Německá inflace překvapila výraznějším poklesem v listopadu

Názor
Německá inflace v listopadu meziročně klesla na 2,3 procenta po třech procentech v říjnu, když meziměsíčně ceny klesly o 0,7 procenta. To byl výraznější pokles, než který očekával trh (2,5 % y/y), a naopak méně výrazný oproti očekávání Société Générale (2,0 %).
Německá inflace v listopadu meziročně klesla na 2,3 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výraznější zpomalení španělské inflace oproti tržnímu očekávání by mohlo naznačovat, že celkové číslo za eurozónu (zveřejněné ve čtvrtek, pozn. aut.) může být oproti očekáváním nižší (konsensus: 2,7 % y/y).

Zpřesněný údaj amerického hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi růstu na 5,2 procenta mezikvartálně anualizovaně a sestupnou revizi spotřeby domácností o 0,4 procentního bodu na 3,6 procenta mezikvartálně anualizovaně.

Nově zveřejněné byly ziskové marže nefinančních podniků, které ve třetím čtvrtletí vzrostly velmi silným tempem o 3,3 procenta mezikvartálně navzdory rostoucím mzdovým nákladům a utaženější měnové politice. To svědčí o silném postavení amerických společností a robustnosti vývoje tamní ekonomiky.

PSALI JSME:
Evropské předstihové indikátory se odrážejí ode dna

Na očekávání ohledně prvního snížení sazeb Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) v květnu 2024 to však příliš nezměnilo. To mohlo souviset s revizí deflátoru jádrové soukromé spotřeby směrem dolů o 0,1 procentního bodu na 2,3 procenta mezikvartálně anualizovaně.

Navzdory výše zmíněným překvapením byla tržní reakce relativně střídmá. Americký dolar mírně posílil a vůči euru zpevnil o 0,3 procenta. Středoevropské měny od rána ztrácely, nicméně česká koruna dokázala vývoj během dne ještě zvrátit. V závěru evropské seance byla téměř beze změny. Polský zlotý a maďarský forint vůči euru oslabily o 0,4 procenta, respektive 0,2 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americká inflace ukázala na ústup poptávkových tlaků

Zavřít reklamu ×
  1. V Německu nemají „poplašnáka“ Kovandu a nemají „vychytralé“ obchodníky,kteří na každou poplašnou zprávou reagují zdražením jako tady…..Jinde taky existují a fungují kontrolní orgány,které bezdůvodné zdražení trestají!Tady v ČR jsou tyto orgány naprosto k ničemu a akorát „jdou na ruku“ obchodníkům.Občan(kupující) tady není absolutně chráněn před obchodníky,kteří porušují vše co porušovat mohou.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Český průmysl zpět v depresi

Podle indexu nákupních manažerů v českém průmyslu (PMI) zveřejněného v tomto týdnu, se situace v dubnu v tomto našem největším odvětví opět zhoršila. Ani v březnu to nebyla žádná hitparáda, protože byl PMI hluboko …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB