V meziročním vyjádření zdražovaly nemovitosti ve třetím čtvrtletí loňského roku razantněji než v ČR ve třech zemích EU – a sice v Irsku, Nizozemsku a zejména ve Slovinsku. Nejde o žádné překvapení, jelikož v České republice zpřísňuje centrální banka (ČNB) poměrně razantně měnovou politiku, zatímco v eurozóně sazby zůstávají de facto na nulové úrovni, přičemž Evropská centrální banka (ECB) ukončila svoji nekonvenčně uvolněnou měnovou politiku teprve loni koncem roku (psali jsme).
Na zpřísňování měnové politiky v ČR banky reagují zvyšováním úrokových sazeb hypotečních úvěrů, což přispívá k ochlazení poptávky po nemovitostech, a tedy k jistému poklesu dynamiky jejich zdražování.
Země jako Irsko, Nizozemsko nebo Slovinsko by tak jistě „zvládly“ vyšší úrokové sazby a ty by v jejich případě byly zřejmě i žádoucí. ECB ale musí brát na zřetel slabší ekonomiky eurozóny, jakými jsou Řecko nebo Itálie, které ještě na růst sazeb nejsou dostatečně připraveny.
Proto se rozpětí mezi základní sazbou ČNB a základní sazbou ECB loni rozšířilo na nejvyšší úroveň od roku 2001. Toto rozpětí se přitom bude zvyšovat ještě i letos, což způsobí, že růst cen nemovitostí v ČR nebude ani v roce 2019, a ani příští rok, v kontextu EU vybočovat. Růst cen nemovitostí v ČR bude nadále nadprůměrný, nikoli však již extrémní, nejrychlejší. Poptávku po realitách totiž u nás ochlazují také přísnější podmínky poskytování hypoték, platné od loňského října.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)
V Česku našetřit na vlastní bydlení je scifi.Já pracuji 20 let a stále si nemůžu koupit vlastní dům.Naštěstí jsem zdědil po babičce dům a tak si šetřím aspoň na nové auto.Snad si na 50 narozeniny koupím nové auto.Jsem svobodný a neplatím žádné alimenty.V nenáviděném komunismu si koupil můj otec 2 roky po příchodu z vojny novou Škodu 100 za 46500 kčs.Stále si myslíte,že kapitalismus je nejlepší co můžeme mít???