Špatná kondice českého průmyslu? Táhne nás dolů Německo

Český průmysl a s ním i celá ekonomika prochází recesí. Již v červenci klesla průmyslová výroba meziročně o 2,8 procenta, přičemž předtím pět měsíců v řadě rostla. V srpnu pak průmyslová produkce meziročně klesla o 1,7 procenta. I když tempo poklesu zpomalilo, postihlo opět většinu odvětví české ekonomiky.
Silná provázanost české a německé ekonomiky, která byla v minulých letech oporou pro české hospodářství, je nyní jedním z faktorů, který nás táhne dolů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejde však jen o výkon v uplynulém období; ani vyhlídky do budoucna nevyznívají pro průmyslovou produkci nijak pozitivně. Hodnota nových zakázek se v srpnu meziročně snížila o 4,2 procenta. Český průmysl čelí poklesu jak domácí poptávky, když nové tuzemské zakázky klesly o 5,5 procenta, tak zahraniční, kde se nové zakázky se meziročně snížily o 3,4 procenta.

Špatná kondice českého průmyslu nevěští nic dobrého ani pro vývoj hrubého domácího produktu (HDP). Podle právě zpřesněných údajů HDP České republiky ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně stagnoval a meziročně klesl o 0,6 procenta.

Očekávání pro třetí kvartál a celý letošní rok nejsou pod přívalem negativních indikátorů nijak povzbudivá. Velmi pomalu se probouzející poptávka domácností, kde lze s vyhlídkou poklesu inflace a růstem reálných mezd očekávat jisté oživení, totiž nevyváží recesi v průmyslu a HDP za celý rok bude patrně kolísat kolem nuly.

Zhoršující se výkon českého průmyslu dokresluje i pád Indexu nákupních manažerů (PMI), který se v září zhoršil na hodnotu 41,7 bodu. Pod hranici 50 bodů, která indukuje recesi sektoru, se nachází již šestnáct měsíců. Do jisté míry tak kopíruje pesimistickou náladu německých manažerů, kde se index PMI drží také na nízkých úrovních.

Právě silná provázanost české a německé ekonomiky, která byla v minulých letech oporou pro české hospodářství, je nyní jedním z faktorů, který nás táhne dolů. Podle zpřesněných prognóz by hrubý domácí produkt Německa měl za celý letošní rok klesnout o 0,6 procenta.

Co je však pro naše západní sousedy zejména frustrující – nejvíce se propadá jeho bývalá chlouba, a to automobilový průmysl. Do budoucna bude německý růst limitovat podobně jako v České republice nepříznivý demografický vývoj, a tedy nedostatek pracovních sil. Rostou i obavy z negativního dopadu energetické transformace na celou německou ekonomiku.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Petr

    Orientace pouze na Německo byla chyba pana Klause našeho „ekonoma“ všech dob…….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB