Německý trh práce si i přes slabou ekonomiku vede dobře

Názor
Nárůst počtu nezaměstnaných v Německu byl výrazně menší, než se čekalo. Na tamních úřadech práce se v prosinci zaregistrovalo pět tisíc nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. Tržní konsensus naproti tomu očekával zvýšení počtu nezaměstnaných o dvacet tisíc, tedy v obdobné výši jako měsíc předtím.
Nárůst počtu nezaměstnaných v Německu byl výrazně menší, než se čekalo. Na úřadech práce se v prosinci v Německu zaregistrovalo jen pět tisíc nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. Čekalo se, že jich bude násobně více. Ilustrační foto: Pixabay.com

Registrovaná míra nezaměstnanosti nepatrně vzrostla z 5,8 na 5,9 procenta, což bylo v souladu s očekáváními. Navzdory tomu, že se německé ekonomice již nějakou dobu nedaří, tamní trh práce zůstává v dobré kondici.

Přestože firmy aktuálně čelí slabé poptávce po své produkci, k významnější redukci počtu zaměstnanců zatím nepřistoupily. Podniky v řadě oborů naopak stále hlásí problémy s náborem potřebných pracovníků. Podnikatelé mají pravděpodobně v živé paměti situaci z doby koronavirové pandemie, kdy část pracovníků propustili a po obnovení poptávky bylo těžké je dostat zpět.

Předstihové indikátory pro nejbližší měsíce rozhodně silné oživení německé ekonomiky nevěští, s ohledem na dříve uvedené však výraznější nárůst nezaměstnanosti pravděpodobně očekávat nelze, a to i s ohledem na skutečnost, že nedostatkem pracovních sil trpí celý evropský kontinent.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Špatná kondice českého průmyslu? Táhne nás dolů Německo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB