Jed na krysy či pesticidy. Padělky léků mohou zabíjet

V tomto roce startuje pilotní projekt zaměřený proti padělkům léků. Od února 2019 ponesou všechny léky vydávané na předpis dvourozměrný kód, jehož prostřednictvím se bude ověřovat jejich pravost. Padělané léky přitom mohou i zabíjet, rozbory zachycených falzifikátů v nich odhalily například jed na krysy, pesticidy nebo barvivo používané na značení vozovek.

Falešné léky proto mohou své uživatele ohrozit – a to nejen tím, že nebudou účinkovat. Foto: nebezpecneleky.cz

Výroba a prodej padělaných léků je samozřejmě trestným činem, i tak se stále objevují například na internetu. Průzkum Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) ukázal, že lidé většinou nepoznají, že jde o falzifikát. Na druhou stranu je asi desetina nemocných ochotná zakoupit si lék mimo kamennou lékárnu.

Oficiální výrobci léků dodržují velmi přísné standardy, kterými se však neřídí padělatelé. Falešné léky proto mohou své uživatele ohrozit – a to nejen tím, že nebudou účinkovat.  Mohou obsahovat přímo škodlivé látky, jak potvrdily rozbory v laboratořích.

„Evropská unie v zájmu potírání padělků přijala legislativu, které členské státy zavazuje zavést elektronický systém, který bude ověřovat pravost léčiv při výdeji. Ukládá, aby systém provozovala nezisková organizace zřízená farmaceutickými společnostmi, distributory a lékárníky. Za hraniční termín, od kterého musí systém fungovat, byl stanoven 9. únor 2019,“ sdělil Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP.

Implementace systému nebude jednoduchá. Proto Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF), Asociace evropských distributorů léčiv (AEDL), Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) a lékárníci reprezentovaní Českou lékárnickou komorou podepsali s dvouročním předstihem stanovy Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv.

Ještě v letošním roce bude s lékárnami, které se dobrovolně přihlásí, spuštěn pilotní provoz, který ověří fungování informačního systému, čteček i technické a logistické parametry. Nové kódy se tedy prozatím objeví jen na menším počtu léků a čtečky jen v několika lékárnách, s nimiž se nová organizace na zkušebním provozu dohodne. Tyto lékárny si sice budou muset pořídit čtečky dříve, ale zato budou v předstihu dobře připravené.

„Realita je taková, že v důsledku přijaté evropské legislativy si čtečky budou muset pořídit všechny lékárny. Bez zapojení do systému ověřování pravosti léčiv po stanoveném datu nebude možné vydání žádného léku na předpis,“ upozornil Dvořáček, který se stal předsedou představenstva Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv. Díky unikátnímu kódu každého balení a evidenci v národním úložišti se nemůže stát, že by se pacientovi vydal neověřený lék.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.