K lepšímu výkonu pomohl zejména automobilový průmysl, kde výroba meziměsíčně vzrostla o 7,5 procenta, to ale následovalo pokles o téměř deset procent v květnu. V meziročním srovnání byla produkce aut stále o 4,4 procenta nižší.
I přes příznivý údaj za červen, který se tak přidal k překvapivě silnému nárůstu nových průmyslových objednávek o 3,9 procenta meziměsíčně, byť zde mohlo jít o efekt velkoobjemových zakázek, je výhled pro německý průmysl stále nejistý.
A to nejen vlivem cyklických problémů, jako je například slabá poptávka z Číny, ale také obtíží strukturálního charakteru.
Německá centrální banka, Bundesbank, předpokládá jen velmi pomalou stabilizaci situace v průmyslu, jak uvádí ve svém komentáři k vývoji německého hrubého domácího produktu (HDP) ve druhém čtvrtletí letošního roku, který se mezikvartálně snížil o 0,1 procenta.
I středa se nesla v duchu korekce turbulentního začátku týdne. Prázdný makroekonomických kalendář toho příliš nenabídl a investoři tak dále ladili svá očekávání ohledně zdraví americké ekonomiky a rychlosti snižování sazeb centrální banky USA, Fedu. Risk-off nálada opadla a akciové indexy dále korigovaly pondělní pokles, stejně tak i dolarové a eurové sazby.
To následovaly i korunové sazby, které vzrostly o čtyři až devět bazických bodů dle splatnosti. To rovněž mohlo pomoci české koruně, která nepatrně posílila, zatímco zbylé středoevropské měny opět mírně ztrácely. V hledáčku investorů je také probíhající výsledková sezóna v USA, která známky ohledně rychlého nástupu recese americké ekonomiky příliš nevykazuje.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)