Německá inflace překvapila výraznějším poklesem v listopadu

Německá inflace v listopadu meziročně klesla na 2,3 procenta po třech procentech v říjnu, když meziměsíčně ceny klesly o 0,7 procenta. To byl výraznější pokles, než který očekával trh (2,5 % y/y), a naopak méně výrazný oproti očekávání Société Générale (2,0 %).
Německá inflace v listopadu meziročně klesla na 2,3 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výraznější zpomalení španělské inflace oproti tržnímu očekávání by mohlo naznačovat, že celkové číslo za eurozónu (zveřejněné ve čtvrtek, pozn. aut.) může být oproti očekáváním nižší (konsensus: 2,7 % y/y).

Zpřesněný údaj amerického hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi růstu na 5,2 procenta mezikvartálně anualizovaně a sestupnou revizi spotřeby domácností o 0,4 procentního bodu na 3,6 procenta mezikvartálně anualizovaně.

Nově zveřejněné byly ziskové marže nefinančních podniků, které ve třetím čtvrtletí vzrostly velmi silným tempem o 3,3 procenta mezikvartálně navzdory rostoucím mzdovým nákladům a utaženější měnové politice. To svědčí o silném postavení amerických společností a robustnosti vývoje tamní ekonomiky.

Na očekávání ohledně prvního snížení sazeb Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) v květnu 2024 to však příliš nezměnilo. To mohlo souviset s revizí deflátoru jádrové soukromé spotřeby směrem dolů o 0,1 procentního bodu na 2,3 procenta mezikvartálně anualizovaně.

Navzdory výše zmíněným překvapením byla tržní reakce relativně střídmá. Americký dolar mírně posílil a vůči euru zpevnil o 0,3 procenta. Středoevropské měny od rána ztrácely, nicméně česká koruna dokázala vývoj během dne ještě zvrátit. V závěru evropské seance byla téměř beze změny. Polský zlotý a maďarský forint vůči euru oslabily o 0,4 procenta, respektive 0,2 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    V Německu nemají „poplašnáka“ Kovandu a nemají „vychytralé“ obchodníky,kteří na každou poplašnou zprávou reagují zdražením jako tady…..Jinde taky existují a fungují kontrolní orgány,které bezdůvodné zdražení trestají!Tady v ČR jsou tyto orgány naprosto k ničemu a akorát „jdou na ruku“ obchodníkům.Občan(kupující) tady není absolutně chráněn před obchodníky,kteří porušují vše co porušovat mohou.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB