
Na druhé straně planety čelí Čína zásadním výzvám, které formují celou její ekonomickou strategii pro rok 2025. Prezident Si Ťin-pching potvrdil, že i letos chce jeho vláda dosáhnout 5% růstu hrubého domácího produktu (HDP), což je ambiciózní cíl v době, kdy čelí nejen slabé domácí poptávce a problémům v realitním sektoru, ale i obnovené obchodní válce s USA.
Prezident Donald Trump totiž zvedl cla na čínské zboží až na 20 procent a přidal tak dalších 10 procent navrch již ohlášených plošných cel v tomto roce, což je pro čínský export obrovská rána. Peking proto urychluje dlouho plánovaný obrat od exportně taženého růstu k modelu, který se opírá o domácí spotřebu.
Vláda nasazuje mimořádně silný balík podpůrných opatření od daňových úlev přes rekordní investice do infrastruktury až po masivní emisi speciálních dluhopisů, které mají financovat nové projekty. Čínská centrální banka zároveň plánuje snižování sazeb a uvolnění pravidel pro banky, aby do ekonomiky přiteklo více peněz.
Součástí této nové strategie je i vznik státního fondu na podporu inovací a technologických startupů v klíčových oblastech, jako jsou umělá inteligence, kvantové technologie nebo pokročilá výroba čipů. Tento přerod ale nebude bezbolestný, přináší s sebou omezení podpory pro tradiční průmyslové giganty a konec éry snadného růstu taženého levnou výrobou a masivními investicemi.
Zajímavé je i načasování. Si Ťin-pching využívá chaosu, který Trumpova politika vyvolává na mezinárodní scéně, aby se Čína mohla stylizovat do role zodpovědné velmoci. Zatímco Washington jde do křížku se spojenci a omezuje svou vojenskou pomoc Evropě, Peking buduje nové vztahy například s Bangladéšem nebo státy jihovýchodní Asie.
Ti hledají ekonomické partnery mimo přímý vliv USA. Pro Evropu i české exportéry to znamená, že Čína bude dál diverzifikovat své obchodní vazby, hledat nové trhy a snažit se obejít americké bariéry. Pro české firmy to může být šance, ale i hrozba v podobě levné čínské konkurence, která bude hledat nové odbytiště za každou cenu.
Pro české investory a firmy tohle všechno znamená turbulentní rok 2025. V Evropě se dá čekat vyšší kolísání cen dluhopisů, což ovlivní české úroky na státním dluhu ale i hypotékách. Prozatím ale silnější euro a nižší sazby Evropské centrální banky mohou korunu trochu podržet a zmírnit inflační tlaky.
U čínských akcií a obecně investic do Asie je třeba být na pozoru. Pokud se Číně podaří opravdu nastartovat domácí poptávku, může to být zajímavá příležitost pro investory. Ale pokud obchodní válka s USA bude dál eskalovat, můžeme být svědky dalšího propadu na trzích.
Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)
správně by mělo být německo si půjčuje miliardy
Správně by se Německo mělo psát s velkým písmenem na začátku slova 🙂
Redakce