Nemovitosti v Česku zdražují dvakrát rychleji než v EU

Názor
Růst cen nemovitostí v ČR loni ve třetím čtvrtletí 2018 v meziročním vyjádření zrychlil, byť nepatrně, na 8,7 procenta. Reality zdražovaly více než dvojnásobným tempem oproti průměru Evropské unie (růst ve výši 4,3 procenta). Mezičtvrtletní růstová dynamika ale naopak zmírnila, na 2,4 procenta, avšak i tak zůstává nadále nad průměrem zemí EU (1,6 procenta). ČR už ale není zemí s nejrychlejším meziročním růstem cen nemovitostí, jako tomu bylo ve třetím čtvrtletí roku 2017. 
Rychleji než v Česku zdražují zejména nemovitosti ve Slovinsku. Foto: Pixabay

V meziročním vyjádření zdražovaly nemovitosti ve třetím čtvrtletí loňského roku razantněji než v ČR ve třech zemích EU – a sice v Irsku, Nizozemsku a zejména ve Slovinsku. Nejde o žádné překvapení, jelikož v České republice zpřísňuje centrální banka (ČNB) poměrně razantně měnovou politiku, zatímco v eurozóně sazby zůstávají de facto na nulové úrovni, přičemž Evropská centrální banka (ECB) ukončila svoji nekonvenčně uvolněnou měnovou politiku teprve loni koncem roku (psali jsme).

Na zpřísňování měnové politiky v ČR banky reagují zvyšováním úrokových sazeb hypotečních úvěrů, což přispívá k ochlazení poptávky po nemovitostech, a tedy k jistému poklesu dynamiky jejich zdražování.

PSALI JSME:
Průměrná úroková sazba na hypotékách vzrostla na 2,78 procenta

Země jako Irsko, Nizozemsko nebo Slovinsko by tak jistě „zvládly“ vyšší úrokové sazby a ty by v jejich případě byly zřejmě i žádoucí. ECB ale musí brát na zřetel slabší ekonomiky eurozóny, jakými jsou Řecko nebo Itálie, které ještě na růst sazeb nejsou dostatečně připraveny.

Proto se rozpětí mezi základní sazbou ČNB a základní sazbou ECB loni rozšířilo na nejvyšší úroveň od roku 2001. Toto rozpětí se přitom bude zvyšovat ještě i letos, což způsobí, že růst cen nemovitostí v ČR nebude ani v roce 2019, a ani příští rok, v kontextu EU vybočovat. Růst cen nemovitostí v ČR bude nadále nadprůměrný, nikoli však již extrémní, nejrychlejší. Poptávku po realitách totiž u nás ochlazují také přísnější podmínky poskytování hypoték, platné od loňského října.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky v prosinci zdražily nejvýrazněji za více než deset let. Opravdu prohloupil ten, kdo si ji nesjednal včas?

  1. V Česku našetřit na vlastní bydlení je scifi.Já pracuji 20 let a stále si nemůžu koupit vlastní dům.Naštěstí jsem zdědil po babičce dům a tak si šetřím aspoň na nové auto.Snad si na 50 narozeniny koupím nové auto.Jsem svobodný a neplatím žádné alimenty.V nenáviděném komunismu si koupil můj otec 2 roky po příchodu z vojny novou Škodu 100 za 46500 kčs.Stále si myslíte,že kapitalismus je nejlepší co můžeme mít???

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Přemýšlíte nad družstevním bydlením?

Mezi lidmi koluje řada mýtů ohledně družstevních bytů. Jedním z nich je složité pořízení a financování takových nemovitostí. Využít klasickou hypotéku může být komplikované, protože obvykle bývá podmínkou banky, že …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi se bojí investic, odhalil průzkum

Analýza
Češi jsou podle výzkumů vnímavější k rizikům a jsou celkově opatrnější, než lidé na Západě. Nejvíce řeší otázky týkající se etiky a morálky, následuje obava o zdraví a finance. Naopak ve vztazích se cítí úplně nejbezpečněji. Ukázaly to výsledky nejnovějšího průzkumu NN Životní pojišťovny. Podle jiného průzkumu, který udělala společnost IMAS pro Českou spořitelnu, má ochotu riskovat v investování jen devět …
Rolovat nahoru