost platbou na patřičný účet .

 4. Komentáře Michal a Michal níže,reprezentují vaši úroveň. Pokud jsou do diskuse cenzorem připuštěny jen takové,tak děkuji pěkně.

 5. To je šílené. Ti státní úředníci už neví co by dělali, aby nemuseli dělat. Píšou: v roce 2020 ani jeden falešný!!!

 6. Proč tuhle krá…vinu vůbec píšete? Léky snad musí lékárna kontrolovat při převzetí od dodavatele!!! Pak je to na prošetření policií, pokud vydává („lék má lékárník v ruce“???). To je snad na trestní oznámení.

 7. A proč vy píšete tuhle kra…vinu, když tomu vůbec nerozumíte? Samozřejmě, že se léky kontrolují při příjmu, ale ověření pravosti kontroluje systém při výdeji pacientovi a vzhledem k tomu, že toto ověřování je relativně nové a ne zcela bez chybičky, čas od času se objeví chybová hlášení v podstatě bezdůvodně….

 8. Jo ?? A které to jsou ??!!!!!!
  Jinak tento článek nestojí ani za všimnutí, dokonce nutno říci – okrádá nás o čas !!!

 9. No, to je tak síla. Můj komentář čeká na schválení ?? Asi v něm bude kus pravd, když to tak dlouho trvá. Asi bychom si měli dát pozor na tento port.

 10. Tak se budou prodávat na černém trhu a stát z toho nedostane ani halíř. To je panečku státotvorná logika.

  Nebo jim jde pouze o to, nedovolit levné léky, protože mají vazby na výrobce, prodejce a distributory léčiv, kteří jim za zlikvidování levné konkurence a povolení jejich výrobků pěkně namastí kapsy.

  A nebo a to je možná i ten pravý důvod, chtějí takto zlikvidovat nemocné, staré a postižené, aby ušetřili na jejich důchodech, nemocenských a léčení.

 11. Zrovna tohle mě teda netrápí. Mám sice brát léky na vysoký tlak už asi 20 let ale vzhledem k jejich ceně je neberu už 10 let. Nebudu dotovat farmaceutické firmy. Ušetřené peníze střádám na zaplacení zlodějské instituce zvané STK…..Mám dvě auta tak mám co platit!

 12. Vždyť ty léky někdo do lékarny přijímá, tak je můře ověřit než je dají do přihrádek. Pak se s tím nemusí nikdo trápit.

 13. Titulováni hlupáci nepřetržitě vymýšlejí, jak to lidem ztížit! A to nejenom ve zdravotnictví

 14. Bombastický, ale nesmyslný titulek, jednostranné a zkreslující zpravodajství. Přetlachana tisková zpráva lékárnické komory.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru